Egy nagy ausztrál LNG-termelő egység körüli műszaki problémák kedden határozott, 3-4%-os, áremelkedést váltottak ki az európai vezető gáztőzsdéken azzal együtt, hogy az orosz-ukrán háborúban ismét súlyos támadások érték az ukrán energetikai infrastruktúrát, ami a szudzsai gáztranzit állomás épségére továbbra is ráirányítja a figyelmet. Tavaly nyáron szintén Ausztrália felőli hírek, nagyobb LNG-egységek munkabeszüntetései okozták az árfelhajtó hatást az európai gázpiacon.
Az ukrajnai gáztranzit leállása az év végén alapjaiban írná át a közép-európai gázkereskedelmet. Az orosz gáz kiesése könnyen alááshatja az osztrák gáztőzsde, sok évtizedes közép-európai hub szerepét. Ez komoly lehetőséget jelent Magyarország és a hazai gáztőzsde számára.
Van egy jó tervem: hozzunk létre egy földgáz-kereskedelmi hub-ot! És persze legyen színes-szagos, meg jó nagy forgalommal, és feltétlen legyen árképző (legalább a saját régiójában). Ugye, milyen jó ötlet?! És vajon az fontos, hogy mintha már lenne is egy ilyen. Vagy mégsincs? Járjuk körbe az álmok történetét és realitásokat! Erről szól ez a cikk.
A globális határidős árampiaci termékekben 36%-os, ezen belül az európai termékekben 55%-os, forgalomnövekedés volt 2023-ban a megelőző nehéz év után Európa vezető áramtőzsdéjén, az EEX-en, közölte az éves összesítést a tőzsde. A globális határidős és spot gázpiaci kontraktusok volumene 9%-kal, ezen belül az európai termékeké 28%-kal nőtt.
Emelkedik a földgáz ára ma délelőtt a holland gáztőzsdén a félelmek közepette, hogy a közel-keleti konfliktus megzavarhatja a globális üzemanyagellátást a tél előtt - írja a Bloomberg. Emellett a a Török Áramlaton keresztüli gázszállítások körüli bizonytalanságok is felfelé hajtják ma az árakat.
Kedden még kéthavi csúcson, 45 euró körül is járt az irányadó európai gázár az ausztrál sztrájkveszély miatt, de aztán több ok együttes hatására a szerdai kereskedésben beszakadt 40 euró alá.
A szerdai napon belüli drámai, 40%-os, ugrás után csütörtökön zárásra mintegy 6%-kal csökkent az Európában irányadó gázár. Ez azt jelenti, hogy a holland TTF gáztőzsdén a szeptemberi lejárat ára estére 37,5 euró/MWh-ra esett, mert enyhültek az ausztrál sztrájkokkal kapcsolatos piaci aggodalmak.
Az európai gázárak a pénteki bezuhanás után ma tovább esnek, jelentősen tompítva az elmúlt hetekben látott ralit, amit az ellátási kockázatokhoz és a forró időjáráshoz kapcsolódó félelmek hajtottak.
A holland kormány október 1-jén bezárja Európa legnagyobb, 60 éve működő, gázmezőjét – szivárogtatta ki tegnap egy forrás a Bloombergnek éppen akkor, amikor két norvég gázmező és egy gázfeldolgozó kényszerszünete miatt egyébként is ideges volt az európai gázpiac, és ezek együtt okozták az elképesztő, 20% feletti drágulást és hatalmas volatilitást. Azóta már jelentős áresés történt, de a friss fejlemények összességében arra mutatnak rá, hogy ha az egyébként egész jó fundamentumokkal rendelkező európai gázpiacon összejön pár kedvezőtlen kínálati oldali hír, akkor rögtön vészjelzéseket küld a piac, és a válság tavalyi akut szakaszában látott napon belüli vad csapkodások is kialakulhatnak. Mindez egyébként a forint látványos esésében is szerepet játszhatott tegnap, hiszen a gázár szárnyalása az energiamérlegen és a költségvetési egyenlegen keresztül Magyarországra is nyomást gyakorol.
Hétfőn délelőtt új kétéves mélypontra szakadt 29 euró/MWh körül a következő havi gázár a holland TTF gáztőzsdén és könnyen lehet, hogy még alacsonyabb árakat is látunk majd, amint arra már hétvégi elemzésünkben rámutattunk.
Mintegy 900 állami, önkormányzati és egyházi intézmény lélegezhet fel, ugyanis kedd este sikerült az elmúlt egy év egyik legalacsonyabb ára mellett fixálni nekik a földgáz beszerzést a gáztőzsdéken, így márciustól szeptemberig a Portfolio számításai szerint 245 forint körül juthatnak majd hozzá a földgáz egy köbméteréért.
Kétféle gázársapka is jöhet, emellett a közös gázbeszerzés és a vészhelyzeti gázkisegítés alapszabályait is eldöntötték a tagállamok, továbbá egy portugál-spanyol-francia alku a mi régiónk gázellátását is javíthatja, és elvi síkon kinyitották az ajtót a vezetők azelőtt is, hogy akár új közös forrásokból is tompíthassák a tagállamok az energiaszámlákat – röviden így lehet összefoglalni az EU-csúcs első napjának főbb energiapiaci eredményeit magyar szempontból. Összességében a friss megállapodások növelhetik a magyar gázpiaci ellátásbiztonságot, de a végső szabályok még nem ismertek.
Miután a gázársapka kérdésében nem valószínű döntés a ma délután 3-kor kezdődő EU-csúcson a német és holland ellenkezés miatt, a jelek szerint irányt váltott az Orbán-kormány. Az ársapka támadása mellett ugyanis a kormányfő új elemként a közös gázbeszerzési tervet is elkezdte támadni arra hivatkozva, hogy az a közös vakcinabeszerzéshez hasonlóan „lassú és drága” lehet. Emellett azt ígérte a minap elindult nemzeti konzultációval és plakátkampánnyal párhuzamosan, hogy „a háborús szankciós politika átgondolását, ésszerű alapokra helyezését fogjuk szorgalmazni”. Az biztos, hogy mind a gázárak leszorítását célzó témában, mind Ukrajna támogatásában, mind a szankciós politika esetleges folytatásában parázs viták várhatók az elvileg kétnaposra tervezett EU-csúcson, és éppen ezért akár az is lehet, hogy az végül átnyúlik a szombati napba is, mint ahogy arra egy német kormányzati tisztviselő utalt.
Átmeneti gázárplafon bevezetésére tett javaslatot ma reggel az Európai Bizottság elnöke, az intézkedés addig lenne hatályban a tervek szerint, amíg az EU ki nem dolgoz egy új gázpiaci indexet. A bejelentés hatására esésbe kezdett az elúlt napokban is csökkenő gázár.
Nagyot ugrott a mai kereskedésben a földgáz határidős ára a holland gáztőzsdén, miután a befektetők attól tartanak, hogy egy kulcsfontosságú amerikai cseppfolyósított (LNG) földgázüzemben történt robbanás miatt csökkenhet a kontinensre irányuló export.
Jelentősen csökkent az európai gázár csütörtökön, 13 óra körül 21 százalék körüli veszteséget jelzett a szerdai záróértékéhez képest, amit a szakértők a befektetők spekulációs eladásaival indokoltak.
Évek óta tartó ellenállás övezte.
Híreink a háborúról percről percre.
Azért havazás és ónos eső is várható még ma.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.