Naperőművet vásárol a Mol

Naperőművet vásárol a Mol

A Mol tegnap adásvételi szerződést kötött az Optimum Vogt Kft.-vel, az Ib vogt Gmbh leányvállalatával, a Naperőmű Farm Kft. 100%-ának megvásárlásáról – derül ki a cég közleményéből.

Kiderült: készül Brüsszelben a terv az áramárak csökkentésére, és teljesen leválasztanák az EU-t az orosz energiahordozókról

Kiderült: készül Brüsszelben a terv az áramárak csökkentésére, és teljesen leválasztanák az EU-t az orosz energiahordozókról

Az évzáró uniós energiabiztosi ülésen kiemelt téma volt az áramárak csökkentése és az orosz energiahordozóktól, tehát a földgáztól, kőolajtól és nukleáris-üzemanyagtól való függetlenedés, amelynek ütemtervét márciusra ígérte Dan Jorgensen energiaügyi biztos. Bár korábban Magyarországon felmerült a szén-dioxid kvóta rendszer részleges felülvizsgálata a kiegyenlítő piacra dolgozó gázüzemű erőműveknél, az unió tagállamainak egy része nem támogatja ezt az elképzelést.

Kulcsfontosságú lesz a megújuló energia az agráriumban is

Kulcsfontosságú lesz a megújuló energia az agráriumban is

A Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián az energiafelhasználás jelentősége és kihívásai álltak a középpontban, különös tekintettel a mezőgazdaság növekvő energiaköltségeire. Fehér Róbert, a 8G Energy vezérigazgatója rámutatott, hogy a megújuló energiaforrások, mint a napenergia, a geotermia és a biogáz, kulcsszerepet játszhatnak az ágazat energiaellátásának korszerűsítésében. Az előadók hangsúlyozták a komplex tervezés fontosságát, valamint az energiafedezeti stratégiák és az innovatív technológiák alkalmazásának szükségességét. Bali Gábor, az Energiq ügyvezetője kiemelte, hogy az agrárvállalkozások között nőtt a tudatosság az energiafogyasztás optimalizálása terén, ami segíti a kockázatok kezelését. Az Agri-PV rendszerek és más zöld megoldások integrációja hosszú távon hozzájárulhat az energiaellátás stabilitásához és fenntarthatóságához.

Tovább esett a magyarországi gázfogyasztás, de régiós gázhubbá válhatunk egy fontos lépéssel

Tovább esett a magyarországi gázfogyasztás, de régiós gázhubbá válhatunk egy fontos lépéssel

Az ipari igények visszaesése és az átlagnál melegebb hőmérsékleti viszonyok miatt európai szinten 20, hazai szinten pedig 23 százalékkal csökkent a földgázkereslet a krízist megelőző időszak átlagfogyasztásához képest a 2023/24-es gázévben, Magyarország esetén 8,3 milliárd köbméterre – mutatott rá Ságvári Pál a magyarországi gázpiac elmúlt évének áttekintéséről szóló minapi eseményen. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a szállítási tarifamodell potenciális módosításáról is beszélt, amelyről nyilvános konzultációt indított a Hivatal, és amelynek esetleges átalakítása még inkább felértékelheti a CEEGEX magyar gáztőzsde régióban egyébként is erősödő pozícióját.

Új megoldással lehet védekezni az energiaár-ingadozás ellen

Új megoldással lehet védekezni az energiaár-ingadozás ellen

A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások (PPA - Power Purchase Agreement) alkalmazása jelentősen erősítheti az európai, így a hazai vállalatok versenyképességét. Az Európai Unió az áringadozások elkerülése érdekében a PPA-k használatának előmozdítására ösztönzi a tagállamokat, amelyek ugyanakkor számos jó példát is szolgáltatnak, a piac pedig egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat kínál a vállalatok számára Magyarországon is - szerepel a Green Cloud közleményében. 

Meglepő újdonságokat tartalmaz a kormány új energiaterve

Meglepő újdonságokat tartalmaz a kormány új energiaterve

Több olyan, lényeges változást is tartalmaz a frissített magyar Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) végleges verziója a tavalyi tervezethez képest, amelyre eddig nem irányult figyelem. Ilyen például az, hogy az új NEKT szerint 2030 és 2050 között alig épülne új naperőmű Magyarországon.

A cseppfolyós földgáz és a nukleáris energia évtizedei jöhetnek

A cseppfolyós földgáz és a nukleáris energia évtizedei jöhetnek

Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.

