Ismét magyar tulajdonba kerülhet a tápiószelei Ganz-gyár

Ismét magyar tulajdonba kerülhet a tápiószelei Ganz-gyár

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. nyilvános aukció keretében megvásárolta a tápiószelei Ganz-gyárat és az ahhoz tartozó eszközállományt. Így a vállalat hamarosan tulajdonosként támogathatja a nagy múltú üzem tevékenységét. A társaság 2020 szeptembere óta bérlői minőségben biztosítja a gyár működését, miután tavaly júliusban felszámolási eljárás indult az üzem korábbi tulajdonosával, a CG Electric Systems Hungary Zrt.-vel szemben.

Rácsapta az ajtót Svájc az EU-ra, súlyos következményei lesznek a kútba esett nagy megállapodásnak

Rácsapta az ajtót Svájc az EU-ra, súlyos következményei lesznek a kútba esett nagy megállapodásnak

A svájci államtanács úgy döntött, hogy leállítják az EU-val évek óta tárgyalt intézményközi megállapodás véglegesítését, mert az EU nem engedi azt felpuhítani, svájci belpolitikai okok miatt viszont az asztalon heverő szöveg nem fogadható el – gyakorlatilag ezt a nagy horderejű döntést jelentette be szerdán Guy Parmelin svájci elnök (fenti képünkön balra). Ezzel egy 7 éve zajló tárgyalási folyamat vált eredménytelenné, amely mintegy 120 kétoldalú EU-Svájc megállapodást váltott volna fel aktualizált formában. Az új nagy keretmegállapodás elmaradása azonnali kedvezőtlen következményeket jelent számos gazdasági területen, így például az orvosi eszközök kereskedelmében, és az árampiaci, illetve kutatás-fejlesztési együttműködésben. Néhány éves távon pedig a gépgyártás terén is jelentős versenyképességi problémákhoz vezethet, így az EU-ra ráutalt, erősen exportfüggő Svájc gazdasági modelljét is negatívan érinti a friss döntés. Nem véletlen, hogy számos kutató vészharangot kongatott, hogy egy kiszámíthatóságot biztosító keretmegállapodás nélkül sok hátránya lehet a friss döntésnek.

Hiába az Ipar 4.0, sokan még mindig „fapados” gépekre ruháznak be

Hiába az Ipar 4.0, sokan még mindig „fapados” gépekre ruháznak be

Kevés olyan gyártócég van, amely termékét ne kellene felületkezelni, legyen szó tisztításról, festésről vagy korrózióvédelemről. A magyar tulajdonosi hátterű Kematechnik Innomontage Kft.-nél 30 éve gyártanak felületkezelő berendezéseket a termelőcégek gyártósoraiba, így jó rálátásuk van az új technológiák terjedésére és hogy milyen fejlettségi szinten állnak a magyar vállalkozások. A cég ügyvezetője szerint a pályázati források hajtják az innovációt, anélkül csak a nagyon tőkeerős cégek vagy multik kezdenek beruházásokba, ugyanakkor a kisebb vállalkozásoknál gyakori, hogy egyszerűbb vezérlésű gépeket kérnek, mert nincsenek tisztában az Ipar 4.0-ás megoldások előnyeivel.

Szárnyalt a cseh ipar októberben

Szárnyalt a cseh ipar októberben

A cseh feldolgozóipar az előző hónaphoz képest 3%-ot nőtt okóberben, és 2019 májusa óta most először az előző év azonos időszakához képest is nőni tudott. Az emelkedést az erős autóipar húzta.

Figyelmeztető jelek a Rábánál

Figyelmeztető jelek a Rábánál

A piaci környezet bizonytalanságáról ír a menedzsment a Rába harmadik negyedéves beszámolójában, és ez a bizonytalanság már látszik is a Rába számain: a negyedévben nagyjából stagnált a bevétel, de a gépgyártó már üzemi eredmény szinten is veszteséges lett, az adózott eredmény sor pedig már 429 millió forint veszteséget mutat, ennél nagyobb veszteségre utoljára 5 éve volt példa. Drasztikus visszaesés látszik az európai piacon, a mezőgazdasági szegmens gyenge, további nehézség, hogy a Honvédelmi Minisztériummal 2018-ban megkötött új keretszerződés 2019-re esedékes megrendelései nem realizálódtak, 2019-ben ebből értékesítési árbevétel nem várható. Ha ez nem elég, továbbra is nyomás alatt tartja az eredményt a bérek és az energiaárak emelkedése.

Mégis jó vásárt csinált az állam a Rábával

A válság mint minden gépgyártót, a Rábát is megviselte, a menedzsment azonban nem siránkozott, a társaság kompetenciáira építve új termékek fejlesztésébe kezdett, nagyvállalatokkal beszállítói kapcsolatokat építettek ki és igyekeztek visszavágni a költségeket. Az eredmények idén már látszanak, a bevételek emelkednek és ezzel párhuzamosan szépen megugrott a profitabilitás. Úgy tűnik, hogy igaza lett a Rába menedzsmentjének, a vezetőség ugyanis az elmúlt években hangsúlyozta, hogy amennyiben a termékfejlesztések eredményei beérnek, a válság valamelyest enyhül, akkor a Rába a korábbinál jóval hatékonyabb struktúrában önti majd magából a profitot. És a profit ömlik. Az eredmények alapján az MNV-n keresztül 74 százalékos részesedéssel rendelkező magyar állam nem csinált rossz vásárt a magyar gépgyártóval.

A gyorsjelentés fontosabb pontjai:

  • 8 százalékkal emelkedő árbevétel, duplázódó EBITDA, nyolcszorosára emelkedő tárgyévi eredmény
  • Minden idők legmagasabb féléves üzemi eredménye
  • Tovább csökkent a nettó adósságállomány
  • Erős a Futómű üzletág, a bevétel-bővülés és a profit nagy részét ez a szegmens szállítja
  • Kiemelkedő adózott eredmény és nettó profit marzs

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben nagy változás jön a Szép-kártyáknál!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.