A Finansvalp svéd személyi pénzügyi tanácsadó által az Eurostat adatai alapján készített friss tanulmány szerint Finnország az EU vezető országa a nemek közötti munkahelyi egyenlőség terén, míg Magyarország a legutolsó a tagállamok rangsorában.
Ha a nemek közötti bérkülönbségekről van szó, fontos megkülönböztetni, hogy az általános különbségekről, vagy adott munkahelyen és munkakörön belüli bérkülönbségekről beszélünk. Utóbbi összevetés ugyanis jóval kisebb különbségeket takarhat, mivel nem tartalmazza a két nemnek az egyes foglalkozásokba és eltérő vállalatokba történő eltérő szelekcióját. Minden igyekezet ellenére mind Magyarországon, mind nemzetközi viszonylatban ez a fajta bérszakadék is még mindig jelen van. Ennek pedig számos olyan oka van, ami miatt az egy munkahelyen belüli, nemek közötti bérkülönbségek még várhatóan továbbra is fennmaradnak. Azonban van néhány biztató fejlemény és törekvés mind EU-s mind hazai szinten.
Németországban továbbra is bérszakadék áll fent a nemek között; a nők átlagosan 18 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál - közölte csütörtökön a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.
Az európai nők még mindig átlagosan 13 százalékkal kevesebbet keresnek, mint az azonos munkát végző férfiak - közölte kedden az Európai Bizottság.
Sokkal több férfit léptetnek elő a munkahelyükön, mint nőt, pedig a nők is szeretnének vezetők lenni – írja egy friss tanulmányra hivatkozva a Bloomberg.
Egy uniós irányelvnek köszönhetően néhány éven belül nemcsak a cégen belüli bérek lesznek megismerhetőek, hanem az álláshirdetéseknek is kötelező eleme lesz a várható bérsáv. Ezáltal magabiztosabban tudnak a leendő munkavállalók jelentkezni, és az indokolatlan férfi-női bérkülönbségek is szankcionálhatók lesznek - írja a KPMG friss közleményében.
A brit törvényhozók új vizsgálatot kezdeményeztek a nemzet pénzügyi ágazatán belüli nemi egyenlőtlenségekkel kapcsolatban - derül ki a Pénzügyminisztérium bizottságának közleményéből. A vizsgálat elsősorban a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására fog koncentrálni.
A nőjogi aktivizmus terén elért eredmények ellenére sem csökkentek a nemek közötti egyenlőtlenségek az utóbbi tíz évben az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) hétfőn közzétett jelentése szerint.
Az Európai Unió Tanácsa új szabályokat fogadott el a nemek közötti uniós bérszakadék megszüntetésének elősegítésére - tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.
Csupán minimális előrelépés történt az Egyesült Királyság pénzügyi szektorában a nemek közötti bérszakadék megszüntetésében, sőt, egyes bankok még növelték is a különbséget – derült ki a brit kormány Gender Pay Gap Service oldalán közzétett adatokból.
Az EU új, a bérek átláthatóságáról szóló irányelvének részeként a jövőben elvárnák, hogy az álláshirdetésekben közzétegyék a bértartományokat – számol be a hírről a Business Post.
A koronavírus-válság valószínűleg tovább növeli a nemek közötti bérszakadékot Németországban, mivel egyre több nő csökkenti a munkaóráinak számát, hogy az óvodák és iskolák bezárása miatt otthon tudjon maradni a gyerekével - írja a Reuters.
Világszerte hatalmas szakadék tátong a nők és a férfiak fizetése között. Noha néhány országban már törvény szabályozza, hogy azonos munkaáért azonos bért fizessenek a cégek, Magyarország még nagyon messze van ettől, de azért itthon is vannak már jó példák.
Számos ágazatban nehezen találnak megfelelő munkaerőt a magyarországi vállalatok, így a tehetségekért folyó versenyben új célcsoportok kerülnek a középpontba. Ilyen csoportot jelentenek a nők, akik számára különösen fontosak a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtését segítő lehetőségek. A legtöbb vezető kifejezetten hatékonynak találja a kisgyermekes munkavállalókat, akiknek előrejutását mégis több tényező nehezíti. De mit mutatnak a statisztikák, mit gondolnak a férfiak, és mit tapasztalnak az olyan cégek magyarországi vezetői, mint az IBM, a MetLife vagy a KPMG?
2018 áprilisától minden brit vállalatnak a honlapján kell közzétennie, hogy hogyan alakul a nemek közötti bérkülönbség a cégen belül. Néhány cég már most nyilvánosságra hozta a bérszakadék nagyságát: kiderült, van ahol, 36 százalékkal többet keresnek a férfiak.
Bár a foglalkoztattak körülbelül fele nő, csak minden harmadik vezető nő az Európai Unióban, vagyis a nők továbbra is alulreprezentáltak a cégvezetők körében, ráadásul átlagosan közel negyedével kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Magyarországon az uniós átlagnál több a női vezető, azonban a nemek közötti bérszakadék nálunk a legnagyobb az EU-ban.
Begyorsult az emelkedés, majd hamar elfogyott a lendület.
Meghalt az új betegség első fertőzöttje.
Újra nekifutnak a költségvetés elfogadásának, ami lehetetlen feladatnak ígérkezik.
A felügyelet vezetőjének lemondása mérföldkő.
Európa tudásalapú gazdaságába integrálódhat Magyarország.
Rejtélyes hajó vágta el Tajvan digitális ütőerét: Kína keze lehet a dologban?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.