Elindult Trump vámoffenzívája, de a stratégiai áruk mentesülnek
Gazdaság

Elindult Trump vámoffenzívája, de a stratégiai áruk mentesülnek

Portfolio
Donald Trump amerikai elnök április 2-án új vámtarifákat hirdetett meg, amelyek alapjaiban változtathatják meg a nemzetközi kereskedelem eddigi működését. A rendelet azonban számos kivételt tartalmaz: a stratégiailag fontos energiahordozók és ipari nyersanyagok kedvezményes vagy vámmentes elbánásban részesülnek.

Donald Trump amerikai elnök április 2-án olyan új vámtarifákat hirdetett meg,

amelyek teljesen felforgathatják a jelenlegi globális kereskedelmi szabályokat.

Az elnök szerint erre azért volt szükség, mert az Egyesült Államokat évtizedeken át kihasználták baráti és rivális országok egyaránt, miközben amerikai gyárak zártak be, munkahelyek szűntek meg, és a kereskedelmi deficit rekordokat döntött.

Trump célja, hogy a viszonosság elvén alapuló vámokkal visszaszerezze az USA gazdasági szuverenitását, és újraindítsa a hazai termelést. Kiemelte, hogy Kína, az Európai Unió, Kanada és más országok „brutális kereskedelmi korlátokat” alkalmaznak az amerikai termékek ellen, miközben az USA szinte semmit sem számolt fel cserébe. Mostantól ez megváltozik:

Amerika újra gazdag lesz

- mondta az elnök.

Stratégiai mentességek

Már reggeli cikkünkben jeleztük, hogy nagyon sok múlik a részleteken, hiszen az országokra megállapított átlagos vámkulcsok mögött még nagy különbségek lehetnek.

És valóban, a vámtarifa-rendelet számos kivételt rögzít a vámok alkalmazása alól, amelyek közé többek között az alapvető nyersanyagok és energiaforrások is tartoznak. Így ezeknél az áruknál külön szabályok vonatkoznak mind a 10%-os általános vám alóli mentességre, mind az egyes országokra kivetett magasabb vámok alóli eltérésekre.

Tehát A rendelet enyhébb vámokat alkalmaz a stratégiai jelentőségű árukra.

A melléklet részletesen felsorolja azokat, amelyekre a vámkedvezmény vagy mentesség vonatkozik. Ezek közül a leglényegesebbek:

  • a fosszilis energiahordozók (például kőszén, lignit, nyersolaj, földgáz),

  • a villamos energia,

  • a kulcsfontosságú ipari nyersanyagok (mint a réz-, mangán-, kobalt-, lítium- és grafitércek),

  • fűrészáru és más faipari termékek,

  • a ritkaföldfémek és egyéb kritikus ásványok (például fluorit, bárium, magnézium),

  • valamint bizonyos félvezetők és integrált áramkörök.

Utóbbi azért különösen lényeges, mivel az olyan termékek, mint a Tajvanon legyártott szilícium chipek – amelyek a modern számítástechnika alapját jelentik – így mentesülhetnek a Tajvanra kivetett, új 32%-os általános vámtarifa alól. És ez miért fontos? A szigetország napjainkban a globális félvezetőgyártás egyik legfontosabb szereplője, különösen a csúcstechnológiás chipek terén, így az Egyesült Államok – jelenleg még – nagy mértékben függ a tajvani gyártóktól, például a TSMC-től.

Jól látható, hogy ezek a termékek azért részesülhetnek kedvezőbb vámelbánásban, mert alapvető szerepet játszanak az ipari termelésben, az energiaellátás biztosításában és a technológiai innovációban. A rendelet éppen ezért rugalmasabb vámkezelést tesz lehetővé, hogy e stratégiai jelentőségű termékek ellátása folyamatos és megbízható maradjon.

Kanadára és Mexikóra külön szabályok vonatkoznak

Az Egyesült Államok két fő kereskedelmi partnere, Kanada és Mexikó esetében külön rendelkezések vonatkoznak az energiahordozókra:

  • Az olyan termékek, mint a kanadai nyersolaj vagy kálisó, csak 10%-os vám alá esnek akkor is, ha nem felelnek meg a USMCA (Egyesült Államok–Mexikó–Kanada Megállapodás) szabályainak.

  • Amennyiben megfelelnek a USMCA-nak, akkor továbbra is vámmentesen kerülhetnek az Egyesült Államok piacára.

  • A rendelet rögzíti, hogy amennyiben a határbiztonsági vámtarifa-rendeletek (amelyek főként kábítószer- és migrációs célú vámokat vezettek be) hatályukat vesztik, az energiahordozók vámkezelése nem változik: mentesség vagy kedvezményes elbánás marad érvényben.

Az Egyesült Államok–Mexikó–Kanada Megállapodás (USMCA) egy szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada között, amely 2020. július 1-jén lépett hatályba, felváltva az 1994 óta érvényben lévő Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA). Azonban a kereskedelmi háború tegnapi elkezdődött új fejezetében még zavarosabb, hogy mi történik Mexikóval és Kanadával. Egyelőre úgy tűnik, hogy ez a két ország megúszta az általános magas vámot, mint amilyet például Kína vagy az EU kapott, és a mellékletben foglalt szabályok is ezt a vélekedést erősítik meg.

Amerikai hozzáadott érték esetén vámkedvezmény

A rendelet egy másik fontos kivételezési mechanizmusa a "U.S. content" szabály. Ennek értelmében:

Ha egy importált termék legalább 20%-ban amerikai eredetű (azaz az értékének legalább 20%-át USA-ban előállított vagy átalakított alkatrészek adják),

akkor a vám csak a fennmaradó, nem amerikai részre vonatkozik.

Ez különösen fontos lehet például olyan energiaberendezések, félkész alapanyagok vagy gépalkatrészek esetén, amelyek amerikai összeszerelésben vagy feldolgozásban részesültek. Ennek ikonikus példája az amerikai autógyártás, ahol az alkatrészek és a félkész termék többször (akár nyolc alkalommal) is országhatárt lépnek át az elkészítés során.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A kínai siker árnyoldalai

Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges... The post A kínai siker

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet