Kimutatták, amit sejtettünk: alig van kapcsolat a külföldi, illetve magyar tulajdonú hazai cégek között
Gazdaság

Kimutatták, amit sejtettünk: alig van kapcsolat a külföldi, illetve magyar tulajdonú hazai cégek között

Egy korábbi cikkemben bemutattam, hogy a magyar gazdaság teljesítményében meghatározó szereppel bírnak a külföldi tulajdonú vállalatok, amelyek általában fejlettebb és hatékonyabb technológiával végzik a termelést, mint a hazai cégek. Ezen termelékenységbeli különbség miatt jellemezhető a magyar gazdaság a duális kifejezéssel. Egy friss, tudományos folyóiratban megjelent – kollégáim által írt – tanulmány szerint ez a dualitás megmutatkozik abban is, hogy a külföldi és a hazai tulajdonú vállalatok között gyengék a beszállítói és értékesítési kapcsolatok. A magyar gazdaság szerkezetével szemben régóta megfogalmazott kritika, hogy a magyar tulajdonú vállalatok csak alacsony mértékben képesek a külföldi multinacionális cégek beszállítóivá válni. Korábban azonban nem álltak rendelkezésre, átfogó, a teljes gazdaságot magába foglaló adatok, amelyek alapján számszerűsíteni lehet ezen kapcsolatok erősségét.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Dualitás és beszállítói hálózatok

A gazdasági fejlődés egyik útja, hogy az országba csábítanak külföldi tulajdonú, multinacionális vállalatokat, akik fejlett technológiával a globális piacra termelnek. Ezek a vállalatok felszívják a munkaerő-tartalékot, csökkentve ezáltal a munkanélküliséget, másrészt az országra korábban jellemző technológiai szintet is megemelik, azaz ezekben a vállalatokban munkát végzők egységnyi idő alatt több jövedelmet állítanak elő, mint a kevésbé hatékony hazai tulajdonú vállalatok. Ez a termelékenységbeli különbség írható le a duális gazdasági szerkezet kifejezéssel.

A gazdasági fejlődésre gyakorolt hatása ezeknek a cégeknek attól is függ, hogy betelepülésük milyen hatást gyakorol a tágabb gazdasági környezetre, és például képesek lesznek-e a hazai vállalatok bekapcsolódni a megjelenő külföldi cégek beszállítói hálózatában. Egy-egy ilyen beszállítói kapcsolat hatására a hazai tulajdonú vállalat például magasabb minőségű alkatrészeket állíthat elő, fejlettebb technológiát kezdhet alkalmazni, vagy méretgazdaságosabban folytathatja a termelését.

A multinacionális céggel létrejövő partneri viszonyon keresztül tehát olyan pozitív hatások érhetik, amely lehetővé teheti a hazai tulajdonú cégek növekedését és az exportpiacokra történő kilépését is. A hazai tulajdonú cégek felerősödése pedig csökkentheti a kezdeti dualitás mértékét, és tovább fokozhatja a gazdasági növekedést.

A külföldi és a hazai cégek kapcsolatrendszere

A magyar gazdaság szerkezetéről szóló elemzések azonban többségében arról szólnak, hogy

a hazánkba betelepülő multinacionális vállalatok magas arányban szereznek be külföldről származó inputokat (nyersanyagokat, alkatrészeket), és a hazai beszerzések vonatkozásában is viszonylag kevés az az arány, amit magyar tulajdonú vállalatoktól vásárolnak inputként.

Egy friss tanulmányban kollégáim – Sebestyén Tamás, Longauer Dóra és Iloskics Zita – az OECD AMNE adatbázis segítségével vizsgálták meg ezt a kérdést. Ez az adatbázis a vállalatokat két csoportra, hazai és külföldi tulajdonú (ahol 50%-nál magasabb a külföldi tulajdon hányada) cégekre bontja, majd ágazati szintre aggregálva nyújt információkat az egyes típusok közötti értékesítési és beszerzési volumenekről.

Ezáltal a teljes magyar gazdaságra vonatkozóan megvizsgálhatóvá válik, hogy a hazai és a külföldi tulajdonú vállalatok milyen intenzíven kereskednek egymással. Ezeket az empirikusan megvizsgált értékeket aztán összevetik olyan hipotetikus számítások eredményeivel, amelyek az ágazatcsoportok méretei alapján becsülik meg a közöttük lévő várt értékesítési és beszállítói kapcsolatok erősségét.

Tehát, ha a magyar és a külföldi tulajdonú járműipari vállalatok mérete is nagy, akkor a két vállalatcsoport között is viszonylag erős kapcsolat várható. Ha viszont a magyar tulajdonú cégek mérete kisebb, akkor pedig kevésbé intenzív kapcsolat a valószínűbb. Felhasználva az ágazatok tulajdonosi háttér alapján történő felbontását és azok méreteit, a teljes gazdaságra vonatkozóan megbecsülhetők ezek a várt kapcsolati erősségek.

A kapcsolatok tényleges és a várt intenzitásával kapcsolatos eredményeket mutatja be az alábbi ábra négy különböző dimenzióban:

  • mennyire erősek a hazai tulajdonú vállalatok beszállítói kapcsolatai a hazai (A) és a külföldi tulajdonú vállalatok (B) irányába, illetve fordítva,
  • mennyire erősek a külföldi tulajdonú vállalatok beszállítói kapcsolatai a hazai (C) és a külföldi (D) tulajdonú vállalatok irányába.

