Lengyelország az elmúlt években Európa egyik leggyorsabban növekvő gazdasága volt, amit főként a magánfogyasztás hajtott. A kétszámjegyű bérnövekedés és a feszes munkaerőpiac jelentősen hozzájárult ehhez a teljesítményhez. Elemzők szerint azonban a beruházások területén még van hova fejlődnie az országnak, különösen ha fel akar zárkózni a gazdagabb nyugat-európai államokhoz.
A varsói tőzsdén tartott sajtótájékoztatón Tusk kiemelte:
A lengyelországi beruházások 2025-ben több mint 650 milliárd zlotyra rúgnak majd. Ilyen összegre még nem volt példa a lengyel gazdaság történetében.
A miniszterelnök részletezte, hogy a beruházások olyan kulcsfontosságú ágazatokat érintenek majd, mint a védelem, a zöld energia, az információs technológia, és a közlekedési infrastruktúra. Utóbbira példaként említette, hogy 2032-ig 180 milliárd zlotyt terveznek költeni a vasúthálózat fejlesztésére.
Tusk azt is bejelentette, hogy a Google és a Microsoft vezetői a közeljövőben Lengyelországba látogatnak, hogy véglegesítsék az országban tervezett beruházásaikat. A kormányfő optimista a gazdasági kilátásokat illetően véleménye szerint 2025-ben a lengyel GDP-növekedés megközelítheti a 4%-ot.
Az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselői kritikusan fogadták a bejelentéseket. Michal Dworczyk európai parlamenti képviselő "konkrétumok nélküli fecsegésnek" minősítette Tusk beszédét.
Andrzej Domanski pénzügyminiszter kifejtette, hogy Lengyelország növelni fogja a kutatásra, technológiára, valamint a kikötők és vasutak fejlesztésére fordított kiadásait. Céljuk "egy erős, dinamikus, de egyben biztonságos gazdaság építése, amely ellenáll a külső sokkoknak".
A pénzügyminiszter bejelentette azt is, hogy Lengyelország megemelnék a vállalatok áfa-mentességének határát, továbbá 2026-ban 500 millió, 2027-ben pedig 700 millió zlotyval csökkentenék a réztermelésre kivetett adóból beszedett összeget. Ez a hír pozitívan hatott a KGHM bányavállalat részvényeire, amelyek 9%-kal emelkedtek a nap folyamán.
Rafal Benecki, az ING lengyelországi vezető közgazdásza úgy véli, hogy "a paradigmaváltás jeleit látja a vállalkozásokhoz való hozzáállás tekintetében". Szerinte elkezdődött a növekedési modell megváltoztatásának folyamata, ami azért is fontos, mert Lengyelország a múltban túlságosan az olcsó munkaerőre támaszkodott.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