A legfrissebb gazdasági értékelések szerint elkerülte a recessziót az eurózóna, amelyet sokan esélyesnek gondoltak, de két komoly figyelmeztetést is kaptak a vezetők arra, hogy milyen érzékenyen reagálnak a fizetési övezet pénz- és tőkepiacai a belülről és kívülről érkező sokkokra – hangzott el a pénteki budapesti Eurócsoport ülés utáni tájékoztatón. A hármas tájékoztató során az Európai Központi Bank elnökétől kérdezett a Portfolio, amelyről külön cikkben számoltunk be. Az uniós gazdasági és pénzügyi folyamatokról részletesen szó lesz a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferencián, amelyről további részletek itt érhetők el.
Három komoly témáról tartunk informális tanácskozást pénteken és szombaton Budapesten a magyar soros elnökség keretében az uniós pénzügyminiszterek és jegybankelnökök körében, és minden adott ahhoz, hogy sikeres legyen a tárgyalás – hangsúlyozta pénteken reggel egy rövid doorstep sajtótájékoztatón az esemény házigazdájaként Varga Mihály. A pénzügyminiszter egy újságírói kérdésre adott válasz alapján úgy tűnt, hogy elzárkózik attól, amit a minapi Draghi-riport is felvetett, miszerint az EU előtt halmozódó problémák és a zöld átállás finanszírozásához szükség lenne egy újabb közös uniós hitelfelvételre. A magyar és a régiós gazdasági és versenyképességi kilátásokról részletesen szó lesz a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferenciáján, amelyen számos vezető döntéshozó előad, további részletek itt érhetők el.
Heves kritikával illették a magyar EU-elnökséget az elmúlt időszak magyar diplomáciai útjai miatt, amelyek már lassan két hete teszik feszültté Brüsszel és a kormány kapcsolatát. A keddi hivatalos pénzügyminiszteri csúcson Varga Mihály pénzügyminiszter bemutatta a magyar elnökség hét prioritását, amelyeket a tagállamok fontosnak és jól megválasztottnak tartanak, szinte mindegyik tagállam kifogásolta azonban, hogy a magyar program nem foglalkozik Ukrajna támogatásával. A találkozón többen hangsúlyozták, hogy Kijev segítése európai szinten a legfontosabb prioritás kell, hogy maradjon, miközben a magyar elnökségtől kiegyensúlyozott és pártatlan mediátori szerepet várnak el.
A magyar EU-elnökség legfőbb célja az uniós versenyképesség helyreállítása – jelentette ki Varga Mihály a magyar soros elnökség első pénzügyminiszteri tanácskozását (ECOFIN) megelőzően Brüsszelben. A találkozón emellett a tőkepiaci unió és az uniós gazdaságirányítás voltak még napirenden.
Az Európai Parlament jogi szakbizottsága a jogi valóságtól messze elrugaszkodott, politikai kavarásba kezdett - értékelte a reggeli híreket Varga Mihály pénzügyminiszter Brüsszelből, a pénzügyminiszterek tanácsi ülése után.
Magyarország módosított helyreállítási terve tovább lép a következő fázisba, miután a tagállami pénzügyminiszterekből álló Európai Tanács szavaz a RePowerEU fejezet kifizetéseiről. A Népszava viszont úgy értesült, hogy két ország is azt jelezte, hogy nem szavazza meg a javaslatot, csak tartózkodhatnak. A döntésnek komoly tétje van: mintegy 0,9 milliárd eurónyi előleget utalhat Brüsszel már az előtt, hogy a kormány teljesíteni az RRF-szupermérföldeket.
Az uniós pénzügyminiszterek a péntek kora reggelig tartó, nyolcórás maratoni megbeszélésen sem tudtak megállapodásra jutni az Európai Unió által a tagállami költségvetésekre vonatkozó szabályainak reformjairól. A spanyol uniós elnökség alatt tartott megbeszélések konszenzus nélkül értek véget, így a javasolt változtatások sorsa bizonytalanná vált, és nem tudni, hogy jövőre milyen államadósságra és költségvetési hiányra vonatkozó elvárásoknak kell megfelelniük a tagállamoknak.
Az euróövezetben a vártnál kevésbé romlott októberben a fogyasztói hangulat az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG EcFin) előzetes adatokon alapuló hétfői jelentése szerint.
Végre kiderült, hogy Varga Mihály keményen ellenzi az uniós javaslatot a Stabilitási és Növekedési Paktum reformjáról, tartva attól, hogy Brüsszel túlzottan beleszólna a magyar költségvetési politikába. A vitás tervezet a tagállamok közötti szigorú költségvetési szabályok felülvizsgálatát célozza, de sok kritikát kap a mozgásteret biztosító kivételezések és a fenntarthatósági kritérium miatt. Az egyezség késlekedik, és lehet, hogy az eredeti szabályok maradnak életben a Covid és az orosz-ukrán válság miatt. Magyarország így újonnan csatlakozik be a már hónapok óta tartó konfliktusba.
Nem született ma megegyezés az uniós pénzügyminiszterek ülésén az Ukrajnának szánt finanszírozásról, mert továbbra is csak Magyarország ellenzi a közös adósságvállaláson keresztüli megoldást – közölte a Népszava brüsszeli tudósítója a Twitteren.
Amint azt tegnap délután saját információink alapján előrevetítettük, ma be is következik: nem lesz ma döntés az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli ülésén a magyar felzárkóztatási források felfüggesztésének ügyében – írták percekkel ezelőtt névtelen uniós forrásra hivatkozva brüsszeli tudósítók a Twitteren.
Az energiaellátás bizonytalanságai, a megemelkedett energiaárak és az infláció veszélyezteti az európai gazdaságok rendes működését, az energiatárolók feltöltése ezért kulcskérdés lesz a következő hónapokban - jelentette ki a magyar pénzügyminiszter Brüsszelben kedden.
A globális minimumadó bevezetése adóemelést, a versenyképesség csökkenését és munkahelyek megszűnését jelentené Magyarországon, ezért a kormány a nemzetközi nyomás ellenére sem támogatja az erről szóló uniós irányelv elfogadását – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek tanácskozását (Ecofin) követően Luxembourgban.
Két főbb okkal magyarázta meg Varga Mihály pénzügyminiszter egy keddi közleményben azt, hogy miért vétózta meg az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek brüsszeli ülésén az uniós társasági adó magatartási kódexének módosításával kapcsolatos javaslatot.
Az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin kedden elfogadta 12 tagállam nemzeti helyreállítási tervét, amelyek fő célja a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk utáni talpra állás finanszírozása.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyi tanácsa (Ecofin) felülvizsgálta és frissítette az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek uniós jegyzékét, amelyből kettő országot törtölt, majd a megmaradt tíz mellé kettő országot, illetve területet felvett.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Összesen 10,5 milliárd dollárnyi utalást kapnak.
Szakértők katasztrófára figyelmeztetnek.
A Vatikán is tájékoztatást adott a szentatya helyzetéről.
Egészségre veszélyes gáz nem volt a levegőben.
Meglepő verseny indult az európai állam- és kormányfők között.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.