A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Equilor Alapkezelő írását olvashatják:
A német államkötvények piacán jelentős változás következett be hétfőn. Az euróövezet legnagyobb gazdaságának 10 éves kötvényhozama a kétéves hozam fölé emelkedett, ami a hozamgörbe normalizálását jelenti. Ez a jelenség utoljára 2022 novemberében volt megfigyelhető.
Ha valaki azt gondolta, hogy a címben feltüntetett indikátor bejelzése azt jelenti, hogy megkapta a részvénypiac a zöld lámpát és nagy hévvel lehet rátenyerelni a Vétel gombra, akkor őt ki kell ábrándítanunk: éppen ennek az ellentéte történt, az amerikai kötvénypiacról ugyanis olyan jelzés érkezett, ami a recessziót vetíti előre. Ez nem jelent jót az eddig szárnyaló tőzsdei befektetések, olyan trend indulhat el most a világ tőzsdéin, ami a kispadra ültetheti az elmúlt hónapok sztárszektorait. De azért ne csüggedjünk, mert ebben a környezetben is van egy felemelkedő befektetés, ami - mint azt a címben is jeleztük - még az aranynál is magasabb hozamokat hozhat a befektetők számára, ha hiszünk az elmúlt évtizedek példáinak.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Accorde Alapkezelő írását olvashatják:
Az elmúlt évek megmutatták, hogy egyre inkább a makrogazdasági események mozgatják a részvénypiacokat. Azonban átlagos befektetőként elsőre nem könnyű megérteni, hogy a bejövő gazdasági adatok hogyan hatnak a profitvárakozásokra és befolyásolják a részvénypiaci elemzők gondolkodását. Főleg annak fényében, hogy az USA-ból havonta, több, mint 50-féle fontosnak vélt adat érkezik. Ebben a cikkben bemutatunk egy módszert, aminek köszönhetően ki tudjuk válogatni azt a néhány gazdasági adatot, amire igazán érdemes figyelni, ha a profitkilátások alakulását szeretnénk megérteni.
Manapság mindenki a részvénypiacokat figyeli és azon belül is főként az Nvidiát. Ugyanakkor rengeteg jó befektetés létezik még a részvénypiacokon, de az tény, hogy több ezer cég közül nagyon nehéz értelmesen választani. A hozamgörbe mozgása azonban fontos iránytűként tud szolgálni. Megmutatjuk, hogy átlagbefektetőként is mennyire könnyen használható iránytűként.
Pénteken a japán jen 1986 óta nem látott mélypontra gyengült, amikor átlépte a 161-es szintet az amerikai dollárral szemben, és elérte a 161,27-es értéket.
Az infláció tetőzésével, majd csökkenésével párhuzamosan beindult a kötvénypiaci hozamok csökkenése is tavaly, mindez pedig évek óta nem látott magas hozamokat jelentett a magyarok egyik kedvenc befektetésévé avanzsáló hazai kötvényalapoknál. A tavalyi jó széria azonban úgy tűnik, idén nem folytatódik, a kötvénypiac túlzottan optimista a hozamkörnyezettel kapcsolatban a hazai alapkezelők szerint, a tavalyi hozamlefordulást idén egy ellenkező irányú fordulat követheti, ami rossz hír lehet a kötvényalapok szempontjából. Megkérdeztük a hazai kötvényportfólió-menedzsereket, milyen stratégiákat vesznek fel a rövid, illetve hosszú kötvényalapoknál, hogyan és melyik befektetésialap-kategóriával lehet pénzt keresni 2024-ben.
A Bank of Japan visszautasította azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a legutóbbi politikai kiigazítás egy szigorítási ciklus kezdetét jelzi – írja a CNBC.
A váratlanul magas infláció miatt, a nagyobb rugalmasság jegyében, akár 1%-ig is engedi emelkedni a 10 éves államkötvény hozamát a japán jegybank az eddigi 0,5% helyett – ezt jelentette be trükkösen ma reggel a távol-keleti intézmény, de a bejelentések tartalma megkavarta a befektetőket, ami jelentős volatilitáshoz vezetett a japán eszközárakban, és ez világszerte éreztethette hatását.
A japán jegybank szinten tartotta a kamatokat mai ülésén, ezzel továbbra is fennmarad az ultralaza monetáris politika – írja a CNBC. A jegybank a globális gazdasági bizonytalanságok közepette döntött a kamatok szinten tartásáról.
Recessziós aggodalmak uralják a nyilvános amerikai közgazdasági vitákat, az amerikai jegybank ugyanis nagyon gyorsan emelte a kamatokat korlátozó tartományba, ahol már a monetáris politika visszafogja a gazdasági aktivitást. A recessziós félelmeket erősíti, hogy a kötvénypiacon ismét felütötte a fejét a hírhedt jelenség, az inverz hozamgörbe - márpedig ezt eddig minden esetben recesszió követte az amerikai történelemben. A mai helyzet viszont minden, csak nem szokványos, ezért a gazdasági-piaci folyamatok értelmezése is más megközelítést igényelhet. Andreas Jobst tőkepiaci szakértő úgy látja, hogy a mai helyzetet nem könnyű értelmezni, de alapvetően a gazdasági kilátások nem festenek annyira rosszul, mint amennyire abnormálisak a kötvényárazások.
Az 1980-as évek elején látott szintre süllyedt az amerikai 10 éves és 2 éves kötvények hozamának különbsége, azaz az amerikai hozamgörbe 40 éve volt utoljára ennyire inverz. A jelenséget akkor mély recesszió követte.
Az előző két napban csökkentek a fejlődő országok kötvényhozamai, Európában és az Egyesült Államokban egyaránt. Eközben az orosz rövid lejáratú papírok hozama tegnapról mára tovább emelkedett.
Az elmúlt hetekben tovább emelkedtek a magyar referenciahozamok, múlt kedden már 4,6% volt a tízéves érték, ami hétéves csúcsnak felelt meg. A kereskedők szerint nincs pánik a piacon, az emelkedő globális hozamkörnyezet mellett az MNB lépései mozgatják elsősorban a hozamokat.
Vannak olyan befektetési ötletek, amikkel jó hozamot lehet elérni mérsékelt vagy alacsony kockázatvállalás mellett is, ilyen lehet például az államkötvény vásárlása is. Aztán persze vannak olyanok, akik hajlandóak némileg magasabb hozamért több kockázatot is felvállalni és részvényekben tartják a megtakarításaikat. Emellett azonban létezik számos más befektetési stratégia vagy megközelítés is a rövid távú napon belüli kereskedéstől egészen az olcsó, kis valószínűségű, de magas hozamokkal kecsegtető fogadásokig. Ez utóbbi kapcsán gyűjtöttek össze 10 + 1 kereskedési ötletet a Nordea elemzői, amik többé-kevésbé meredekebb elképzelések, de ugyanakkor pont emiatt nem is drágák, így, ha bejönnek, akkor többet is lehet velük keresni.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Egy friss felmérés szerint a lakosság egyötöde elmenne, ha megnyitnák a határokat.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Applikációval fog majd működni.
Nem ez a jelölt első botránya.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.