A számítások azt mutatják, hogy

  • a hazai vállalatok egymás között (A) lényegesebben erősebben kereskednek egymással (piros szaggatott vonal), mint ahogy az várható lenne (kék hisztogram).
  • Ezzel párhuzamosan, a külföldi tulajdonú vállalatok is magasabb volumenben értékesítenek egymásnak (D),
  • míg a hazai és a külföldi tulajdonú cégek közötti értékesítések (B és C) a várthoz képest jóval gyengébbek.
graf1
A hazai és a külföldi tulajdonú szereplők közötti kapcsolatok sűrűsége Magyarországon (2019) (Megjegyzés: A kék színű hisztogramok mutatják a kapcsolatok várható intenzitását az ágazatcsoportok méretei alapján, míg a piros szaggatott vonal az empirikusan mért értéket tükrözi.) Forrás: OECD AMNE, Sebestyén és szerzőtársai (2024).

A tanulmányban a szerzők a fentiek alapján egy dualitás-indexet képeztek, amely egy számba sűrítve ad tájékoztatást arról, hogy a hazai és a külföldi tulajdonú vállalatok milyen szorosan kapcsolódnak össze a beszállítói hálózatban. Ráadásul, a számításokat több évre, valamint a régiós országokra is elvégezték.

Az elemzés alapján

Magyarországon a dualitás-index értéke 0,0900, amely alacsonyabb, mint Szlovákia (0,2381) és Csehország (0,1359) esetében, de magasabb a lengyel (0,0732), a román (0,0679) és a bolgár (0,0427) értéktől.

Magyarország tehát a vizsgált régiós országok alapján átlagos értékkel rendelkezik.

Az alábbi ábrán továbbá az is jól látható, hogy Magyarország 2000 és 2019 között csökkentette a dualitás-index értékét, míg Csehország, Szlovákia és Lengyelország is növelte azt. Ez azt jelenti, hogy ugyan a magyar és a külföldi tulajdonú vállalatok közötti beszállítói és értékesítési kapcsolatok gyengék, 2000 és 2019 között némileg javult a helyzet és relatív erősebbekké váltak ezek az együttműködések.

graf2
A gazdasági dualitás változása régiós összehasonlításban, 2000 (kék) és 2019 (piros) között - Forrás: OECD AMNE, Sebestyén és szerzőtársai (2024).

Kevés partneri kapcsolat

Az elemzés legfontosabb következtetése, hogy Magyarországon a hazai és a külföldi tulajdonú vállalatok közötti beszállítói és értékesítési kapcsolatok alacsonyak. Ez azt jelenti, hogy a

külföldi és a magyar tulajdonú cégek nemcsak a termelékenységben térnek el egymástól, hanem szigetszerűen, kevés partneri kapcsolatot kialakítva működnek egymás mellett.

A gazdasági dualitás tehát a beszállítói hálózatok szerkezetében is visszatükröződik, és ez a fajta mintázat végső soron korlátozza a külföldi multinacionális vállalatok gazdaságserkentő hatásait is. Hiányoznak azok a kapcsolatok, amelyeken keresztül a fejlettebb cégektől való tanulás megvalósulhat.

További fontos megállapítás, hogy a külföldi vállalatok is viszonylag alacsony mértékben válnak a magyar vállalatok beszállítóivá. Ez szintén korlátozza a gazdasági növekedés erősségét, ugyanis a külföldi, hatékonyabban működő vállalatok magasabb minőséggel rendelkező inputokat gyártanak, amelyeket felhasználva a magyar vállalatok is jobb termékeket állíthatnának elő, kitörve ezáltal a globális piacra.

Az eredményekkel kapcsolatban központi kérdésként merül fel, hogy miért nem alakulnak ki intenzívebb kapcsolatok a magyar és a külföldi tulajdonú vállalatok között. Az ezzel kapcsolatos vizsgálatok szerint a gátló tényezők közé tartozhat többek között a humán erőforrás alacsony szintje, a kutatás-fejlesztési kiadások alacsony volumene, vagy a kevésbé hatékony és fejlett pénzpiacok.

A cikk Sebestyén Tamás, Longauer Dóra és Iloskics Zita a Szigma magyar tudományos folyóiratban megjelent tanulmánya alapján készül.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

ChikansPlanet

Hogyan zöldül az égbolt?

A légiközlekedési iparág jelentős környezeti lábnyoma régóta ismert. Ahogy a közvélemény egyre tudatosabbá válik az éghajlatváltozással kapcsolatban, úgy nő az igé

Kiszámoló

Akkor inkább jobb nem kockáztatni

A tegnapi cikkben megjelent grafikon, ami a Nasdaq index változását mutatta az elmúlt 25 évben, ez sokaknak nagy újdonság volt. Erről az ábráról van szó: Ha a legrosszabbkor, a dotkom lufi tete

KonyhaKontrolling

A gazdagság szintjei

A meggazdagodás mindenkinek mást jelent, de a mai bejegyzésben szeretném feltárni a különböző szintjeit. Természetesen a szintek közt is van átfedés és átválthatóság, de ez az alapmodellt

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Melyik befektetési alapot válasszuk 2025-ben?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Díjmentes előadás

Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa

Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!

Ez is érdekelhet
eu amerika usa zászló európa európai unió egyesült államok