Alikhanov kijelentette, hogy Oroszország a hazai márkákra és a Eurázsiai Gazdasági Unió tagországainak vállalkozásaira helyezi a hangsúlyt, nem pedig a nyugati cégek visszatérésére vár – írja a Business Insider.
Denis Manturov, Oroszország első miniszterelnök-helyettese is megerősítette, hogy komoly árat fizettetnének a nyugatiakkal.
Szerinte Oroszország csak azokat a cégeket fogja befogadni, amelyek az ország érdekeit szolgálják.
Viszont a nyugati cégek valószínűleg nem sietnek vissza Oroszországba, még akkor sem, ha a szankciókat feloldanák. Edward Verona, aki korábban Moszkvában dolgozott üzletemberként, azt mondta az amerikai lapnak, hogy
amennyiben visszamennének ezek a vállalkozások, akkor aggódhatnak a nem orosz alkalmazottak biztonságáért és a jogállamiság hiányáért.
Andrew Staples, a GeoPol Asia vezetője szerint az amerikai cégek kevésbé vonakodnának visszatérni, mint az európaiak, különösen azok, amelyek közelebb vannak a konfliktushoz, mint például Lengyelország vagy a balti államok.
A visszatérés gazdasági vonzereje is kérdéses. Bár az orosz gazdaság hivatalosan ellenállt a nyugati szankcióknak, a gazdasági kilátások nem túl rózsásak. Magas az infláció, és a monetáris politika is szigorú. A rubel értéke ingadozik, és bár a legutóbbi hónapokban erősödött, a gazdaság egyes szektorai, mint például a mezőgazdaság és az autóipar, nehézségekkel küzdenek.
Az elemzők szerint az orosz gazdaság annyira rossz állapotban van, hogy sokáig már a háborút sem tudná finanszírozni.
Látszódnak már ennek előjelei olyan tényezőkben is, minthogy a Yandex, Oroszország egyik legnagyobb internetes cége, rekordbevételt jelentett, de a nettó bevétel csökkent a magas kamatok és az üzemeltetési költségek miatt. A cég 2025-ben véglegesítette a holland tulajdonosi kör kivásárlását, és most már teljesen orosz kézben van.
Más iparágak, például az energiaszektor, amely korábban Európa fő energiaszolgáltatója volt, most új piacokat keres, mivel Európa más források felé fordult.
A politikai kockázatok továbbra is jelentősek Oroszországban, ahol Vlagyimir Putyin elnök szilárdan ellenőrzi az országot. Verona szerint Oroszország már nem az a nyitott, nyugatbarát ország, mint Borisz Jelcin idején, vagy még a korai 2000-es években volt. A Kreml uralja az ország minden területét, beleértve az üzleti életet is, ami további kihívást jelent a nyugati cégek számára.
Címlapkép forrása: Shutterstock