Lengyelország legnagyobb energetikai cége, az Orlen és az ukrán Naftogaz aláírt egy közös szándéknyilatkozatot egy jövőbeli LNG együttműködésről. Az aláírt memorandum célja, hogy elősegítse a két vállalat hosszútávú együttműködését a cseppfolyósított földgáz piacon, miközben Ukrajna ellátásbiztonságát is biztosítja - számolt be a Reuters.
Az Európai Unió lépéskényszerben van: az iparának fellendítéséhez kiszámíthatóan érkező cseppfolyósított földgázt (LNG) kell beszereznie, méghozzá megfizethető áron. Megoldásként az EU a „japán modellhez” fordul, amely a múlt héten ismertetett nagyszabású brüsszeli energetikai csomag részeként az ázsiai ország több mint 50 éves LNG beszerzési stratégiáját másolná le. A módszer alapja a japán állam és a magánszektor szoros együttműködése, amely a cseppfolyósított földgáz teljes ellátási láncát érinti, gyakran külföldi befektetéseken keresztül. Ez a fajta megoldás egy stabil, alacsonyan árazott földgázellátást tesz lehetővé a szigetországnak, amire az EU-nak is igen nagy szüksége van, ha valóban erősíteni akarja a hazai vállalatok globális versenyképességét. Mindeközben az unió továbbra is elkötelezett a 2050-re kitűzött klímacélok mellett, ám az kérdéses, miként hangolható össze a hosszútávú LNG beszerzés a szigorú környezetvédelmi előírásokkal.
Jelenleg mintegy 3,3 milliárd köbméteres földgázkészlet érhető el a magyarországi létesítményekben, írja az Energiaügyi Minisztérium. A tartalék mennyisége tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást, a hozzáférhető készlet a korábbi felhasználási adatokkal kalkulálva kb. 67 téli napra lenne elegendő az egész ország ellátásához.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
Az Európai Unió kész lenne fokozni az energiapiaci együttműködést az Egyesült Államokkal, különösen a cseppfolyósított földgáz importjánál, hogy elkerülje Donald Trump büntetővámjait. Franciaország azonban elutasítja az előzetes engedményeket, miközben az EU-ban vita zajlik arról, hogyan lehetne csökkenteni az orosz gázfüggőséget és fenntartani az energiapolitikai egyensúlyt.
Szerdán 5% körüli mértékben, másfél éves csúcs közvetlen közelébe ugrott a nagykereskedelmi gázár a következő hónapokra a holland TTF gáztőzsdén több tényező miatt.
Németország még mindig jelentős mennyiségű orosz cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárol más uniós országokon keresztül, annak ellenére, hogy novemberben megtiltotta a kikötőinek azt, hogy orosz LNG szállítmányokat fogadjanak. A tengerparti adottságaiknak köszönhetően jelentős mennyiségű LNG-t importáló Franciaország, Spanyolország és Belgium azt állítja, hogy a hozzájuk érkező és orosz gázt is tartalmazó importjukat általában egyből továbbértékesítik más EU-s országoknak. Eközben Németország azzal védekezik, hogy a hozzájuk érkező gáz "címkéjén" már ezen három ország neve áll, így az nem Oroszországból származik. Annak ellenére, hogy az EU 2027-re szeretne teljesen leválni az orosz energiaforrásokról, a tavalyi évben rekord mennyiségben importált orosz LNG-t - írta meg a Financial Times.
Az Európai Bizottság várhatóan elhalasztja az orosz energiahordozók, köztük a cseppfolyósított földgáz (LNG) fokozatos kivonására vonatkozó ütemtervének közzétételét - tudta meg a Bloomberg. A döntés hátterében az áll, hogy az Európai Unió tagállamai között még nincs teljes egyetértés a kérdésben, miközben több EU-s tagállam továbbra is jelentős mennyiségű energiát importál Oroszországból.
