Rekordok dőltek a magyar energiatőzsdén

Rekordok dőltek a magyar energiatőzsdén

Dinamikusan fejlődnek a hazai energiatőzsdék, a származási garancia piac és az idén márciusban indult EKR tőzsde is a várakozásoknak megfelelően teljesít. Az EKR rendszer, működésének első két évében 300 százalékkal teljesítette túl az előirányzott megtakarítási mennyiségeket, az igazi erőpróba azonban idén érkezik, mivel a korábbiak ötszörösére nő az elvárás. Egy dologban a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján mindenki egyetértett: az olcsó energia korának vége, és a versenyképességet csak tudatossággal és technológiai beruházásokkal lehet megőrizni.

Így lehet a megtakarított energiát is pénzzé tenni az új tőzsdén

Így lehet a megtakarított energiát is pénzzé tenni az új tőzsdén

Három éve vezették be Magyarországon az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR), amelynek célja, hogy piaci alapokra helyezze az energiamegtakarításokat mind lakossági, mind vállalati szereplők esetén. A hagyományos világítótestek lecserélésétől kezdve a dolgozók szemléletformálásáig, a fűtéskorszerűsítéstől, a nagy ipari energetikai beruházásokig rengeteg projekt auditálható és elszámolható a rendszerben. Az idei első negyedévben pedig lehetővé válik, hogy a hitelesített energiamegtakarításokkal (HEM) már egy erre speciálisan létrehozott tőzsdén lehessen kereskedni. Bár a piac most is működik, történnek tranzakciók, de az igazi felfutás a közeljövőben várható, és minden jel szerint keresleti nyomás alakulhat ki, amely akár a HEM-ek árát is felfelé tolhatja. A Portfolio Kádár Mártont, a magyar energiatőzsdék értékesítési vezetőjét, az EKR szervezett piaci projekt vezetőjét, és Garai Dánielt a CEEGEX vezérigazgatóját kérdezte az EKR rendszer működéséről, a hitelesített energiamegtakarítások elszámolhatóságáról, a tőzsdei kereskedés elindulásáról, illetve a HEM-ek piaci értékesíthetőségéről.

Indul az energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelme Magyarországon

Indul az energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelme Magyarországon

A CEEGEX Zrt. földgáz-piaca mellett 2024-től új tőzsdét indít. Az első negyedévben induló hazai EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) szervezett piac lehetőséget teremt a hitelesített energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelmére, egyúttal az energiahatékonysági kötelezettségek teljesítésére. A tőzsdéhez való csatlakozás lehetősége megnyílt, az első felhasználói tesztekre is le lehet már adni a jelentkezést - tájékoztatta a Portfoliot a CEEGEX Zrt.

Új magyar energiatőzsde indul - Ezt érdemes tudni róla

A pénzügyi eszközök definíciójának Európai Bizottság által elfogadott módosítása szükségszerűen megkívánta a már létező magyar energiapiacok átszervezését, és ebből a célból új tőzsde alakult: a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde Zártkörűen Működő Részvénytársaság. A HUDEX 2018 januárjában átveszi a fizikai határidős piacot a HUPX-től és a CEEGEX-től, azok a piaci szereplők pedig, akik jelenleg fizikai határidős ügyletekkel kereskednek, két megoldás közül választhatnak.

A gáztőzsdén már bevezették az eurót

Euróalapú elszámolásra állt át a gáztőzsde. A CEEGEX a "jelentős" lépéstől azt várja, hogy az elősegíti a likviditás és a taglétszám növekedését, illetve a magyar gázpiac nyugat-európai piacokhoz történő integrációját.

Bevezeti az eurót a gáztőzsde

Több mint másfélszeresére nőtt a Közép-Kelet-Európai Gáz Tőzsde (CEEGEX) kereskedőinek létszáma az elmúlt három hónapban, miután 2017. május 1. és július 31. között kedvezményesen léphettek be új tagok a piacra. Egyéb fejlesztések mellett, a tőzsde azon is dolgozik, hogy októbertől euróalapú kereskedés válthassa a forint alapút.

Megkapta az MNB engedélyét az új magyar energiatőzsde

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyezte a HUPX Zrt. mint alapító számára a HUDEX Magyar Derivatív Energiatőzsde Zrt. tőzsdeként történő megalapítását. Az alapítási engedély kiadását követően a cégbíróság 2017. május 18-án bejegyezte a HUDEX Zrt.-t a cégjegyzékbe, amely megkezdi a felkészülést a tőzsdeként (szabályozott piac) való működésére.

Új szereplő a régiós gáztőzsdén

Magyarország legnagyobb földgázkereskedője, a Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) árjegyzői megállapodást írt alá a Közép-Kelet-Európai Gáztőzsdével (CEEGEX)

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.