Az interjúban hangsúlyozta továbbá az ország kereskedelmi diverzifikációs törekvéseit és a nemzetközi partnerségek fontosságát.
Az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodás 2017 óta van érvényben, ami jelentősen segítette a kétoldalú kereskedelmet. A megállapodás hatására 65%-kal nőtt a kereskedelmi forgalom, és 2021-ben nyersanyagipari partnerség jött létre a felek között.
Ng miniszter szombaton találkozott Maros Sefcovic uniós kereskedelmi vezetővel, miután előző nap Genfben tárgyalt Ngozi Okonjo-Iwealával, a Kereskedelmi Világszervezet főigazgatójával. A kanadai miniszter kiemelte a kereskedelmi megállapodások fontosságát, de hangsúlyozta, hogy további lépésekre van szükség.
"A kereskedelmi megállapodások egy dolog, és valóban nagyszerű számokat láttunk, de mit tehetünk még azért, hogy a kanadai vállalkozásoknak segítsünk belépni a 27 tagállam bármelyikébe... és mit tehetünk még ugyanezért Kanadában" - mondta Ng.
A miniszter elmondta, hogy a kritikus ásványkincsek és a kisebb vállalkozások támogatása kiemelt területek az EU-val való együttműködésben. Az Európai Unió különösen érdekelt az energetikai átmenet szempontjából kulcsfontosságú fémek - mint a kobalt, lítium és nikkel - beszerzésében, hogy csökkentse a Kínától való függőségét.
Kanada exportdiverzifikációs törekvései is előtérbe kerültek. Az ország 2018-ban azt a célt tűzte ki, hogy 2025-ig 50%-kal növeli a nem amerikai exportját. Ng szerint jó úton haladnak e cél elérése vagy akár meghaladása felé.
A kanadai kormány aktívan keresi az új kereskedelmi lehetőségeket.
Decemberben Indonéziával, a múlt héten pedig Ecuadorral kötöttek megállapodást. Emellett erőteljes erőfeszítéseket tesznek az indo-csendes-óceáni térségben való jelenlét növelésére. Ng a következő héten egy több mint 200 vállalkozót tömörítő delegációt vezet Ausztráliába, Szingapúrba és Bruneibe.
"A délkelet-ázsiai országokkal, így a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével is tárgyalóasztalhoz ülünk. Decemberben egy igen nagy kanadai üzleti delegációt vittem a Fülöp-szigetekre, Indonéziába, olyan piacokra, mint Vietnam, Malajzia, Japán, Korea" - tette hozzá a miniszter.
Az Egyesült Államokkal való kereskedelmi feszültségek is szóba kerültek. Ottawa megtorló vámokkal és jogi lépésekkel fenyegetőzött, miután Donald Trump elnök bejelentette a Kanadára és Mexikóra kivetendő vámokat, amelyeket később 30 napra felfüggesztett. Ng elmondta, hogy Kanada kész a WTO-nál megtámadni Washingtont, ha vámokat vetnének ki.
"Megfontolnánk minden lehetőséget, amely Kanada rendelkezésére áll, mert Kanada olyan ország, amely hisz a szabályokon alapuló kereskedelmi rendszerben" - hangsúlyozta a miniszter.
Címlapképünk illusztráció. Konténerek a kaliforniai Oakland kikötőjében 2025. február 3-án. Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy a kanadai és mexikói termékekre kivetni tervezett 25 százalékos vám bevezetését 30 naappal elhalasztják, a kínai árukra bevezetett 10 százalékos pótlólagos vám viszont érvényben marad. forrása: MTI Fotó/EPA/John G. Mabanglo