
Donald Trump amerikai elnök április 2-án olyan új vámtarifákat hirdetett meg,
amelyek teljesen felforgathatják a jelenlegi globális kereskedelmi szabályokat.
Az elnök szerint erre azért volt szükség, mert az Egyesült Államokat évtizedeken át kihasználták baráti és rivális országok egyaránt, miközben amerikai gyárak zártak be, munkahelyek szűntek meg, és a kereskedelmi deficit rekordokat döntött.
Trump célja, hogy a viszonosság elvén alapuló vámokkal visszaszerezze az USA gazdasági szuverenitását, és újraindítsa a hazai termelést. Kiemelte, hogy Kína, az Európai Unió, Kanada és más országok „brutális kereskedelmi korlátokat” alkalmaznak az amerikai termékek ellen, miközben az USA szinte semmit sem számolt fel cserébe. Mostantól ez megváltozik:
Amerika újra gazdag lesz
- mondta az elnök.
Stratégiai mentességek
Már reggeli cikkünkben jeleztük, hogy nagyon sok múlik a részleteken, hiszen az országokra megállapított átlagos vámkulcsok mögött még nagy különbségek lehetnek.
És valóban, a vámtarifa-rendelet számos kivételt rögzít a vámok alkalmazása alól, amelyek közé többek között az alapvető nyersanyagok és energiaforrások is tartoznak. Így ezeknél az áruknál külön szabályok vonatkoznak mind a 10%-os általános vám alóli mentességre, mind az egyes országokra kivetett magasabb vámok alóli eltérésekre.
Tehát A rendelet enyhébb vámokat alkalmaz a stratégiai jelentőségű árukra.
A melléklet részletesen felsorolja azokat, amelyekre a vámkedvezmény vagy mentesség vonatkozik. Ezek közül a leglényegesebbek:
-
a fosszilis energiahordozók (például kőszén, lignit, nyersolaj, földgáz),
-
a villamos energia,
-
a kulcsfontosságú ipari nyersanyagok (mint a réz-, mangán-, kobalt-, lítium- és grafitércek),
-
fűrészáru és más faipari termékek,
-
a ritkaföldfémek és egyéb kritikus ásványok (például fluorit, bárium, magnézium),
-
valamint bizonyos félvezetők és integrált áramkörök.
Utóbbi azért különösen lényeges, mivel az olyan termékek, mint a Tajvanon legyártott szilícium chipek – amelyek a modern számítástechnika alapját jelentik – így mentesülhetnek a Tajvanra kivetett, új 32%-os általános vámtarifa alól. És ez miért fontos? A szigetország napjainkban a globális félvezetőgyártás egyik legfontosabb szereplője, különösen a csúcstechnológiás chipek terén, így az Egyesült Államok – jelenleg még – nagy mértékben függ a tajvani gyártóktól, például a TSMC-től.
Jól látható, hogy ezek a termékek azért részesülhetnek kedvezőbb vámelbánásban, mert alapvető szerepet játszanak az ipari termelésben, az energiaellátás biztosításában és a technológiai innovációban. A rendelet éppen ezért rugalmasabb vámkezelést tesz lehetővé, hogy e stratégiai jelentőségű termékek ellátása folyamatos és megbízható maradjon.
Kanadára és Mexikóra külön szabályok vonatkoznak
Az Egyesült Államok két fő kereskedelmi partnere, Kanada és Mexikó esetében külön rendelkezések vonatkoznak az energiahordozókra:
-
Az olyan termékek, mint a kanadai nyersolaj vagy kálisó, csak 10%-os vám alá esnek akkor is, ha nem felelnek meg a USMCA (Egyesült Államok–Mexikó–Kanada Megállapodás) szabályainak.
-
Amennyiben megfelelnek a USMCA-nak, akkor továbbra is vámmentesen kerülhetnek az Egyesült Államok piacára.
-
A rendelet rögzíti, hogy amennyiben a határbiztonsági vámtarifa-rendeletek (amelyek főként kábítószer- és migrációs célú vámokat vezettek be) hatályukat vesztik, az energiahordozók vámkezelése nem változik: mentesség vagy kedvezményes elbánás marad érvényben.
Az Egyesült Államok–Mexikó–Kanada Megállapodás (USMCA) egy szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada között, amely 2020. július 1-jén lépett hatályba, felváltva az 1994 óta érvényben lévő Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA). Azonban a kereskedelmi háború tegnapi elkezdődött új fejezetében még zavarosabb, hogy mi történik Mexikóval és Kanadával. Egyelőre úgy tűnik, hogy ez a két ország megúszta az általános magas vámot, mint amilyet például Kína vagy az EU kapott, és a mellékletben foglalt szabályok is ezt a vélekedést erősítik meg.
Amerikai hozzáadott érték esetén vámkedvezmény
A rendelet egy másik fontos kivételezési mechanizmusa a "U.S. content" szabály. Ennek értelmében:
Ha egy importált termék legalább 20%-ban amerikai eredetű (azaz az értékének legalább 20%-át USA-ban előállított vagy átalakított alkatrészek adják),
akkor a vám csak a fennmaradó, nem amerikai részre vonatkozik.
Ez különösen fontos lehet például olyan energiaberendezések, félkész alapanyagok vagy gépalkatrészek esetén, amelyek amerikai összeszerelésben vagy feldolgozásban részesültek. Ennek ikonikus példája az amerikai autógyártás, ahol az alkatrészek és a félkész termék többször (akár nyolc alkalommal) is országhatárt lépnek át az elkészítés során.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
Borús fellegek gyülekeznek.
Pánik van a piacokon, de éppen a dollár is összeomlik - ez meg hogy lehet?
Mutatjuk az okokat és a hosszabb trendeket.
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Eddig nem látott felvétel jelent meg a Wagner és az orosz erők közötti harcról
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.