Szerbia 30 évre elkötelezné magát Oroszország mellett

Szerbia 30 évre elkötelezné magát Oroszország mellett

Szerbia hosszútávú gázellátásának biztosítása érdekében új, 30 évre szóló szerződésről tárgyal Oroszországgal - számolt be a Wprost biznes lengyel híroldal. Bár Szerbia az elmúlt években elkezdett diverzifikálni gázbeszerzéseit, továbbra is nagymértékben függ az orosz energiahordozóktól, és az EU-s szankciókkal szemben nem korlátozza az orosz gázimportot.

A magyar energiarendszer nehézsége: a volatilitás megöli a kiszámíthatóságot

A magyar energiarendszer nehézsége: a volatilitás megöli a kiszámíthatóságot

A Magyar Megújuló Energia Szövetség és a Mol által szervezett Green Talks szakmai fórumon a Mol, az MVM, az EON és a MET vezetői beszélgettek a vállalatcsoportok megújulóenergia-stratégiáiról. Egyebek mellett szóba kerültek a hazai energetikai szabályozás megközelítésének problémái, a napenergia-piac telítettsége és ennek kedvezőtlen következményei és a potenciális terjeszkedési célpiacok is.

A megújuló energiatermelési megoldásokról és az energiabeszerzési lehetőségekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.

Varró László: öveket becsatolni, a túllövés elkerülhetetlen

Varró László: öveket becsatolni, a túllövés elkerülhetetlen

Varró László, a Shell International globális üzleti környezetért felelős alelnöke a jövő energiapiaci forgatókönyveiről szóló előadásában arról beszélt a Green Talks szakmai fórumon, hogy mit kell tenni az energiaszektorban ahhoz, hogy elérjük a klímavédelmi célokat és ideálisan mi a feladata a megújulóknak ebben. Előadásában a forgatókönyv elemzési csapatot vezető szakértő figyelmeztet: az energiaszektornak le kell szoknia a "business as usual" kifejezés használatáról, a Shell legkedvezőbb klímapályája alapján sem sikerül a kritikus másfél fok alatt tartani a felmelegedést. A megújuló energiatermelési megoldásokról és az energiabeszerzési lehetőségekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.

Japán csodafegyver? - Egy különleges módszer hozhat drámai fordulatot az EU energiapiacán

Japán csodafegyver? - Egy különleges módszer hozhat drámai fordulatot az EU energiapiacán

Az Európai Unió lépéskényszerben van: az iparának fellendítéséhez kiszámíthatóan érkező cseppfolyósított földgázt (LNG) kell beszereznie, méghozzá megfizethető áron. Megoldásként az EU a „japán modellhez” fordul, amely a múlt héten ismertetett nagyszabású brüsszeli energetikai csomag részeként az ázsiai ország több mint 50 éves LNG beszerzési stratégiáját másolná le. A módszer alapja a japán állam és a magánszektor szoros együttműködése, amely a cseppfolyósított földgáz teljes ellátási láncát érinti, gyakran külföldi befektetéseken keresztül. Ez a fajta megoldás egy stabil, alacsonyan árazott földgázellátást tesz lehetővé a szigetországnak, amire az EU-nak is igen nagy szüksége van, ha valóban erősíteni akarja a hazai vállalatok globális versenyképességét. Mindeközben az unió továbbra is elkötelezett a 2050-re kitűzött klímacélok mellett, ám az kérdéses, miként hangolható össze a hosszútávú LNG beszerzés a szigorú környezetvédelmi előírásokkal.

Hogyan profitál Finnország az áramár-ingadozásokból? – A válasz épülőben van

Hogyan profitál Finnország az áramár-ingadozásokból? – A válasz épülőben van

Megkezdődhet Finnország eddigi legnagyobb akkumulátoros energiatárolójának építése, miután a projekt megkapta a végső befektetési döntést (FID). A 70 megawattos rendszer, amely két órányi áram tárolására lesz képes, várhatóan jövő év második felében áll üzembe. A növekvő negatív áramáras időszakok és a magas volatilitás egyre nagyobb piacot jelent az energiatárolási megoldásoknak, amit a befektetők is érzékelnek  - írta meg a Bloomberg.

