Aggasztó és nem kívánatos fejlemény az, hogy az Oroszország elleni júniusi szankciócsomag óta kétszer annyi orosz cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító hajó köt ki Rotterdamban - írta Sophie Hermans klímaügyi és a zöld növekedésért felelős holland miniszter a parlament alsóházának címzett hétfői levelében.
Idén már 5,2 milliárd köbméter gáz áramlott Magyarországra Szerbia felől, csaknem annyi, mint tavaly egész évben, és "Magyarország az elkövetkező időszakban a jelenleginél is nagyobb szerepet szán a Török Áramlat vezetéknek a földgázellátása tekintetében" – jelezte egy szerdai budapesti sajtótájékoztatón Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A magyar ellátásbiztonságról, régiós kilátásokról részletesen beszél a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján Marosvári Csaba, a tárca energiaellátás biztonságáért felelős helyettes államtitkára. Részletek és regisztráció itt.
Azzal párhuzamosan, hogy az ukrán elnöki tanácsadó bejelentette az orosz gáz- és olajtranzit év végi leállítását, Szentpétervárra, a Gazprom székházába repült Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és innen adott egy 5 perces Facebook-élő videónyilatkozatot. Ebben megvédte a hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási megállapodást, amelyet semmilyen körülmények között nem akar feladni a magyar kormány. Értelmezésünk szerint arra utalt, hogy az ukránok által potenciálisan blokkolandó évi 1 milliárd köbméteres orosz gázmennyiséget a szerződés hivatalos módosításával átterelik majd a felek a Török Áramlatra, a módosítás és az átterelés ugyanis eddig még nem történt meg. A nyilatkozatban egyetlen szót sem mondott arról, hogy mi lesz a Barátság II. leállítása esetén az Oroszországból származó olajvásárlásainkkal.
Rendkívül fontos az Ukrajnán át érkező gáztranzit fenntartása, mert bár vannak alternatív megoldások, ezek kihasználása a fogyasztói árak jelentős drágulásával járna - mondta hétfőn Pavol Kubík, az Eustream szlovák gázszállító vállalat szóvivője.
Alparslan Bayraktar török energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország egy jelentős gázközpont létrehozásának hajrájához érkezett, és már minden szükséges infrastrukturális elem a helyén van. A projekt célja, hogy Törökországot a gázárak meghatározásának meghatározó jelentőségű központjává tegye, és a tervek szerint 2028-ig megduplázza a gáztárolók mennyiségét. Emellett tárgyalások folynak Bulgáriával a két ország közötti összekötő vezeték kapacitásának növeléséről.
Mianmarban 2021-ben tört ki véres polgárháború, miután a katonai vezetés egy puccsal átvette a vezetést. A megoldás továbbra is távolinak látszik, miközben egyre nehezebben tudnak megbirkózni a sokasodó nehézségekkel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány helyzetét egy körvonalazódó energiaválság is nehezíti – írja a The Diplomat.
Mielőtt ma leállt a magyar gazdaság ütőerőnek nevezett Török Áramlaton a gázszállítás Magyarország felé az éves karbantartás miatt, csúcsra járt a Szerbia felőli gázimportunk – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az oroszok Ukrajna felé régóta azonos napi gázmennyiséget küldenek, így a két megmaradt nagy vezetéken együttesen napi 90 millió köbméter körüli orosz gáz érkezett mostanában az Európai Unió határaira. Ez éves szinten mintegy 50%-os emelkedést jelent, de a háború kitörése előtti időkhöz képest továbbra is drasztikus, 70% feletti zuhanásról beszélhetünk.
Az ukrajnai gáztranzit leállása az év végén alapjaiban írná át a közép-európai gázkereskedelmet. Az orosz gáz kiesése könnyen alááshatja az osztrák gáztőzsde, sok évtizedes közép-európai hub szerepét. Ez komoly lehetőséget jelent Magyarország és a hazai gáztőzsde számára.
Az RBC európai szállítási adatokra hivatkozó jelentése szerint a Török Áramlat gázvezeték áprilisban rekordmennyiségű földgázt szállított Oroszországból Európába. Április elejétől 16-ig a Gazprom 543,3 millió köbméter gázt küldött az EU-ba a török útvonalon keresztül, ami 3,4 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában, és az elmúlt négy év maximális értéke ebben az időszakban. A legfontosabb vevő Magyarország volt.