A magyar rezsicsökkentett árnál is kisebb tarifát kínálnak Ausztriában a fogyasztóknak

A magyar rezsicsökkentett árnál is kisebb tarifát kínálnak Ausztriában a fogyasztóknak

Ma már jóval több, mint 2000, a felhasználók és az energiarendszer számára is előnyöket kínáló energiaközösség működik Ausztriában mintegy 30 ezer taggal. A siker leglényegesebb feltétele a politikai akarat megléte, így az első számú sikertényező az ösztönzőkkel és finanszírozási rendszerrel is kiegészülő szilárd jogi és szabályozási keret - osztotta meg az energiaközösségekkel kapcsolatos kedvező tapasztalatokat Angela Holzmann, az Osztrák Energiaügynökség szakértője a Magyar Természetvédők Szövetsége és Közösségi Energia Szolgáltató NKft. által rendezett szakmai fórumon, ahol a csehországi tapasztalatokról, illetve a hazai tanulságokról, kihívásokról és tervekről is szó esett.

MVM-vezér: 2035-re nagy változás jöhet a gázportfólióban

MVM-vezér: 2035-re nagy változás jöhet a gázportfólióban

Az MVM vezérigazgatója, Mátrai Károly a Telex podcastjának vendégeként elmondta: üdvözli Szijjártó Péter szentpétervári tárgyalásait a Gazprommal, azonban az MVM célja, hogy 2035-re egyetlen ország se rendelkezzen 30 százaléknál nagyobb részesedéssel a magyar gázbeszerzésekben - írta meg a Telex.

Súlyos harapófogóban rengeteg magyar cég – így szabadulhatnak

Súlyos harapófogóban rengeteg magyar cég – így szabadulhatnak

A vállalatok az elmúlt években egyfajta harapófogóba kerültek, egyszerre kell ugyanis hatékonyságot növelni és kiszámíthatóságot biztosítani. Itt jön képbe a komplex energiastratégia, ami nagyban javíthatja a cégek működését – egyebek mellett erről beszélt a Portfolio Business podcast új adásában Tóth Zoltán, az E.ON Egyedi ügyfél és települési megoldások értékesítési vezetője.

Fontos határidő közeleg, átírják a magyar energiastratégiát

Fontos határidő közeleg, átírják a magyar energiastratégiát

Az európai uniós szabályozás értelmében a tagállamoknak 2023. június 30-ig be kell nyújtaniuk a 2021-2030-as időszakra vonatkozó frissített nemzeti energia- és klímaterveik (NEKT) tervezetét az Európai Bizottság felé. A NEKT, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó, 2040-ig kitekintő Nemzeti Energiastratégia (NES) aktualizálásán a magyar kormány is dolgozik, és az eddig megjelent információk szerint jelentős változások várhatóak a dokumentumokban.

Palkovics László: drasztikusan csökkenteni kell az ország gázfogyasztását, jelentős beruházásokra van szükség

Palkovics László: drasztikusan csökkenteni kell az ország gázfogyasztását, jelentős beruházásokra van szükség

A rezsicsökkentés megvalósítása úgy tűnik, hogy az ország gázfelhasználásának jelentős változását fogja elhozni – derült ki Dr. Palkovics László, a Technológiai és Ipari Minisztérium miniszterének a Portfolio Sustainable World 2022 konferenciáján tartott előadásából. A miniszter a Kárpát-medence klíma kihívásai mellett a kormány klíma és energiapolitikájának fenntarthatósági céljairól és az ország energiaátmeneti stratégiájáról beszélt. A kormány hamarosan el fogja fogadni az energiastratégiát és ez egyben új támogatási formák megjelenését is jelentheti. Palkovics előadása során többször is jelezte, hogy részt fog venni a Portfolio október 4-i Energy Investment Forum konferenciáján is, amelynek keretében majd az energiaszektorban tervezett kormányzati lépéseket fogja bővebben bemutatni egy újabb előadásában.

A kiserőművek felé fordulhatnak a termelőcégek

A kiserőművek felé fordulhatnak a termelőcégek

A koronavírus nemcsak az energatikai piacon hozott bizonytalanságot, de az áringadozások a cégeket is arra kényszerítik, hogy újragondolják stratégiájukat. Tóth Zoltán, az E.ON Energiamegoldások Kft. Ipari és kereskedelmi Ügyfélmegoldások vezetője szerint két fő szempont fog érvnyesülni a stratégialkotás során, többek között erről beszélt a Portfolio és a Magyar Gépjárműipari Egyesület közös szakmai online konferenciáján.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.