Így emeli az áram árát a téli fogyasztási csúcsok alatt a rugalmasság hiánya

Így emeli az áram árát a téli fogyasztási csúcsok alatt a rugalmasság hiánya

A végéhez közeledő fűtési szezon legnagyobb villamosenergia-rendszerterhelésű időszakaiban rendre jóval átlag alatt termeltek a hazai naperőművek, ami megnövekedett importarányt és ellátási költségeket vont maga után. A bőséges napenergia-termelés időszakaiban előálló magyar áramexport idején pedig rendszeresen átlag alatti árszintek uralkodtak a nagykereskedelmi piacon, noha a legalacsonyabb árak nem a legnagyobb hazai áramexport időszakában alakultak ki. A napenergia-termelést kiegyensúlyozni képes rugalmasabb források nem csak Magyarországra jellemző hiánya a téli rendszerterhelési csúcsok idején is egyértelműen felfelé mutató hatást gyakorolnak az áramárakra.

Zöld vagy sem, az EU áramtermelésének 22,8%-a ebből az energiaforrásból származik

Zöld vagy sem, az EU áramtermelésének 22,8%-a ebből az energiaforrásból származik

Miközben Németország végleg búcsút intett az atomenergiának, Franciaország újra felpörgette reaktorait, így az EU nukleáris áramtermelése 2023-ban enyhén növekedett. A kontinens 13 atomerőművet üzemeltető országa összesen 619 601 GWh villamos energiát állított elő, ami az uniós áramtermelés közel egynegyedét tette ki.

Háttérbe szorították a klímaváltozás tagadását Magyarországon az extrém időjárási jelenségek

Háttérbe szorították a klímaváltozás tagadását Magyarországon az extrém időjárási jelenségek

A klímaváltozás hatásai térségtípusonként különböző módon jelennek meg Magyarországon is, ezért a területi/térségi szempontokat célszerű a klímapolitikába is beemelni, különösen a szélsőséges időjárási körülményekhez való alkalmazkodásra tekintettel. Ezzel együtt e szempontok jelenleg alig vagy egyáltalán nincsenek jelen az ágazatok alkalmazkodási irányvonalában, stratégiafejezeteiben és a klímapolitikai alkalmazkodási tervdokumentumok általános szemléletében, illetve tartalmi elemeiben egy új tanulmány szerint.

Elképesztő módon nőhet India földgázéhsége 2030-ra

Elképesztő módon nőhet India földgázéhsége 2030-ra

India földgázfogyasztása az elkövetkező években látványosan megugorhat: a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint akár 103-120 milliárd köbméter gázigénye is lehet az országnak 2030-ig. A gázszektor növekedést a kapcsolódó infrastruktúra gyors bővülése, a hazai kitermelés várható növekedése és a nemzetközi gázpiaci árak enyhülése hajthatja. Miközben az ország egyre több gázt használ fel az iparban, az energiatermelésben és a közlekedésben, a hazai kitermelés nem tud lépést tartani az igénnyel, ezért az országba importált LNG mennyisége megduplázódhat az évtized végére.

A háztartási napelemeket is érintő fontos jogszabályváltozások történtek

A háztartási napelemeket is érintő fontos jogszabályváltozások történtek

Egy sor jogszabályi változás lépett életbe az év elejétől a villamosenergia-rendszerre vonatkozóan, melyek az erőművek hálózati csatlakozását, az energiatárolók telepítését, a háztartási napelemes rendszerek hálózati betáplálását, a társasházi energiaközösségeket, valamint a termelői vezeték és a csatlakozási pont közös használatát is érintik. A módosításoktól a kormány egyebek mellett azt várja, hogy átláthatóbbá és hatékonyabbá teszi a villamosenergia-rendszer működését, és növeli a közép- és nagyfeszültségre beépülő kapacitások tervezhetőségét.