"A pénz az pénz", az MVM nem hajlandó többet fizetni azért, hogy LNG-re váltson, és éppen ezért használ még mindig orosz gázt, amelynek a súlya Magyarországon még 60-80%-os, Ausztriában pedig 80-90%-os – többek között ezt mondta egy múlt heti bécsi olaj- és gázipari konferencián Mátrai Károly. Az MVM vezérigazgatója azt is jelezte: reménykedik a cégcsoport abban, hogy az orosz-ukrán gáztranzit valamilyen formában megmarad 2025. január 1. után is, és így "a Török Áramlat jó alternatívája" lehet, mert a két szállítási útvonal lehetősége csökkenti az abból eredő a kockázatot, hogy valamelyik útvonalon történik valami.
A Gazprom orosz energiaóriás a februári mennyiséghez képest 4,5%-kal növelte földgázszállításait Európába márciusban, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 26%-kal több gázt exportált, miközben az ukrajnai háború miatt csökkent európai exportja mellett jelentősen bővítette kínai gázértékesítéseit - írja a Reuters.
Az idei év első tíz hetében átlagosan 40%-kal ugrott meg az orosz vezetékes gázszállítás Európába a Török Áramlaton át a tavalyi hasonló időszakihoz képest – hívta fel a figyelmet a comandir.com orosz nyelvű portál. Az első olvasatra meglepőnek tűnő hírt érdemes kicsit kiegészíteni, és tisztába tenni, hogy lássuk: mi is a nagy kép. A gázbeszerzési és gázár kérdésekről is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.
Belementek az uniós tagállamok politikai szinten az Európai Bizottság múlt heti javaslatába, hogy még egy évvel jövő március végéig nyújtsák ki a 15%-os önkéntes gázfogyasztás csökkentési szabályrendszert – jelentette be a hétfői energiaügyi tanácsülés keretében született alkut a Tanács belga soros elnöksége.
A horvát kormány csütörtöki vezetéképítési döntése értelmében jelentősen nő a krk-i LNG-terminál felől Magyarország irányába szállítható napi gázmennyiség, ami egyúttal összefügg magának az LNG-terminálnak a kapacitásbővítésével is. Ez elméletileg több gáz kihozatalát is lehetővé tenné 2027 körültől Horvátország felől Magyarország irányába, feltéve, hogy a terminál kapacitásbővítési tenderén majd magyar szereplő(k) is indul(nak) és nyer(nek). Nyilván az egész kérdés kifutása attól is függ, hogy a minap felröppent hírrel összhangban tényleg lenne-e folytatása 2025-től az orosz vezetékes gázszállításnak Ukrajnán és Szlovákián át, mert ha igen, akkor ez a horvátok felőli LNG-beszerzés volumenét és kínálati árát is érdemben befolyásolná.
Beszakadt ma a földgáz európai referenciaára, a holland gáztőzsdén már 6 százalékos esést láthatunk. Elsősorban a TotalEnergies bejelentésére reagál ilyen élesen a piac, a francia energiaóriás ugyanis közölte, hogy idén márciusban újraindítja a termelést Dánia legnagyobb gázmezőjén.
Az enyhe időjárás, a rezsicsökkentési rendszer átalakítása és a reálbér-csökkenés együtt kilencéves mélypontra, 3 milliárd köbméterre süllyesztette a magyar lakossági gázfogyasztást 2023-ban – derült ki az előzetes 2023-as adatokból. Eközben a nem-lakossági gázfogyasztás az elmúlt évtized egyik legmagasabb szintjére, 5,5 milliárd köbméterre ugrott, a magyar gázkitermelés trendje pedig ismét emelkedést mutat az új gáztalálatok nyomán. Az is érdekes, hogy miközben a lakossági spórolás miatt a teljes magyar gázfogyasztás 8,5 milliárd köbméterre, sokéves mélypontra bukott, addig a magyar gázimport magas szinten, 10 milliárd köbméternél stagnált, és így a tárolók „csurig” töltése mellett a magyar gázexport is megugrott.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
2026-ra elfüstöl az összes típus.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?