Lassul az export Dél-Koreában és ez nem csak Ázsiának fontos. Dél-Korea a világkereskedelembe az egyik legjobban integrált ország, amely ráadásul magas hozzáadott értékű termékeket exportál. Amikor itt problémák jelentkeznek, az előbb-utóbb a világ többi részére is elér.
Az ASML Holding, Európa korábbi legértékesebb technológiai vállalata elvesztette vezető pozícióját, ma a német szoftvercég, az SAP állt az élre piaci kapitalizáció alapján. A holland chipgyártó részvényeinek árfolyama zuhanórepülésbe kezdett, miután csökkentette előrejelzését és a vártnál gyengébb megrendelésállományról számolt be - írta a Bloomberg.
A félvezetők globális értékesítése augusztusban éves szinten 2022 áprilisa óta a legnagyobb ütemben, 20,6 százalékkal, 53,12 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 44,04 milliárd dollárról - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
A mesterséges intelligencia térnyerése újabb globális chiphiányt okozhat a Bain & Company tanácsadó cég szerdán közzétett jelentése szerint. A kereslet megugrása elsősorban az AI-ra összpontosító félvezetőket, valamint az AI-képes okostelefonokat és laptopokat érintheti - számolt be a CNBC.
Az indiai kereskedelmi miniszter elutasította az ország csatlakozását a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerséghez (RCEP), a világ legnagyobb kereskedelmi megállapodásához. Piyush Goyal kijelentette, hogy India nem kíván Kínával szabadkereskedelmi megállapodást kötni - írta meg a Cnbc.
Hollandia kiterjeszti a fejlett félvezetőgyártó berendezésekre vonatkozó exportkorlátozásokat, így az ASML gépeit is korlátozások alá helyezik, írja a CNBC.
Kína exportkorlátozásokat vezetett be a félvezetőipar kulcsfontosságú alapanyagaira, ami feszíti az ellátási láncokat. A nyugati gyártók már nyersanyaghiánytól szenvednek, főként a fejlett chipek gyártásánál és a katonai optikai berendezések előállításánál. A Peking által bevezetett korlátozások a germánium és gallium szállítására, amelyeket a félvezetők, katonai eszközök és kommunikációs berendezések alkotóelemeként használnak, közel kétszeres árnövekedést eredményezett Európában tavaly. Idén pedig az antimonexportot is korlátozza Kína.
Nagy esésben vannak ma a chipgyártó vállalatok részvényei, élen a holland székhelyű ASML-el, de a mesterséges intellingencia zászlóshajójának számító Nvidia is nagyot zuhant. Mindez annak tudható be, hogy az Egyesült Államok részéről felmerült a szigorúbb exportkorlátozások lehetősége a félvezető-iparban, ráadásul a Tajvannal kapcsolatos geopolitikai feszültségek is fokozódtak Donald Trump megjegyzései miatt - írja a CNBC.
Májusban 49,15 milliárd dollár értékben értékesítettek chipeket a világon, ami 19,3 százalékkal több az egy évvel korábbinál és 4,1 százalékkal múlta felül az idei áprilisi szintet - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
Az Onsemi amerikai chipgyártó néhány év alatt összesen 2 milliárd dollárt fektet be egy csehországi gyártóüzemének fejlesztésébe - áll a cég és a kormány közös közleményében.
Kína létrehozta harmadik államilag támogatott befektetési alapját a félvezetőipar fejlesztésére, 344 milliárd jüan alaptőkével.
Hasonló témákról is szó lesz a Portfolio június 11-ei Financial IT rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!
Dél-Korea egy több mint 10 billió won (7,3 milliárd dollár) értékű, a chip-beruházásokat és -kutatást támogató csomag terveit készíti elő, közölte vasárnap a pénzügyminiszter, miután célul tűzte ki a félvezetőiparban folytatott „háború” megnyerését, írja a Reuters.
Nem remekeltek mostanában a „fantasztikus hetes” részvények, beleértve a Nvidiát, de a Bank of America részvénypiaci stratégája szerint májusban visszapattanhat a chipszektor - foglalta össze az elemzést a Marketwatch, amely az elemző top pickjeit is megnevezi.
Kína ajánlást adott ki az amerikai Intel és AMD chipek, valamint a Microsoft Windows operációs rendszer és külföldi adatbázis-szoftverek kormányzati használatból való fokozatos kivezetésére, helyi alternatívák előnyben részesítésével, biztonsági és megbízhatósági szempontok alapján - tudta meg a Financial Times.
Az Intel 8,5 milliárd dollár támogatást kapott a Fehér Háztól a CHIPS Act keretében, ami az amerikai félvezetőgyártás előmozdítását célozza. A vállalat emellett további 11 milliárd dollár kölcsönre is számíthat - közölte a Cnbc. A befektetők kedvezően fogadták a hírt, több mint 3 százalékos pluszban indíthatja majd a napot az Intel.
Japán bejelentette, hogy további 732 milliárd jen (4,86 milliárd dollár) támogatást nyújt a TSMC-nek egy második chipgyár építéséhez, miközben a tajvani vállalat szombaton ünnepelte első japán gyára megnyitását, ami Tokió törekvésének kulcsfontosságú eleme az előrehaladott félvezetőgyártás újjáélesztésére és az ipari ellátási láncok megerősítésére a Kínával szembeni feszültségek növekedése közepette.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?