Aggasztó jelentés érkezett: nem tud lemondani a világ a szénről

Aggasztó jelentés érkezett: nem tud lemondani a világ a szénről

A globális szénfelhasználás továbbra is rekordszinteken marad, annak ellenére, hogy az elmúlt években számos ország elköteleződött a tiszta energiaforrások mellett. Az Egyesült Államok szénexportja folyamatosan emelkedik a növekvő globális kereslet kielégítésére, miközben a világ szénkapacitása 2024-ben új rekordot ért el, közel 2175 gigawattot - tudósított a Cnbc.

"Szélárnyék-hatás": Németország legújabb döntése lassíthatja az offshore szélerőművek terjedését

A német Szövetségi Tengerészeti és Hidrográfiai Hivatal (BSH) felülvizsgálta a tengeri szélerőművek fejlesztési tervét, és bizonyos korlátozó intézkedések mentén a korábbi 50 gigawattos célról 40 gigawattra csökkentette a 2034-ig megcélzott tengeri (offshore) szélerőművek kapacitási terveit. A lépésre azért volt szükség, mert a hatóság kimutatása alapján az erőművek túl sűrű telepítése komoly kihatással van azok teljesítményére. A döntés célja az energiatermelés hatékonyságának megőrzése, azonban az iparági szereplők vegyes reakciókkal fogadták a lépést.

Elvétette három EU-tag a kötelező gázbetárolási célt!

Elvétette három EU-tag a kötelező gázbetárolási célt!

Az Európai Unió tagállamai éppen, hogy teljesítették a február elsejére együttesen előírt kötelező minimális gáztárolási célt, de a Portfolio vizsgálata alapján három tagállam alulteljesítette azt, és egy negyedik csak hajszálnyira haladta meg. Magyarország az uniós rendeletből adódó könnyítéssel együtt bőven teljesítette a kötelező minimális célt, igaz az ellátásbiztonságra törekvés is ezt tette szükségessé. Egy szokatlan jelenség - a nyári határidős gázárak magasabbak a téli áraknál - azonban Európa-szerte nehezíti a gáztárolók feltöltési folyamatát, és ez ősztől kezdve akár még ellátásbiztonsági kockázatokat is magával hozhat. 

Bécs merész, 20 milliárd eurós terve az orosz gáz elhagyására, ami Budapestnek is példaul szolgálhat

Bécs merész, 20 milliárd eurós terve az orosz gáz elhagyására, ami Budapestnek is példaul szolgálhat

Az ukrajnai orosz inváziót követően Bécs ambiciózus tervet fogalmazott meg annak érdekében, hogy megszabaduljon az orosz földgáztól való függőségtől, és egy olyan átalakító energiastratégiába kezdett, amelynek célja a fenntartható helyi fűtési megoldások biztosítása. Ezért az osztrák főváros előkapta a fiókból azt a 20 milliárd eurós, régóta tervben lévő projektjét, ami a geotermikus energia kiaknázását, a hőszivattyús technológia kiterjesztését és az energiahatékonyság növelését hozhatja el a város számára. Ám nem ez az egyetlen lehetőség, az osztrák város már több olyan, innovatív megoldást is használ a lakosainak fűtésére, ami Budapestnek is példával szolgálhat.

Mérföldkövet ért el az ukrán gázkitermelés

Mérföldkövet ért el az ukrán gázkitermelés

Ukrajna földgáztermelése tavaly újabb mérföldkövet ért el, meghaladva a 19 milliárd köbmétert, ami 2,2%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kormány célja, hogy a következő években elérje a 20 milliárd köbméteres éves termelést, amiben az állami vállalatok továbbra is jelentős szerepet játszanak  - írta meg az ukrán hírügynökség.

Jobb félni, mint megijedni: az Egyesült Királyság gáztárolói a felére apadtak

Jobb félni, mint megijedni: az Egyesült Királyság gáztárolói a felére apadtak

A Centrica, a British Gas tulajdonosa, aggodalmát fejezte ki az Egyesült Királyság gáztárolási szintjével kapcsolatban, amely január elejére már a felére csökkent, így jelenleg kevesebb, mint egy hétre elegendő készlet áll rendelkezésre átlagos fogyasztás mellett. Az Egyesült Királyság jelentős mértékben függ a földgáztól a fűtés és az elektromos energia termelésében a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia kiesésekor - írta meg a Reuters.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.