Michael Mosley brit televíziós műsorvezető holttestét megtalálták a görögországi Szími szigetén. A BBC-n szereplő, 67 éves dokumentumfilmest és írót utoljára szerda reggel látták, amikor sétálni indult a perzselő hőségben.
Ukrajna idén megszerezte története első Oscar-díját, egy az ukrajnai háborúról szóló filmmel. A 20 nap Mariupolban című dokumentumfilm az Azovi-tenger partján fekvő város ostromának első három hetét mutatja be az Associated Press (AP) hírügynökség ukrán stábján keresztül, akik egyetlen nemzetközi forgatócsoportként tudósítottak az egykor több százezres, virágzó ipar- és kikötőváros totális elpusztításáról. Mariupol 2022 tavaszi ostroma a mai napig az orosz–ukrán háború egyik legdurvább és legtöbb civil áldozatot követelő epizódja, az Oscar-nyertes dokumentumfilm ennek megfelelően számtalan felkavaró felvételt tartalmaz. Magyarul az RTL+ streamingplatformon tekinthető meg.
Hogyan válik egy hétköznapi család nagyhatalmak geopolitikai játszmájának áldozatává? Erről szól a magyarul az RTL+-on látható dokumentumfilm, a Nazanin, amely az iráni–brit kettős állampolgár Nazanin Zaghari-Ratcliffe-ről és családjáról szól. Miközben a nő koholt vádakkal egy iráni börtönben ült, férje Angliában reménytelennek tűnő küzdelmet folytatott kiszabadításáért. Ahogy folyamatosan feltárultak az igazság újabb és újabb szeletei, úgy vált számukra egyre világosabbá, milyen nagyhatalmi adok-kapokba is keveredtek.
A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) idén is számos filmet hoz el Magyarországra január 27-e és február 4-e között. Oroszország Ukrajna elleni inváziója már lassan két éve tart, így egyre több dokumentumfilm születik az eseményekről. Ezekből a fesztiválon is láthatunk hármat: a Keleti front orvosi zászlóaljban dolgozó önkéntesek munkáját mutatja be, a Harcban Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter és a kormány más fontos tisztviselőinek munkáján keresztül ad bepillantást a háborús erőfeszítésekbe, míg az Arcok visszapillantóban című filmben a háború elől menekülők történeteit hallgathatjuk, miközben egy autóban Lengyelország felé tartanak. Egy negyedik film, a Kiáltvány a gyerekekért pedig a háború előtti Oroszországról ad félelmetes képet orosz iskolások közösségi médiára feltöltött videóin keresztül.
2021. január 6-án a feldühödött tömeg megostromolta az Egyesült Államok törvényhozásának épületét, a Capitoliumot, ahol a szenátorok és a képviselők az elektorok szavazatait számolták, hogy ezzel törvényesítsék Joe Biden elnökké választását. A brit ITV egyedüliként jutott be stábjával az épületbe a törő-zúzó tömeggel együtt, és rögzítette az ott történteket. A leforgatott anyagból készült, A Capitolium ostroma című dokumentumfilmet még abban az évben bemutatták, és immár Magyarországon is megtekinthető az RTL+-on.
Kína új dokumentumfilmet adott ki hadseregének felkészüléséről egy Tajvan elleni esetleges támadásra, melyben a bemutatott katonák ígéretet tesznek, hogy szükség esetén akár az életüket is feláldozzák a harcok során.
Hszincsiang Kína legnagyobb és legnyugatabbra fekvő tartománya, ahol a török nyelvű és muszlim vallású ujgur nép őshonos. Az utóbbi években a nyugati lapokban egyre több szó esett arról, hogy a kínai kommunista vezetés erőszakos eszközökkel igyekszik elnyomni ezt a pár milliós kisebbséget. Átnevelőtáborokról, kényszermunkáról és az ujgur kultúra módszeres megsemmisítéséről érkeztek és érkeznek információk. Egy új, magyarul is megtekinthető dokumentumfilm az elnyomás átélői, ujgur aktivisták és nyugati oknyomozók megszólaltatásával próbálja feltárni, mi zajlik a tartományban. Peking tagadja a vádakat: a terrorizmus és a szeparatizmus elleni küzdelemről beszélnek, és szerintük az Egyesült Államok terjeszt hamis információkat Kína lejáratására.
Egyedülálló színes film készült az 1938-ban Budapesten megrendezett Eucharisztikus Világkongresszusról. A mozgókép készítője, az akkor mindössze 28 éves Zombori Vilmos azonban néhány hónappal az eseményt követően tragikus légibaleset áldozata lett. A filmtekercsek jelenleg magántulajdonban vannak, de néhány éve a magyar állam védett műtárggyá nyilvánította őket. A celluloidszalag azonban – természeténél fogva – pusztulásra van ítélve, így szükség lenne minél gyorsabb restaurálására és digitalizálására. Vajon láthatja-e a közönség valaha a szomorú sorsú fiatal művész felmérhetetlen értékű alkotását?
