Ma tette közzé az amerikai statisztikai a hivatal a hét első munkapiaci adatait. A várakozásokhoz képest nőtt a nyitott álláshelyek száma.
Szokták mondani, hogy a pénz nem boldogít. Mindez igaznak is tűnt Bhután esetében, amely a „bruttó nemzeti boldogság” (GNH) filozófiájával eddig úgy tűnt, sikeresen tudott egyensúlyt teremteni az állampolgárok jóléte és a gazdasági növekedés között. Csakhogy az ország új miniszterelnöke szerint sürgős változásra van szükség, az ország gazdasága ugyanis az összeomlás szélén tántorog.
Számos sebezhetőséget azonosított az Európai Bizottság a magyar makrogazdasági kilátásairól szóló részletes elemzésében. Kockázatosnak látják a még mindig meglévő árnyomást, a jelentős külső és kormányzati finanszírozási igényeket, valamint a kínai beszállítói láncok miatti geopolitikai helyzet esetleges kedvezőtlen változását. Az új egyensúlytalansági jelentésében az uniós végrehajtó testület óva inti a kormányt attól, hogy visszatérjen a magasnyomású gazdaságpolitikához, valamint felróják, hogy a monetáris transzmissziót is akadályozták a kabinet korábbi döntései.
Az előzetesen közöltnél is kissé nagyobb lett a decemberi külkereskedelmi hiány - derül ki a KSH ma közzétett részletes adataiból. A friss jelentés ugyanakkor nem a külső egyensúly szempontjából aggasztó, inkább a növekedési kilátások kapcsán vet fel kérdéseket.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs politikájáról és annak gazdasági növekedési hatásairól beszél Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott nyilatkozatában. A tárcavezető konkrét számokat is elmondott, szerinte idén 4,5 százalékos, jövőre pedig 3,7 százalékos lehet a magyar költségvetés hiánya. Előbbi számot mar megemlítette Varga Mihály pénzügyminiszter is, utóbbi viszont vadonatúj információ és a költségvetési politika további lazítására utal.
A Foreign Policy elemzése szerint a 2023 őszétől az Izrael és a Gázai övezet között kibontakozódó háború arra kényszerítette az Egyesült Államokat, hogy átgondolja a közel-keleti stratégiáját.
Miközben a globális cukortermelés és a fogyasztás egyensúlyban van, az árak mégis emelkedhetnek, ugyanis Brazíliában - amely az egyik legnagyobb cukorexportőr - logisztikai problémák adódtak, a cukor "csapdába esett" - közölte a Louis Dreyfus Company (LDC) kereskedelmi nagyvállalat.
Bejelentette a Tesco, hogy növeli a fiatal munkavállalók számára a fizetett szabadságok számát, illetve több távollétre lesznek jogosultak azok, akik gondoznak valakit. A fogantatási támogatás kedvezményezettjeinek köre is bővül.
Ukrajna készen áll arra, hogy változtasson a nemzeti kisebbségeket érintő törvényeken az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamat előre mozdítása érdekében – idézi Olga Sztefanisina, ukrán miniszterelnök-helyettes szavait a Financial Times.
Magyarországon jelenleg egyensúlyhiány áll fenn a nagyon erős árnyomások, valamint a külső és kormányzati finanszírozási igények miatt – állapította meg pénteki közleményében az Európai Unió állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács. Az uniós vezetők szerint „sürgős szakpolitikai intézkedések” szükségesek a problémák kezelésére.
2022-ban az államháztartásban 4159 milliárd forint hiány keletkezett, ez a GDP 6,2%-a, vagyis egy hajszállal meghaladja az utolsó, 6,1%-os kormányzati hiánytervet. Az utolsó negyedévben (részben az különleges földgázkészlet beszerzése miatt) 13,9%-os volt a kormányzati szektor nettó hitelfelvétele GDP-arányosan, ez ebben az évszázadban a 4. legnagyobb hiányadat.
Januárban a KSH előzetes adatai szerint 165 millió eurós hiány alakult ki a magyar külkereskedelmi mérlegben, jóval kevesebb, mint a tavalyi extrém hónapokban, sőt, a mai adat kissé alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél is.
Nincs szükség arra, hogy az OPEC növelje a termelését az ígért napi 500 ezer hordós orosz termeléscsökkentés pótlására - mondta szerdán José Barroso angolai olaj és gázipari miniszter a Reuters hírügynökséget.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében arról lesz szó, hogy lefulladó gazdasági növekedés, még magasabbra szökő infláció, növekvő munkaerőpiaci kihívások várnak Magyarországra 2023-ban, az Egyensúly Intézet friss elemzése szerint. A témával kapcsolatban Ifj. Becsey Zsolt, az intézet vezető közgazdásza volt a vendégünk. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy a héten mozikba került az Avatar: A víz útja. A három órás epikus sci-fi feladata lenne, hogy az elmúlt években eltűnt, az otthoni filmezés, streaming felé fordult nézőket is visszacsábítsa a mozikba. Erről Budai Andreát, a Cinema City mozihálózat Marketing és PR igazgatóját kérdeztük.
2022-ben 4,4 százalékos, 2023-ban 1,1 százalékos növekedést vár Magyarországon az Egyensúly Intézet. Az infláció jövőre is magas marad, de az előrejelzéshez kapcsolt kockázatok így is a még magasabb infláció és a lassabb növekedés irányába mutat.
Utoljára 2008-ban fordult elő Magyarországon, hogy az államháztartási hiány és az ország külső (folyó fizetési) mérlege egyaránt deficitet mutasson. Az ikerdeficitnek hívott jelenség az idén a második fél évben rendkívül élesen köszöntött be újra. Az egyensúly megbomlását külső sokkok mellett éppen az állam extrém kiköltekezése okozza.
Az elemző szerint új fontos célja van a kormánynak.
Nem nyugszanak az indulatok az újvidéki tragédia miatt.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?