Az orosz-ukrán háború egyik legnagyobb kérdését az jelentette az Egyesült Államok és Ukrajna között, hogy aláírhatják-e a felek az ukrajnai ritkaföldfémek kitermeléséről szóló egyezményt. A Kyiv Independent cikke szerint ez már nem lehet távol.
Oroszország szerint az ukrán alkotmány jelenti a legnagyobb akadályt a béketárgyalások előtt, mivel az nem teszi lehetővé az ország területi változtatásait - jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter március 19-én.
Az Egyesült Államok jelezte európai partnereinek, hogy az Európai Uniónak is részt kell vennie minden Ukrajnával kapcsolatos békemegállapodásban, mivel Oroszország szankciók enyhítését szeretné elérni. Az amerikai prioritás jelenleg a harcok leállítása, a biztonsági garanciák kérdését csak ezt követően tárgyalnák – számolt be a Bloomberg. A washingtoni jelzés éles ellentétben áll a korábbi, EU feje felett dönteni akaró amerikai hozzáállással.
Az ukrán lakosság katonai mozgósításának leállítását, illetve a külföldi fegyverszállítmányok és hírszerzési segítség teljes megszüntetését követelte Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumptól az ukrajnai konfliktus békés rendezéséért cserébe – derül ki a RIA Novosztyi tudósításából.
Az ukrajnai háború és a Közel-Kelet más részein zajló turbulens események miatt az utóbbi időszakban kevesebb figyelem vetült Donald Trump egyik legnagyobb vesszőparipájára, az iráni atomprogramra. A probléma viszont továbbra is fennáll, sőt, az elmúlt hetekben több váratlan fejlemény is történt a Közel-Kelet iszlamista hatalmával kapcsolatban. A háttérben pedig elkezdtek felbukkanni az Egyesült Államok legnagyobb riválisai is, de ez egyszerre több kérdést is felvet. Elemzésünkben annak járunk utána, hogy mi a helyzet jelenleg az iráni atomalkuval, és milyen kilátásai vannak az évtizedek óta megoldhatatlannak tűnő problémának.
Egy A-tervet és egy B-tervet vizsgál jelenleg Donald Trump amerikai elnök a háború lezárása kapcsán, egyik a másikból következik – idézi Marco Rubio amerikai külügyminisztert az Ukrainszka Pravda.
A harctérről érkező hírek és felvételek szerint az ukránok megsemmisítették a Konka folyón (Herszon) átívelő hídat, így ellehetetlenült az orosz utánpótlás átjuttatása ezen a kulcsfontosságú úton. Az ukrán vezérkar közben megerősítette: az oroszok átvették a Kurszk megyei Szudzsa városa feletti ellenőrzést. De a frontvonalak mögött is zajlanak az események. Miközben Európa a Moszkva által elutasított békefenntartó csapatokról egyezkedik, Donald Trump bejelentette, hogy szűkítették Keith Kellogg tábornok hatáskörét: immár csak Ukrajnával foglalkozik különmegbízottként, miután Oroszország kizárta őt a háború befejezését célzó tárgyalásokból. Szakértők szerint orosz nyomásra hozhatta meg ezt a döntést az amerikai elnök. Cikkünk folyamatosan frissül.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap óvatosan reagált Donald Trump amerikai elnök és Ukrajna tűzszüneti javaslatára: azt mondta egész pontosan, hogy támogatja a harcok befejezését, de még elég sok kérdéses dolgot kell rendezni ahhoz, hogy ez megtörténhessen. Több Kremlhez közeli forrás is írt arról a napokban, hogy az orosz elnök a lehető legmerészebb követelésekkel akar tárgyalóasztalhoz ülni majd, ha eljön az orosz-ukrán dialógus ideje, ezek az ominózus vitás kérdések valószínűleg elég jelentős területi, katonai és politikai igények lehetnek Ukrajnával kárára. Nézzük meg, mi az, amit tudni lehet az orosz békefeltételekről, mik lehetnek azok a tényezők, melyek teljesülésével az orosz hadvezetés (legalább néhány évig) hajlandó lesz leállítani az Ukrajna elleni katonai műveleteket.
Március 13-án tart csúcstalálkozót Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Moszkvában. A minszki vezető az ukrajnai háború legfrissebb fejleményeiről is kifejezte véleményét – számolt be a TASZSZ.
Úgy néz ki, ma délelőtt visszafoglalta az orosz haderő Szudzsát, az egyetlen várost, amelyet az ukrán hadsereg elfoglalt Kurszk megyében a 2024-es offenzíva során. A települést gyakorlatilag pár órán belül megszerezték az oroszok onnan számítva, hogy a gépesített alakulatok elérték a külvárost, egyelőre csak találgatni lehet arról, pontosan mi történt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Szaúd-Arábiába érkezett, hogy megbeszéléseket folytasson a lehetséges békemegoldásról - jelentette be a Freedom ukrán állami külföldi műsorszolgáltató a Telegram csatornán közzétett üzenetben.
Az Egyesült Államok által felfüggesztett katonai hírszerzési információk átadása jelentősen gyengítette Ukrajna védelmi képességeit, és súlyos veszteségeket okozott az ukrán hadseregnek az elmúlt napokban - derül ki nyugati és ukrán tisztségviselők beszámolóiból, melyeket a Time ismertetett.
Keith Kellogg, az Egyesült Államok Ukrajna és Oroszország ügyeiért felelős különmegbízottja cáfolta, hogy a Trump-adminisztráció hivatalos álláspontja lenne az úgynevezett isztambuli megállapodásokhoz való visszatérés, amit korábban Trump megbízottja, Steven Witkoff javasolt - közölte az Ukrainszka Pravda.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en tett közzé egy bejegyzést, ahol a béketárgyalásokra vonatkozó konkrét javaslatokat fogalmazott meg, de emellett a pénteki, botrányosra sikerült Trump-találkozóra is reagált. Az elnök az ásványi anyagokról szóló megállapodással kapcsolatban pedig így fogalmaz: Ukrajna kész azt bármikor és bármilyen megfelelő formában aláírni.
Mike Waltz, amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint a Fehér Ház elvárja, hogy Zelenszkij ukrán elnök fejezze ki sajnálatát a múlt pénteki, ovális irodában történt nézeteltérés miatt, és mutasson hajlandóságot a béketárgyalásokra - írta az Ukrajinszka Pravda.
Március 2-án tartottak csúcstalálkozót Londonban az Ukrajnát katonailag támogató országok, amelyeken több kulcsfontosságú kérdésre is választ próbáltak adni. Az egyik legfontosabb kérdést a kelet-európai háború békéje jelentette.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
A vámok 60 napon belüli kongresszusi jóváhagyás hiányában hatályukat vesztenék.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.