Vasárnap a szavazóurnákhoz járulnak a választópolgárok Belaruszban (Fehéroroszország), hogy hetedik ciklusára is megválasszák az országot 1994 óta vezető Aljakszandr Lukasenkát. Bár az örökös elnöknek négy kihívója is akadt, egyik sem valódi ellenzéki, így a választás puszta színjátéknak ígérkezik.
A francia különleges erők titkos hadgyakorlatot tartottak 2024 végén, amelynek célja egy esetleges fehérorosz támadás elleni védekezés gyakorlása volt Ukrajnában. A több hétig tartó Perseus fedőnevű műveletben a francia haderő elit egységei vettek részt, modern technológiák és hírszerzési eszközök támogatásával. A gyakorlat egyúttal rávilágított a francia drónfejlesztés hiányosságaira is - számolt be a Kyiv Post.
Fehéroroszország Biztonsági Tanácsa szerint szélsőséges csoportok arra készülnek, hogy benyomuljanak a határmenti területekre – közölte az orosz Gazeta.
Megvádolta Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Ukrajnát azzal, hogy Belaruszt is bele akarják vonni a háborúba, majd azt mondta, hogyha ez megtörténik, Fehéroroszország „nem élné túl, mint állam.”
Elismerte Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök sajtófőnöke, hogy a belarusz vezető valóban felhívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a 2022-es orosz invázió kezdetén, azt azonban tagadja Minszk, hogy Lukasenka elnézést kért volna – írta meg az MK.ru.
Telefonon kért elnézést Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől az Ukrajnával szembeni invázió miatt, az ominózus hívás még 2022 elején történt – mondta ezt a kijevi vezető egy podcastben, melyet az Ukrainszka Pravda szemlézett.
Nagyszabású fogolycserét hajtott végre hétfőn Oroszország és Ukrajna az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével - közölte hétfőn az orosz védelmi tárca.
Az oroszok szerint terrortámadás érte azt az orosz teherhajót, amely kedden süllyedt el a Földközi-tengeren. Az ukrán katonai hírszerzés szerint a hajó valójában fegyverszállítmányért ment Szíriába. Tegnap az orosz-ukrán konfliktus békés rendezésének lehetőségeiről és akadályairól nyilatkozott Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A hivatalos orosz álláspont szerint Moszkva nyitott a tárgyalásokra, azonban Kijev elutasító magatartása miatt folytatódnak a harcok Ukrajnában. Szintén tegnap egy orosz Kalibr típusú rakéta Moldova, majd Románia légterébe lépett be, mielőtt Ukrajnában becsapódott. Az orosz külügyi szóvivő is megszólalt, szerinte a NATO az ukrán hadsereg "logisztikai ellátóközpontjává akarja változtatni Moldovát".
Fegyveres hatalomátvétellel meg lehet dönteni Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hatalmát, egy ilyen eseményhez jól jöhet az Ukrajnában harcoló Kalinouszki ezred segítsége – jelentette ki Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető.
Fehéroroszország Oresnyik-rakétát kért Oroszországtól, Vlagyimir Putyin orosz elnök ma azt mondta: 2025 második felében teljesíteni is tudják az igényt.
Kölcsönös védelmi egyezményt írt alá Oroszország szoros szövetségesével, Fehéroroszországgal (Belarusz).
Miközben az Oroszországgal szembeni szankciók ellenére orosz olajat számolatlanul lehet mindenféle felségjelzésű hajók közbeiktatásával Európába szállítani, egy magyar vállalkozó lebukott, mert néhány tízmillió forint értékben autóalkatrészeket hozott be Oroszországból egy fehérorosz cégen keresztül.
Szergej Sojgu, a korábbi orosz védelmi miniszter jelentette be, hogy a nemrégiben megváltoztatott orosz nukleáris doktrína értelmében Oroszország nukleáris ernyője kiterjed majd a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (CSTO) országaira is – közölte a TASZSZ.
A fehérorosz ellenzék emigrációban élő vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja arra szólította fel honfitársait, hogy ne tiltakozzanak a januári választások ellen, mert a szavazás valójában csak Aljakszandr Lukasenka elnöknek hamis legitimitást biztosító rituálé.
Oroszország továbbra is nagy mennyiségű high-tech nyugati alkatrészhez jut hozzá, megkerülve a NATO, EU szankcióit, az egyik fontos beszerzési útvonala ennek Fehéroroszországon keresztül vezet – írja a Moscow Times.
Fehéroroszország működésbe helyezte légvédelmét és vadászgépeket küldött a levegőbe, mivel Oroszország nagy mennyiségű Sahed-drónt röptetett be a légterébe– írta meg a belarusz Hajun ellenzéki aktivistacsoport információira hivatkozva az Ukrainszka Pravda.
A technológiai fejlődés megállíthatatlan.
Az "áradást" egy meghibásodott szelep okozta.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Barátja és ideológusa ezzel hízelegni akart az orosz államfőnek.
Mezőgazdasági termékek és bizonyos műtrágyatípusok is érintettek.
Mit kell tudni a DeepSeek-ről?
Tanultunk egyáltalán valamit 2008-ból?
Jelentős kifizetések várhatók.