Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) évente mintegy 600 millió dollár értékben rendel olyan termékeket, mint gyógyszerek, diagnosztikai tesztek és felszerelések, például szúnyoghálók.
Ezek az ellátási láncok a HIV, a malária és reproduktív egészség területén az egyik legnagyobb egészségügyi ellátási szerződés részét képezik.
A befagyasztás miatt azonban a megrendelések felfüggesztésre kerültek. Ez várhatóan messzemenő következményekkel jár a szállítások és a költségek tekintetében.
A helyzet olyan jelentős vállalatokat érint, mint az amerikai Abbott, a svájci Roche és az indiai Cipla, valamint többek között a Hologic, Viatris, Hetero és Aurobindo cégeket is. Az amerikai kormány által kiadott mentességek csak a már úton lévő szállítmányokra vonatkoznak,
ám még ezek esetében sem teljesen működőképes a rendszer, mivel a USAID fizetési rendszere továbbra is áll.
A jövőbeli finanszírozás és megrendelések még bizonytalanabbak, még azon vállalatok esetében is, ahol az alapanyagok már össze vannak állítva vagy a gyártási kapacitás le van kötve. A HIV és malária elleni gyógyszerek és diagnosztikai tesztek, valamint a megelőző eszközök, mint a szúnyoghálók és fogamzásgátlók ellátása is veszélybe kerülhet.
A szakértők szerint még ha a segélyek befagyasztása a Trump-adminisztráció által eredetileg javasolt 90 napos felülvizsgálat után véget is érne, a termelés újraindítása összetett folyamat lesz, és jogi problémák is felmerülhetnek.
A helyzetet tovább súlyosbítja az úgynevezett »ostorcsapás-hatás«, amikor a rendszerben bekövetkező kis változások is felerősödnek minden szinten
– vélik szakértők, akik szerint a zavar felboríthatja az előzetes keresleti előrejelzések teljes rendszerét, ami az árak emelkedéséhez vezethet, és végül költségvetési hiányt okozhat más vásárlóknál, például kormányoknál és globális egészségügyi finanszírozóknál.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio