Donald Trump elnök vámintézkedései súlyos gazdasági következményekkel fenyegetik Európát, visszafogva az európai exportot és gazdasági növekedést. Az elemzők, köztük az ABN Amro és a Goldman Sachs szakértői a gazdasági teljesítmény érdemi visszaesésére számítanak, stagnáló vagy akár recessziós időszakot jelezve előre. A helyzetet tovább nehezíti, hogy az inflációs nyomás gyengülése miatt az Európai Központi Bank várhatóan gyorsított kamatcsökkentési ciklusba kezd. A kieli Világgazdasági Intézet (Kiel Institute) becslései szerint Európában a termelés és az export csökkenése mellett mérsékelt deflációs hatások is jelentkezhetnek, ami további bizonytalanságokat idézhet elő. Viszont lendületet adhat Európának, hogy a monetáris lazítás, az alacsonyabb energiaárak és a kiszámíthatóbb környezet vonzóbb, mint az Egyesült Államok kiszámíthatatlan, magasabb inflációs környezete.
Az euró a dollárral szemben hirtelen erősödést mutatott, amelyet Donald Trump amerikai elnök új, váratlanul agresszív kereskedelempolitikai lépései váltottak ki. A közös európai fizetőeszköz értéke hat hónapja a legmagasabbra ugrott, amikor az elnök bejelentette az új vámokat. A piacok reakciója egyértelműen pozitív volt az euró számára, ami a Citigroup stratégái szerint az opcióspiacokon is megmutatkozott, ahol négy év óta először váltak optimistává az euró kilátásai egy éves távlatban.
Az amerikai vámintézkedések várhatóan 0,3–0,4 százalékponttal rontják az euróövezet GDP-növekedését az első évben – nyilatkozta a Bloombergnek Jannis Sztournaras, az EKB Kormányzótanácsának tagja, a Görög Nemzeti Bank elnöke. Várhatóan újra kamatot vág így az uniós jegybank.
Németország védelmi és infrastrukturális kiadásainak megugrása jelentősen emeli az euróövezeti államkötvényhozamokat, ami más tagállamok számára is drágábbá teszi az államadósság finanszírozását – figyelmeztetnek befektetők. A 10 éves német Bund hozama közel 3 százalékra nőtt, húzva magával a francia és olasz hozamokat is, előbbit 3,6, utóbbit 4 százalék fölé.
Az euróövezet bankjainak jó az ellenállóképessége, de fel kell készülniük a geopolitikai sokkokra és a makropénzügyi fenyegetésekre - mondta Claudia Buch (címlapképünkön), az Európai Központi Bank felügyeleti vezetője csütörtökön.
Az NextGenerationEU program mintájára az Európai Bizottság egy újabb, 150 milliárd eurós közös uniós hitelfelvételt javasol a védelmi kiadások finanszírozására. A koronavírus-járvány idején indított NGEU-t a gazdasági hatások, a piaci fogadtatás és a kötvénykibocsátás sikere alapján Brüsszel piaci szempontból pozitív példának tartja, mégha a helyreállítási alap kifizetéseit sokan lassúnak tartják. A közös uniós adósság gondolatát most kisebb vita kíséri, mint 2020-ban, a járványprogram indításakor, de bőven akadnak politikai és jogi kihívások az EU-s hadikötvények tervében.
Az euróövezet üzleti aktivitása hét hónapos csúcsra emelkedett márciusban, amit a feldolgozóipar hosszan tartó visszaesésének enyhülése támogatott, miközben a szolgáltatószektor növekedése lassult.
A kétharmados többséget jelentősen meghaladó szavazattal fogadták el Németország óriási fiskális csomagját. Ezzel megnyílt az út az infrastrukturális beruházások és a hadiipari kiadások növelése előtt.
A Barclays megemelte az európai STOXX 600 részvényindex év végi célárát, miután Németország költségvetési reformja hosszú távon javíthatja a régió növekedési kilátásait.
Március 19-én az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottságának (ECON) tagjai nyilvános meghallgatást tartanak Pieter F. Hasekamp jelöléséről, akit az Európai Bizottság az Európai Költségvetési Tanács (EFB) elnöki posztjára javasolt.
A várakozásokkal ellentétben visszaeséssel kezdte a brit gazdaság az idei évet.
2025 januárjában 2024 decemberéhez képest a szezonálisan kiigazított ipari termelés 0,8%-kal nőtt az euróövezetben és 0,3%-kal az Európai Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat első becsléséből. 2024 decemberében az ipari termelés 0,4%-kal csökkent az euróövezetben (és 0,2%-kal az EU-ban), vagyis érdemi korrekciót látunk év elején az európi uniós iparban.
A vártnál nagyobb mértékben emelkedett az euróövezeti befektetői bizalmi index márciusban – derült ki a Sentix gazdaságkutató intézet hétfői jelentéséből.
Németország következő kormányának lehetséges koalíciós pártjai megállapodtak egy 500 milliárd eurós infrastrukturális alap létrehozásában és a hitelfelvételi szabályok átalakításában. A történelmi léptékű költségvetési fordulat felrázta a piacokat, és reményt adott Európa legnagyobb gazdaságának fellendítésére. Azonban két ellenzéki már most perek sorát ígéri az adósságfék lazítása miatt.
Olaszországnak alternatív finanszírozási megoldásokat kell találnia, mivel a lakossági állampapír-vásárlások jócskán elmaradnak a korábbi szintektől – írja a Reuters. A külföldi befektetők számára viszont vonzók lehetnek a magas hozamú olasz államkötvények.
Kamatot csökkenthet az Európai Központi Bank, de nem erre kíváncsiak most a befektetők. Az elmúlt hetekben a szemünk láttára változik meg a világ, és ezzel együtt kell változnia az EKB-nak is. Változó transzatlanti szövetségi rendszer, növekvő német hajlandóság a fiskális lazításra és a hamarosan gőzerővel induló kereskedelmi háború. A világ két legnagyobb hatalmának induló rivalizálása a gazdasági hadszíntéren dől el majd, és itt számíthat az, hogy az EKB hogy fog viselkedni.
Ma életbe léptek Trump megemelt vámjai. Vámháborúval kapcsolatos híreink percről percre.
Trump tulajdonképpen előre szólt a befektetőknek.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment Konferencia 2025.
Folytatódik a vámháború.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.