Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.
Ma már jóval több, mint 2000, a felhasználók és az energiarendszer számára is előnyöket kínáló energiaközösség működik Ausztriában mintegy 30 ezer taggal. A siker leglényegesebb feltétele a politikai akarat megléte, így az első számú sikertényező az ösztönzőkkel és finanszírozási rendszerrel is kiegészülő szilárd jogi és szabályozási keret - osztotta meg az energiaközösségekkel kapcsolatos kedvező tapasztalatokat Angela Holzmann, az Osztrák Energiaügynökség szakértője a Magyar Természetvédők Szövetsége és Közösségi Energia Szolgáltató NKft. által rendezett szakmai fórumon, ahol a csehországi tapasztalatokról, illetve a hazai tanulságokról, kihívásokról és tervekről is szó esett.
Az MVM vezérigazgatója, Mátrai Károly a Telex podcastjának vendégeként elmondta: üdvözli Szijjártó Péter szentpétervári tárgyalásait a Gazprommal, azonban az MVM célja, hogy 2035-re egyetlen ország se rendelkezzen 30 százaléknál nagyobb részesedéssel a magyar gázbeszerzésekben - írta meg a Telex.
A vállalatok az elmúlt években egyfajta harapófogóba kerültek, egyszerre kell ugyanis hatékonyságot növelni és kiszámíthatóságot biztosítani. Itt jön képbe a komplex energiastratégia, ami nagyban javíthatja a cégek működését – egyebek mellett erről beszélt a Portfolio Business podcast új adásában Tóth Zoltán, az E.ON Egyedi ügyfél és települési megoldások értékesítési vezetője.
Az európai uniós szabályozás értelmében a tagállamoknak 2023. június 30-ig be kell nyújtaniuk a 2021-2030-as időszakra vonatkozó frissített nemzeti energia- és klímaterveik (NEKT) tervezetét az Európai Bizottság felé. A NEKT, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó, 2040-ig kitekintő Nemzeti Energiastratégia (NES) aktualizálásán a magyar kormány is dolgozik, és az eddig megjelent információk szerint jelentős változások várhatóak a dokumentumokban.
A rezsicsökkentés megvalósítása úgy tűnik, hogy az ország gázfelhasználásának jelentős változását fogja elhozni – derült ki Dr. Palkovics László, a Technológiai és Ipari Minisztérium miniszterének a Portfolio Sustainable World 2022 konferenciáján tartott előadásából. A miniszter a Kárpát-medence klíma kihívásai mellett a kormány klíma és energiapolitikájának fenntarthatósági céljairól és az ország energiaátmeneti stratégiájáról beszélt. A kormány hamarosan el fogja fogadni az energiastratégiát és ez egyben új támogatási formák megjelenését is jelentheti. Palkovics előadása során többször is jelezte, hogy részt fog venni a Portfolio október 4-i Energy Investment Forum konferenciáján is, amelynek keretében majd az energiaszektorban tervezett kormányzati lépéseket fogja bővebben bemutatni egy újabb előadásában.
A koronavírus nemcsak az energatikai piacon hozott bizonytalanságot, de az áringadozások a cégeket is arra kényszerítik, hogy újragondolják stratégiájukat. Tóth Zoltán, az E.ON Energiamegoldások Kft. Ipari és kereskedelmi Ügyfélmegoldások vezetője szerint két fő szempont fog érvnyesülni a stratégialkotás során, többek között erről beszélt a Portfolio és a Magyar Gépjárműipari Egyesület közös szakmai online konferenciáján.
Közzétette ma a kormány oldalán a Nemzeti energia- és klímaterv tervezetét az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), amely több ponton az EU-átlagtól elmaradó mértékű célkitűzéseket fogalmaz meg 2030-ig Magyarországon.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Furcsa eszközöket fedeztek fel az orosz katonák.
Ukrajnában már beváltak ezek a fegyverek.
Finanszírozásról és pályázati lehetőségekről is szó volt a Portfolio novemberi eseményén.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?