Hatalmas károkat okoz a háztartásoknál az energiaszegénység, az energiapiaci folyamatok olyan helyzetet idéztek elő, ami minél hamarabbi beavatkozást igényel. Mivel a háztartások jövedelmi helyzete csak romlik az inflációval, illetve az energiaárak itthoni csökkenése sem várható egyhamar, a fogyasztás csökkentése maradt az egyetlen út, hogy ne eméssze fel a legsérülékenyebb háztartásokat teljesen a rezsiszámlák kifizetése. Egy bizonyos pont után azonban a fűtés visszafogása egészségügyi kockázatot jelent, így az otthonok energiahatékonyságának növelése irányába kellene lépéseket tenni. Különös tekintettel azokra a korszerűtlen, szigeteletlen családi házakra, amelyek óriási energiapazarlók, de egyben nagy megtakarítási potenciállal is rendelkeznek. Összefoglalónkban a magyar energiaszegénységgel, a lakóingatlan-állomány gázfelhasználsával és rezsiköltségeivel, illetve a lehetséges fűtési energia megtakarításával foglalkozunk.
Olaf Scholz német kancellár csütörtökön kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hiába használja fegyverként az energiahordozókat és a gabonakereskedelmet, nem sikerült megtörnie a Nyugat egységét. Háborús céljait pedig nem fogja elérni a felperzselt föld taktikájával - írta meg a Reuters.
A német fegyverszállításokra való válaszlépés volt Oroszország részéről, hogy leállította Lengyelország és Bulgária részére a gázszállításokat, a devizakérdés csak ürügy volt - nyilatkozta Pletser Tamás, az Erste regionális olaj- és gázipari elemzője a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének szerdai adásában. A szakember arról is beszélt a műsorban, hogy Magyarország 2-3 éves időtávon a horvátországi Krk szigeten lévő cseppfolyósítottgáz- (LNG-) terminál bővítésével csökkenthetné Magyarország függőségét az orosz gáztól.
Berlin összesen tizenhat szabadtéri uszodájában 2 Celsius fokkal hidegebb lesz a medencék vize. Az üzemeltető ezzel akar hozzájárulni Németország orosz földgáztól való függőségének csökkentéséhez – írja a The Guardian.
Egészen éles kritikát fogalmazott meg egy keddi berlini energetikai konferencián a jelenlegi német külügyminiszter és a gazdasági miniszter az ország, illetve Európa elmúlt években követett gázpiaci stratégiájáról. Konkrétan abban a témában fogalmaztak élesen, hogy noha már legalább Krím 2014-es orosz megszállása óta jól látták a német vezetők, hogy milyen veszélyekkel jár az orosz gázfüggőség, mégsem tettek ennek leépítése érdekében semmit, sőt Németországban még masszívan növelni is akarták az orosz-függőséget az Északi Áramlat 2 megépítésével.
Már több mint 1,2 millióan menekültek el Ukrajnából, de számuk tovább fog növekedni - mondta az Európai Bizottság elnöke szombaton a spanyol miniszterelnökkel folytatott madridi megbeszélését követően. "Ártatlan nőkről, gyerekekről, férfiakról beszélünk, akiknek el kell menekülniük Putyin borzalmas háborúja elől, és azonnali segítségünkre van szükségük" - jelentette ki Ursula Von der Leyen Vlagyimir Putyin orosz elnökre utalva.
Ha az Exxon Mobil szeptemberig nem dönti el, befektet-e a román fekete-tengeri földgázmező projektbe, akkor Magyarország ismét kénytelen lesz Oroszországgal tárgyalásokat kezdeni egy újabb hosszú lejáratú földgázszállítási megállapodásról - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Reuters hírügynökségnek Houstonban, ahol részt vett a magyar képviselet megnyitóján.
Jogi eljárást indított Lengyelország az Északi Áramlat 2 gázvezeték-projekt megakadályozása céljából. Warsó az orosz állami gázmonopólium, a Gazprom, továbbá a projektben vezető szerepet betöltő öt EU-székhelyű vállalat ellen kezdeményezett jogi eljárást, egyebek mellett jókora büntetéseket helyezve kilátásba számukra.
Több mint egy évtizeddel a tervek megszületése után, az eredetileg tervezettnél jóval kisebb kapacitással ugyan, de végre elkezdődtek a horvátországi Krk szigeténél létesítendő úszó LNG-terminál előkészítő munkálatai. A terminál 2019-től fogadhat cseppfolyós földgázt szállító tartályhajókat, és kínálhat alternatívát az orosz gázzal szemben Magyarországnak is.
A tavalyi rekord év után 2017 első hónapjaiban is folytatódott a Gazprom európai exportjának bővülése. Az extrém hideg januári időjárás hatására meredeken megugrottak a Magyarországra irányuló szállítások is.
A Gazprom orosz gázipari cég óva intette hétfőn az Európai Uniót attól, hogy akadályozza az Ukrajnának, mint az európai országokba irányuló gázszállítások tranzitországának kiiktatását célzó orosz tervek megvalósítását, azaz a Török Áramlat megépítését.
A Kreml vasárnapi közleménye szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök Magyarország és Szerbia vezetőivel az energia terén történő együttműködésről egyeztetett - számolt be a Reuters. Mindez pár nappal azok után, hogy Putyin lefújta a Déli Áramlatot. Délután Szijjártó Péter az MTI-nek nyilatkozva megerősítette, hogy Orbán Viktor és Putyin telefonon beszéltek.
Három főbb fertőzési csatornán keresztül érintheti a térséget, benne Magyarországot az orosz-ukrán válság esetleges eldurvulása és a régiós átlagnál nagyobb magyar külkereskedelmi "érintettség" miatt a negatív folyamatok a magyar gazdaságra jobban hatnának - mutat rá a ma közzétett MNB inflációs jelentés egyik keretes írásában a szakértői stáb. Az összefüggések szerint ha az Oroszországba és Ukrajnába irányuló exportunk 10 százalékkal csökkenne, akkor ez a gazdasági növekedésünket 0,3-0,4 százalékponttal mérsékelné.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.