Vlagyimir Putyin 2014 óta működő zsoldosseregét, a Wagner-csoportot sokáig rejtélyek övezték, az ukrajnai háború kirobbanása óta azonban egyre több információ kerül nyilvánosságra az orosz állam árnyékhadseregéről. Még az invázió előtt kezdett nyomozásba két dokumentumfilm-rendező, hogy föltárják a Wagner kiterjedt nemzetközi tevékenységét. Az így született film – amely immár magyarul is elérhető az RTL+-on – egyedülálló beszámolókat tartalmaz a katonai magánvállalatról, többek között egy már kiugrott, illetve egy még aktív zsoldos megszólaltatásával, és különleges felvételeket mutat be Putyin titkos fegyvereseinek tevékenységéről.
Véget ért a Budapesti Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF), de február 12-ig az eseménysorozat legtöbb filmje megtekinthető az interneten. Több film is foglalkozik az ukrajnai háborúval, illetve a mai Oroszországgal.
A Kreml hétfőn azt állította, hogy Boris Johnson volt brit miniszterelnök hazudott, amikor azt állította, hogy Vlagyimir Putyin elnök rakétacsapással fenyegette meg őt egy korábban lefojtatott telefonbeszélgetés során - számolt be róla a Reuters.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor második részében a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon csütörtökön debütáló Fortuna vendégei című filmről beszéltünk. Az alkotás egy győri házaspár történetét dolgozza fel, akik 2013-ban hajléktalansághoz közeli életkörülmények között nyertek 636 millió forintot a skandináv lottón. A Fortuna vendégeiről Kálmán Mátyást, a film rendezőjét kérdeztük. Előtte viszont volt még egy gyors gazdasági témánk: aki mostanában járt külföldön autóval, az meglepődve tapasztalhatta, hogy szinte bármilyen irányba is indult, olcsóbb árakkal találkozott a benzinkutakon, mint Magyarországon. Ez alól csak Ausztria volt kivétel, de a hazai benzin- és dízelárak az osztrák szinteket sem múlták alul jelentősen, esetenként pedig egyáltalán nem. Azzal kapcsolatban, hogy a benzinárstop feloldása óta mi történt a hazai kutakon, Mohos Kristóf, a Portfolio Részvény rovatának elemzője volt a vendégünk.
A putyini Oroszország valóságáról számos dokumentumfilm nyújt érzékletes képet. Alább három olyan alkotásról lesz szó, amelyet a magyar közönség is megtekinthet a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválnak (BIDF) köszönhetően. A Putyin szemtanúi című 2018-as film, amely Vlagyimir Putyin elnökségének első évéről szól, a BIDF honapjáról megnézhető, másik két filmet pedig a január 21. és 29. között megrendezésre kerülő fesztiválon mutatnak be. A mintaváros, a LADA és a drift egy leépülőben lévő posztszovjet iparváros tizenéveseinek életét ábrázolja, A hatalom markában pedig egy fiatal lány történetén keresztül szemlélteti, hogyan jár az, aki bírálni merészeli Putyin rendszerét.
Hamarosan Magyarországon is látható lesz a Mariupol majdnem három hónapos ostromáról készült dokumentumfilm. A Mariupol – Harcban a reménnyel túlélőkkel és eredeti filmfelvételekkel idézi föl a borzalmakat, emléket állítva az egykor félmilliós iparvárosnak, melyet az orosz haderő szinte a földdel tett egyenlővé.
2020. augusztus 9-én elnökválasztást tartottak Fehéroroszországban, amelyet minden jel szerint elcsalt az országot 1994 óta vezető Aljakszandr Lukasenka. A választást követően nagyszabású tüntetések kezdődtek, melyek egészen 2021 első hónapjaiig kitartottak. A fehérorosz államfő hatalmát Vlagyimir Putyin közbeavatkozása mentette meg, aki azóta egyre szorosabban fűzi Oroszországhoz nyugati szomszédját. Lukasenka és Fehéroroszország ténylegesen önállósága lényegében megszűnt, az ország területét adta Moszkva ukrajnai háborújához. A tüntetők és a fehérorosz ellenzék maradéka elleni megtorlások napjainkig folytatódnak, épp január elején két nagyobb per is indult, és hamarosan Lukasenka elnökválasztási ellenfelét is bíróság elé állítják – távollétében. Az országban jelen lévő durva represszióról érzékletes képet fest egy hamarosan Magyarországon is látható dokumentfilm.
Bár az ukrajnai háborút támogatók a felmérések szerint még mindig jelentős többségben vannak Oroszországban, sokan ellenzik az inváziót, sőt a kemény állami fellépés ellenére még hangot is mernek adni kritikus véleményüknek. A háború és a putyini propaganda családtagok, rokonok közé is éket tudott verni, az ellentétes politikai oldalon állók már beszélni is alig beszélnek egymással. Hét ilyen családot mutat be az orosz rendező, Andrej Losak legújabb dokumentumfilmje egy a háborút támogató, illetve ellenző családtagon keresztül. Széteső házasságok, elmérgesedő testvéri kapcsolatok, megromló anya–gyermek viszony – ezt is magával hozta Oroszország ukrajnai háborúja.
Ross Ulbricht, azaz Dread Pirate Roberts teljes és feltétel nélküli elnöki kegyelmet kap.
Hatalmas infrastruktúra-fejlesztés indul.
Aggasztó helyzetben a Debrecenben beruházó akkumulátorgyártó.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
A legtöbb országnak összesen nincs ennyi katonája.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.