Az új amerikai elnök már az első napon világossá tette, hogy célja az amerikai olaj és gáz globális dominanciájának biztosítása. A klímapolitika átalakítása mellett Trump célja az amerikai energiaipar erősítése, valamint a megújuló energiaforrások háttérbe szorítása, ez pedig felgyorsíthatja a jelenlegi piaci trendeket - írja Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Mandineren.
Az Európai Unió újabb, immár 16-ik szankciócsomagját tervezi bevezetni Oroszországgal szemben, amelynek középpontjában az orosz alumínium import betiltása és a cseppfolyósított földgáz (LNG) fokozatos kivonása áll. A terveket szimbolikusan az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulóján tervezik elfogadni. A csomag részeként továbbá bővítenék a korlátozásokat az orosz árnyékflottára és bankokra, valamint magasabb vámokat vetnének ki mezőgazdasági termékeikre és a műtrágyára - írta meg a Bloomberg.
A szlovák-ukrán heves szópárbaj mellett fontos hír érkezett kedden délután a magyar földgázhálózat rendszerüzemeltetőjétől, az FGSZ-től, amely arra utal, hogy Magyarországon jöhet át annak az orosz gáznak egy része, amely kiesett a szlovák gázimportból amiatt, hogy újév elején leállt az ukrán gáztranzit. Ez afelé mutat, hogy az ukrajnai tranzit kiesésén plusz pénzt (tranzitdíjat) kereshet Magyarország, hogy kisegítse északi szomszédját.
Lengyelország és további kilenc uniós ország egy javaslatot dolgozott ki, amelyben az Oroszországból érkező cseppfolyósított földgáz (LNG) importjának teljes betiltását sürgetik az Európai Unióban, aminek a célja az, hogy tovább szigorítsák az orosz háború ellen irányuló finanszírozási szankciókat. A kezdeményezés jelentőségét növeli, hogy Lengyelország az EU Tanácsának elnökségét betöltve alakíthatja a brüsszeli napirendet, ám a javaslat kétségeket vethet fel a nagyobb LNG-importőr országok támogatottsága kapcsán. Nem csak a gázimportot szankcionálnák, az orosz nukleáris fűtőanyagra is vonatkozna, ami kényesen érintheti a Paks II. projektet is - írta meg a Politico.
Bár a szlovák miniszterelnök drasztikus gázpiaci hatásokat vázolt újévi videójában amiatt, hogy leállt Ukrajnán keresztül az orosz gáztranzit, ez - amint várható volt - az ellátásbiztonság terén teljesen elmaradt, az árak tekintetében viszont van hatása, részben a hideg idő miatt is. A Portfolio rövid gázpiaci vizsgálata alapján az látszik, hogy a régiós országok rugalmasan alkalmazkodtak a kieső gázmennyiséghez, részben felpörgették a gáztárolói felhasználást, részben megnövelték a szomszédos országok felől a gázimportot. Magyarország egyelőre a gázforgalom tekintetében a legkevésbé érintett országok között van.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
Törökország és Magyarország egyaránt mentességet kapott az amerikai szankciók alól, így továbbra is fizethetnek az orosz földgázért a Gazprombankon keresztül. Noha a problémára az érintett országok korábban már kidolgoztak egy alternatív megoldást, ami biztosította volna a kifizetéseket a szankciók ellenére is, most úgy látszik, hogy arra már nem lesz szükség. Azonban továbbra is kérdéses a Paks II. projekt helyzete, mivel az nem kapott hasonló mentességet.
A német energiaügyi minisztérium egy Donald Trump amerikai elnök november 6-i választási győzelmének napján született levélben megtiltotta az állami tulajdonban lévő német kikötőknek, hogy orosz cseppfolyós földgázszállító hajókat fogadjanak, így a november 10-re tervezett egyik orosz hajó kikötése is ellehetetlenült – írja a Financial Times, amely betekintést nyert a levélbe.
Meghajolnak a brüsszeli akarat előtt.
Cikkünk folyamatosan frissül.
De közben bőszen tárgyalnak Amerikával.
Az európai tőzsdéken inkább mínuszokat látni.
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.