Az STMicroelectronics, a francia-olasz chipgyártó óriás, jelentős létszámleépítést fontolgat a tartós keresletcsökkenés miatt. A vállalat akár 6 százalékkal is csökkentheti alkalmazottai számát, ami 2000-3000 munkavállalót érinthet. A tervezett intézkedések főként korengedményes nyugdíjazásokat és természetes lemorzsolódást foglalnak magukban, és várhatóan mind az olaszországi, mind a franciaországi tevékenységekre hatással lesznek - számolt be a Bloomberg.
A kínai DeepSeek mesterségesintelligencia-fejlesztései alapjaiban rengették meg a technológiai ipart, az amerikai tőzsdék történetek legnagyobb értékvesztésébe lökve az Nvidiát. Az AI-modell megjelenése komoly kérdéseket vetett fel az amerikai exportkorlátozások hatékonyságáról is, mivel az ázsiai cég simán kijátszotta ezeket. Azonban a társaság nemcsak csalással, innovatív megoldásokkal és okos programozási trükkökkel érte el, hogy kevesebb erőforrással képes legyen versenyezni a nyugati techóriásokkal – írja a Wall Street Journal.
A mesterséges intelligencia várhatóan forradalmi változásokat hoz az élet minden területén, ám a világ még nem ismerte fel ennek teljes horderejét - hangzott el a davosi Világgazdasági Fórumon. A technológia lehetőségei és kockázatai, valamint az AI-ba történő befektetések álltak a figyelem középpontjában, miközben a globális gazdasági kilátásokról, különösen Kína helyzetéről is szó esett - írta meg a Cnbc.
A Tajvan déli részén bekövetkezett 6,4-es erősségű földrengés kisebb károkat okozott, és evakuálásokhoz vezetett. A rengés epicentruma Csiají város közelében volt, és érezhető volt a fővárosban, Tajpejben is. A TSMC chipgyártó vállalat közép- és dél-tajvani gyáraiban evakuálták a dolgozókat, míg Tajnan városában néhány ember rekedt megrongálódott épületekben – írja a Reuters.
2024 egyik legfontosabb tőzsdei sztorija az Nvidia menetelése volt. Az AI zászlóshajójának árfolyama rakétaként lőtt ki az izgalmasabbnál izgalmasabb bejelentések hatására, akkora lett az őrület a részvény körül, hogy az Nvidia többször is a világ legértékesebb tőzsdei cégévé vált. Egy ilyen ralit követően mindenki más székből nézheti a sztorit, de a kérdőjel ugyanaz: „Most már el kéne adni az Nvidiát?" vagy: „Már lekéstem erről a sztoriról?" Elemzésünkben megnézzük, hogy mi fűtheti tovább idén is a ralit az Nvidiánál, de kitérünk a részvény körüli legfontosabb kockázatokra is, illetve utánajárunk, hogy mit gondolnak jelenleg a vállalatot követő elemzők az Nvidiáról.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) 2024 utolsó negyedévében jelentősen felülmúlta az elemzői várakozásokat, ami elsősorban a mesterséges intelligencia iránti növekvő keresletnek köszönhető. A világ legnagyobb chipgyártója rekordszintű bevételről számolt be, ami jól mutatja az iparág jelenlegi lendületét és a vállalat vezető pozícióját a félvezetőgyártás terén - írta a Cnbc.
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.
Látványosan megremegett a befektetők keze a mesterséges intelligencia sztárjánál, több kedvezőtlen körülmény és rossz hír is indokolta az Nvidia elmúlt hetekben látott esését. Az egyik ok nem más, mint hogy előre tört egy másik amerikai chipgyártó, akit egyesek máris az "új Nvidiaként" tartanak számon. Adódik a kérdés, hogy ezt mégis mire alapozzák? Tényleg leáldozott az AI eddigi csillagának, és meteorként robban fel a Broadcom? Miben nyújt többet a kihívó, mint a regnáló bajnok? Egyáltalán, mit gondolnak most az elemzők a sztoriról?
Az utóbbi hetekben az Nvidia látványosan alulteljesített a legfontosabb tech-óriások körében, az elmúlt napokban pedig be is gyorsult a chipgyártó esése. A lejtmenet ma is folytatódik, ezzel pedig máris egy nagyon fontos szinthez ért az AI-részvény árfolyama, éppen ezért megnéztük, hogy meddig zuhanhat még az Nvidia, valamint azzal is foglalkoztunk, hogy mi áll az elmúlt hetekben látott esés mögött.
A kínai állami piacszabályozási hivatal vizsgálatot indított az Nvidia ellen az ország monopóliumellenes törvényének lehetséges megsértése miatt. A vizsgálat középpontjában a chipgyártó óriás Mellanox felvásárlása áll, ami újabb feszültséget jelent az USA és Kína között zajló technológiai versenyben - írta a Cnbc.
A kínai kormány bejelentette, hogy korlátozza a félvezetők gyártásához szükséges kulcsfontosságú anyagok exportját az Egyesült Államokba. Ez a lépés egy nappal azután történt, hogy Washington új korlátozásokat vezetett be a Kína fejlett chipgyártási képességeit célzó intézkedések részeként - jelentette a Guardian.
Az Egyesült Államok újabb szigorításokat vezetett be a kínai félvezetőiparral szemben, ami immár a harmadik ilyen lépés három éven belül. A korlátozások között többek között 140 vállalat exportját érintik, köztük a Naura Technology chipberendezés-gyártó vállalatét. Az intézkedések célja, hogy korlátozzák Kína hozzáférését a fejlett chipgyártási technológiákhoz, amelyek potenciális nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek az USA és szövetségesei számára, írja a Reuters.
Az Intel bár várhatóan kevesebb állami támogatást kap az eredetileg tervezettnél, miután a vállalat 3 milliárd dolláros szerződést kötött a Pentagonnal, a legfrissebb értesülések szerint azonban a chipgyártó valószínűleg kevesebb támogatást veszít, mint amiről a média vasárnap beszámolt - a friss fejlemény hírére emelkedik a részvény.
Az Advanced Micro Devices bejelentette, hogy elbocsátja globális munkaerő-állományának 4 százalékát, mintegy 1000 alkalmazottat. A lépés célja, hogy a vállalat erőforrásait átcsoportosítsa a mesterséges intelligencia chipek fejlesztésére, ezzel felvéve a versenyt az Nvidia-val.
Oroszország gazdaságát számos nyugati szankció terheli az ukrajnai háború következtében, ám eddig különféle útvonalakon kijátszották a szigorú szabályozást. Most egy újabb ilyenre derült fény, de a tajvani kormány lépett az ügyben, szigorított az exportellenőrzésen – közölte az Ukroinform.
Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang arra sürgeti a memóriachip-gyártókat a következő generációs termékek korábbi szállítására.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter meg is magyarázta, miért támogatják a tervet.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.