Pár órája számoltunk be róla, hogy a Hivatalos Értesítőben megjelent módosítás szerint mégsem lehet természetvédelmi vagy Natura 2000 területen fákat kivágni, holott az eredeti rendelet ezt még engedte. Továbbá az is újdonság, hogy a megnövekedett tüzifa-keresletet az állami erdőgazdálkodóknak elsősorban ákác főfajú erdőállomány letermelésével kell teljesíteni. A módosítást követően megszólalt a WWF Hungary közösségi oldalán, és hatalmas lépésnek értékelte a módosítást.
Augusztus elején nagyot változtatott a tűzifa-felhalmozás érdekében a fakivágás rendjén a kormány, amely szerint védett természeti területen is lehetett volna fákat kivágni, a mai értesítőben megjelent módosítás azonban felülírja ezt az elképzelést.
Az erdészeti, a természetvédelmi hatóság és a nemzeti parkok szakemberei a fakitermelés szabályozására vonatkozó rendelet módosítása után is ugyanúgy ellenőrizni fognak minden fakitermelést, mint eddig - hangsúlyozta az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
A miniszterelnöknek küldött levélben hazánk legnagyobb, a helyi önkormányzatok több mint felét tagjai között tudó országos önkormányzati érdekszövetsége azt kezdeményezi, hogy a kormány vonja vissza, helyezze hatályon kívül a veszélyhelyzet ideje alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról szóló kormányrendeletet.
A múlt heti fakitermelés szabályaira vonatkozó kormányrendelet óta, sorra jelennek meg szakértői beszámolók arról, hogy milyen káros környezeti hatásokkal járhat a jövőben az új rendelkezés. Ennek ad hangot egy több szervezet általi közös összefogás, illetve nyílt levél.
A vészhelyzeti rendelkezések kiemelt célja az akác faanyag hasznosításának elősegítése, mivel az akác tűzifa szükség esetén nyers állapotban is jól használható – derült ki abból az összefoglalóból, amely Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára minapi tájékoztatását foglalta össze és egy eddig nem hangoztatott logikus érvet tartalmaz a minapi rendelkezések mögöttes konkrét okára.
Energia-vészhelyzet van, ezért a kormány szerint indokolt gyakorlatilag szinte minden akadályt elhárítani a fakivágások elől, hogy legyen megfelelő mennyiségű tűzifa idén a hideg hónapokra. Szakmai oldalról azonban ezzel a lépéssel van egy óriási gond: nem mindegy, hogy milyen fával fűt a lakosság, vagy a - tervek szerint erre a fűtési módra tömegével átálló - állami intézmények.
Nem csak természetvédelmi, de az erdőgazdálkodás fenntarthatósága szempontjából is súlyosan aggályosnak látja a WWF Magyarország a ma hatályba lépő, fakiteremelésre vonatkozó kormányrendeletet, amely katasztrófavédelmi szempontokra hivatkozva eltörli a fakitermelés szinte minden korlátozását. Ilyen döntésre évtizedek óta nem volt példa hazánkban.
Orbán Viktor miniszterelnök egy héttel ezelőtti nyilatkozata, majd Gulyás Gergely miniszter ezt megerősítő bejelentése után csütörtök este megjelent a kormány döntése, amivel gyakorlatilag minden akadályt elhárítanak a fakitermelés útjából idehaza. Mindez arra utal, hogy a téli tűzifa biztosítása érdekében rendkívüli lépésre készül az állam. Szakmai szervezetek egyelőre nem mondtak véleményt az alapvetően új helyzetet teremtő intézkedésről, a 10 millió Fa Alapítvány viszont már a kormányzati nyilatkozatok után közzétette reakcióját az erdők kiirtásáról.
Rekordokat dönt a tűzifa iránti kereslet az idén egész Szlovákiában. A faraktárakban hosszú várólisták vannak egészen az év végéig - szemléltette a helyzetet az állami erdészet szóvivője, Marína Debnárová. A tűzifával való fűtés és vízmelegítés már hosszú ideje a legolcsóbbnak számított, összehasonlítva a többi fűtési móddal. Az előttünk álló fűtési szezon viszont megfordíthatja ezt a trendet - figyelmeztet a ma7.sk cikke.
A fa az egyetlen megújuló, természetes erőforrás, amely energiaigényes anyagokat helyettesíthet - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapján hétfőn közzétett összefoglalóban, amely a EP Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának (AGRI) jelentéséből készült.
Kétszer is azzal vádolta meg az Earthsight nevű környezetvédelmi csoport az Ikeát az elmúlt 18 hónapban, hogy akarva-akaratlanul illegális vagy nem megfelelő előírások mellett zajló fakitermelésről származó faanyagot vásárolt Oroszországból és Ukrajnából – írja a Financial Times.
Joe Biden amerikai elnök kormánya csütörtökön bejelentette, hogy véget vetnek az ország legnagyobb erdőségében, az alaszkai Tongass Nemzeti Erdőben folytatott nagyszabású fakitermelésnek, és helyette inkább az erdő helyreállítását tűzik ki célul.
Illegális magántulajdonban van az Amazonas brazíliai esőerdeinek csaknem egynegyede - derült ki az Ipam kutatóintézet és a Pará Állami Egyetem közös vizsgálatából.
Három lehetőséget is felsorolt.
Nem tud mit kezdeni az orosz légvédelem.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.