Vitába szállt a kormánnyal az óriás nyudíjalap

Minden bizonnyal ebben az évben is folytatódni fog a japán kormány és az állami nyugdíjalap közötti vita. Az nem kérdéses, hogy az alap kötvénytúlsúlyos portfólióját meg kell változtatni, az viszont már igen, hogy mennyire kell a kockázatosabb eszközök irányába nyitniuk. A kormány célja, hogy az óriási vagyont kezelő befektetőt a helyi részvénypiacra terelje, míg az alap elsősorban a biztonságra helyezi a hangsúlyt. A hírek szerint hosszú hónapok egyeztetései lesz szükség, de év végével lejár a határidő, vagyis akkor kiderül, milyen gyorsan és mekkora mértékben vonul ki a kötvénypiacról a GPIF - írja a CNBC.

Túl nagy kockázatot vállal a világ vezető nyugdíjalapja

Az 1250 milliárd dolláros vagyont kezelő japán állami nyugdíjalap már hónapokkal ezelőtt döntött a portfólió-átlakatásról, szakértők szerint azonban ez nem elégséges. Az alap tanácsadói szerint nem szabadna a portfólió 60%-át helyi kötvényekbe fektetni, sokkal inkább diverzifikált portfólióra van szükség, amelynek része kell hogy legyen egy nagyobb alternatív befektetésekből álló portfólió is. A szakértők a javaslataikat végső formában novemberben adják át az egészségügyi minisztériumnak, pozitív döntés esetén hamarosan meg is indulhat a nagyobb átstrukturálás.

Esett a jen, közeledik a társasági adóvágás

Magyar idő szerint ma hajnali négykor hirtelen esésnek indult a japán jen, ugyanis egyszerre kettő arra ható hír is felbukkant. Először a társasági adócsökkentés közelségéről figyelmeztetett a Kyodo hírügynökség, majd a GPIF japán nyugdíjalap jelentett be sajtótájékoztatót. Ennek a háttérben a piac arra számít, hogy az óriási vagyonnal rendelkező alap részvényvásárlásokba kezdhet a túlságosan nyomott kötvényhozamok miatt.

A japán nyugdíjvagyont külső kezelésbe adták

A japán GPIF utoljára 2009 elején osztott ki vagyonkezelési mandátumokat, a felülvizsgálatnak éppen itt volt az ideje. A most 160 milliárd dolláros részvényportfólió aktív kezelésére nyolc alapkezelőt választottak ki, míg korábban 14 alapkezelő dolgozhatott együtt a nyugdíjalappal. Az állami vagyonkezelő teljesítménykényszerben van, a külső alapkezelőkkel pedig nem lehetettek megelégedve, hiszen a korábban mandátumot nyertek közül mindössze 3 kapott most is bizalmat - írja a Reuters.

Újabb japán nyugdíjalap lép kockázatosabb útra

A világ legnagyobb nyugdíjalapja, a japán GPIF után egy újabb helyi alap döntött úgy, hogy kockázatosabb portfóliót állít össze. Az 1,2 millió aktív és már nyugdíjas közalkalmazottat lefedő nyugdíjalap eddig ultrakonzervatív befektetési stratégiát folytatott, azonban az alap az alacsony kamatkörnyezetben már alig tud kockázatmentes befektetésekkel hozamot generálni, ezért el kell mozdulniuk az államkötvények felől a részvények irányába - írja a Reuters. A befektetési stratégia felülvizsgálata elkezdődött, hónapokon belül el is dönthetik az új irányt.

Nagy lépés előtt a japán állami nyugdíjalap

A válság kirobbanása és a 2011-es földrengés után sem változtatta meg a portfólióját japán legnagyobb állami nyugdíjalapja, most viszont úgy döntöttek, hogy a helyi kötvényportfóliót csökkentik (67%-ról 60%-ra), a részvénykitettséget viszont megemelik, főleg a külföldi papírok súlyát (9%-ról 12%-ra). Természetesen a célértékektől időlegesen az alap eltérhet, az 1160 milliárd dolláros vagyont kezelő alapnál viszont egy 1%-os portfólió átrendeződés is óriási hatásokkal járhat a piacon. Szakértők szerint azonban nem kell heves piaci reakciótól tartani, ugyanis 2014 elejétől indulhat el az átrendeződés. A legtöbben a helyi kötvénypiacot féltik, azonban a jegybank kötvényvásárlási programja és a magas hazai befektetői bázis felszívhatja a kínálatot. Az állami nyugdíjalapnak pedig nem feltétlenül kell eladnia nagyobb tételeket, hiszen az év első részében rosszul teljesítettek a kötvények - írja a Bloomberg.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brüsszelnek egy nagy haditerve van, de azonnal jött rá egy vétó
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.