Az elmúlt évben a korábban kialakult gázbeszállítási irányok jelentősen átalakultak: az ukrán–szerb irányú tranzit szállítások megszűntek, a sok évtizedig elsődleges betáplálási pontként használt ukrán határkeresztező forgalma átterelődött a déli és a nyugati útvonalra, és ma már a földgáz legnagyobb mennyiségben Szerbia irányából érkezik. Az adriai LNG terminál beindulásával pedig a horvát import is számottevően megerősödött, ellenben az osztrák határkeresztező pont forgalmával, amely forgalma a korábbi stabil szállításokhoz képest az éven belül jelentős kilengéseket mutat. Ehhez a szállítandó mennyiségek tervezésétől a partnerek kiszolgálásáig, valamint a rendszer egyensúlyának biztosításáig sok teendője volt az FGSZ Földgázszállító Zrt. munkatársainak, azon belül is a rendszerirányítóknak.
A különadókról szóló rendelet mellett a közlönyben a kormány kihirdetett egy olyan rendeletet, ami arról szól, hogy elrendelheti az FGSZ Zrt. a magyar állam felügyeleti alá vonását.
A korábbi ütemtervnek megfelelően szeptember 15-én elérte a mechanikai komplettség állapotát a 8,5 milliárd köbméter/éves kapacitású szerb-magyar határkeresztező-fejlesztés, és megkezdődött a vezeték földgázzal való feltöltése - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. érdeklődésünkre. A kereskedelmi szállítások a terveknek megfelelően október 1-jén indulnak a vezetéken.
Kilencvennégy földgázipari vállalat és iparági szervezet írt nyílt levelet Frans Timmermansnak, az Európai Bizottság alelnökének, melyben a hidrogéntechnológiában rejlő lehetőségek további kiaknázását szorgalmazzák, amely a jövőben nagymértékben átalakíthatja az energiaszektort.
Műszaki hiba miatt átmenetileg nem üzemelt a gázszállítás Ausztria felől a Mosonmagyaróvár és Győr közötti szakasz károsodása miatt. A vezeték károsodását még vizsgálják, de a szállítás október végén újraindulhatott.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. október 10-én, a részvények ellenértékének megfizetésével a Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT) 100 százalékos tulajdonosává vált, amivel lezárult az MGT üzletágának és állami tulajdonú részesedésének megvásárlása - közölte az FGSZ csütörtökön az MTI-vel.
38 milliárd forintot fizet a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ a magyar-szlovák földgázvezetékért - közölte a cég a BÉT honlapján. A vállalat ezzel megvásárolja a Magyar Gáz Tranzit Zrt-t.
Újabb fordulat jöhet a bolgár-román-magyar-osztrák gázvezeték (BRUA) ügyében, az OMV Petrom ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy az eredeti elképzeléseknek megfelelően Magyarország felől közvetlenül érkezzen jelentősebb mennyiségű földgáz a vezetéken át Ausztriába. Korábban a magyar és a román fél váratlanul úgy módosította a terveket, hogy az eredeti elképzelésekkel szemben a gáz Ausztriába nem közvetlenül Magyarország felől jutna el, így a tervezetthez képest kevesebb gáz érkezne nyugati szomszédunkba.
Szinte teljesen kiürültek a hazai kereskedelmi földgáztárolók - írta a Magyar Nemzet. A 4,4 milliárd köbméter összkapacitású állami tulajdonú tárolók - a zsanai, a hajdúszoboszlói, a pusztaedericsi és a kardoskúti - töltöttsége alig haladja meg az öt százalékos szintet. Így már csak 220 millió köbméter földgáz van a befogadókban. Ami a jelenlegi napi 65-70 millió köbméter körüli felhasználás mellett három-négy napig fedezné az ország szükségleteit.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek értékesítik a magyar-szlovák gázvezetéket működtető Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT Zrt.) üzletágát, illetve az értékesítés lezárását követően a cég 100 százalékos állami tulajdonrészét. A tranzakciót ellátásbiztonsági szempontok indokolják, versenyeztetés nélkül hajtják végre a Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint.
A magyar gáztározók kapacitásuk 47 százalékáig fel vannak töltve - közölte a Magyar Földgáztároló Zrt. a Reuters tudósítása szerint.
Hamarosan újraindulhat a magyar gázszállítás Ukrajna felé, a rendszerirányító már vizsgálja, hogy indokolt-e még a gázexport szüneteltetése - írta a Napi Gazdaság pénteken.
Továbbra sem adottak a feltételei annak, hogy Magyarországról földgáz áramoljon Ukrajna irányába, jelezte a nagynyomású földgázvezeték-rendszerért felelős FGSZ Zrt. a Napi Gazdaságnak.
Váratlanul, tisztázatlan körülmények között állította le tegnap délután a magyar FGSZ az ukrán Naftogaz felé a gázszállítást - állítja utóbbi cég tegnap éjjeli jelzése alapján az Interfax. A Naftogaz a magyar lépést ahhoz köti, hogy előtte néhány nappal Budapesten járt az orosz Gazprom első embere és mindössze pár órával azelőtt történt a magyar lépés, hogy az EU, Oroszország és Ukrajna között elkezdődtek az újabb tárgyalások a gázellátásról. A Naftogaz felszólította az FGSZ-t, hogy tartsa be a közöttük érvényes szerződést és európai jogból eredő kötelezettségeit.
A Naftogaz ukrán gázszolgáltatót váratlanul érte az, hogy az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtök délután határozatlan időre megszakította a Testvériség vezetéktől független távvezetéken keresztül történő földgázszállítást Ukrajna felé.
Augusztus első 20 napjában összesen 85 millió köbméter földgáz áramlott Magyarországról Ukrajnába, szemben a múlt hónap hasonló időszakában mért 63 millió köbméterrel -számol be az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?