A vámok miatt bezuhanhat India ékszerexportja

A vámok miatt bezuhanhat India ékszerexportja

Az Egyesült Államok által bevezetett 26%-os vámtarifa súlyos csapást mért India 32 milliárd dolláros ékszeriparára, amely jelentős exportcsökkenésre számít legnagyobb felvevőpiacán.

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

Beruházási hullám hátán jöhet ki a vízből a kiskereskedelem

Beruházási hullám hátán jöhet ki a vízből a kiskereskedelem

Az árrésstop miatt hosszabb távon sérülhetnek a kiskereskedelmi láncok beszállítókkal fennálló kapcsolatai, miközben a forgalom növeléséhez az idősebb korosztály bizalmának elnyerése is kelleni fog. Együttgondolkodásra van ugyanakkor szükség az FMCG-szektor szereplői számára a jövő közös formálásához – hangzott el a Portfolio RETAIL DAY 2025 konferencián.

Mégis mitől kezdett már el megint így gyengülni a forint?

Mégis mitől kezdett már el megint így gyengülni a forint?

Ugyan a negyedév elejéhez képest jóval jobban áll a forint szénája, az elmúlt hónapok tartós forinterősödése a napokban elakadt, sőt, már a fordulat is elkezdődött, melynek eredményeként 404 forintot is kellett már adni a héten egy euróért. Ennek kapcsán összeszedtük, hogy mi állhat a mostani forintgyengülés hátterében, emellett pedig arra a kérdésre is válaszokat kerestünk, hogy meddig gyengülhet még a magyar fizetőeszköz.

Már az elemzők sem hisznek Amerikában

Már az elemzők sem hisznek Amerikában

Egyre pesszimistábbak az elemzők az amerikai növekedési kilátásokkal kapcsolatban. Az előző hónaphoz képest nagyot csökkentek a növekedésre vonatkozó előrejelzések a Bloomberg felmérése szerint. Az elemzők átlagosan 30% esélyt adnak annak, hogy a következő 12 hónapban recesszióba kerülhet az amerikai gazdaság.

Robbannak a magyar munkaerőköltségek, de így is az EU sereghajtói között vagyunk

Robbannak a magyar munkaerőköltségek, de így is az EU sereghajtói között vagyunk

Magyarországon 2024-ben az óránkénti munkaerőköltség az egyik legnagyobb mértékben, 13,6%-kal emelkedett az előző évhez képest, ami az EU egyik legjelentősebb növekedése. Ennek ellenére a magyar munkaerőköltség továbbra is az uniós rangsor vége felé maradt, hiszen az egyik legalacsonyabb értéket mutatta. Csupán két kelet-európai országot, Bulgáriát és Romániát tudta megelőzni.

Akkumulátorgyártás és védelmi ipar Magyarországon: Beruházások, kihívások és a piac jövője

Akkumulátorgyártás és védelmi ipar Magyarországon: Beruházások, kihívások és a piac jövője

Magyarország az akkumulátorgyártás egyik európai központjává válik, miközben a globális piac kihívásokkal néz szembe. A CATL és a SEMCORP vezetői a panelbeszélgetés során a beruházásaik állapotáról, a munkaerőpiaci kihívásokról, a piaci trendekről és a beszállítói kapcsolatok buktatóiról is beszéltek. Milyen szerepet játszik hazánk az elektromobilitás jövőjében? Hogyan látják a magyar beszállítók esélyeit a kínai vállalatok piacán? És mi kell ahhoz, hogy a magyar akkumulátorgyártás versenyképes maradjon? A védelmi ipart ugyanakkor szintén kitörési pontként tartják számon járműipari berkekben, és az ezekben rejlő lehetőségekről is szó esett a Portfolio Járműipar 2025 konferencián.

Megdőlt egy mítosz Horvátországban

Megdőlt egy mítosz Horvátországban

A horvát statisztikai hivatal friss adatai szerint a turizmus közvetlen részesedése az ország GDP-jéből mindössze 11,32 százalék, ami jelentősen elmarad a korábban széles körben elfogadott 20 százalékos becsléstől - közölte a Croatia Week.

Megindult a nagy rotáció a tőzsdéken – Mutatjuk, mit javasolnak a profik

Megindult a nagy rotáció a tőzsdéken – Mutatjuk, mit javasolnak a profik

Az elmúlt években egyszerű volt a recept a tőzsdéken: nehezen tudott bakot lőni az a befektető, aki folyamatosan Amerika vezető vállalataiba vagy részvényindexeibe fektette a pénzét. Az idei év elején viszont valami megváltozott. Donald Trump beiktatását követően az amerikai elnök számos olyan intézkedést tett vagy helyezett kilátásba, amelyek alapjában rengették meg a befektetői bizalmat, tették kérdésessé a növekedési kilátásokat és hozták ismét előtérbe az infláció kérdését. A tőkepiacok pedig reagálnak: elindult a Nagy Rotáció a tőzsdéken, már nem Amerika a kivételes sztár, hosszú évek után ismét hatalmas pénztömeg keresi a helyét a globális részvénypiacokon. A Société Générale legfrissebb, több eszközosztályra kiterjedő befektetési stratégiája a legfontosabb kérdésre keresi a választ, azaz: mibe kell fektetni, hogy túléljük a Nagy Rotációt? Az elemzés számos izgalmas lehetőséget felvillant.

Törökország a szakadék szélén: politikai és gazdasági krízis veszélyes elegye keveredett össze

Törökország a szakadék szélén: politikai és gazdasági krízis veszélyes elegye keveredett össze

Ekrem İmamoğlu, Isztambul ellenzéki polgármesterének letartóztatása politikai vihart kavart Törökországban: tömegtüntetések robbantak ki, a török líra történelmi mélypontra süllyedt, a jegybank pedig 11,5 milliárd dolláros beavatkozással próbálta megfékezni az árfolyamzuhanást. A Recep Tayyip Erdoğan elnök vezette kormány vészintézkedésekkel igyekszik stabilizálni a helyzetet, miközben a gazdaságot magas infláció, regionális egyenlőtlenségek és egyre romló lakossági hangulat terheli. A politikai instabilitás és a romló gazdasági kilátások miatt egyre többen támogatják az előrehozott választások kiírását. Ez egy klasszikus tyúk-tojás problémához vezet: melyik következik miből, a gazdasági problémákból a politikai válság, vagy csak most jöhet az újabb krízis?

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.