2023 második felében újabb 4 ezer kiskereskedelmi egység zárt be Magyarországon, ezzel folytatódott a hosszú évek óta tartó koncentráció. Ráadásul most, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felfelé módosította a szezonálisan igazított kiskereskedelmi forgalmi adatait még látványosabban nyílik az olló a boltok száma és a vásárlások volumene között.
Szigorodnak a boltbezárás szabályai, jövőre már nem fogja feltétlenül egy figyelmeztetéssel megúszni az, akit számla- vagy nyugtaadási kötelezettség megsértésén kapnak. Tekintetbe véve, hogy akár egy pár hetes bezárás is nehezen helyrehozható károkat tud okozni egy cég életében, érdemes a vállalkozásoknak megszigorítaniuk a folyamataik és az alkalmazottjaik felügyeletét.
A KSH adatai szerint 2023 első félévében rekordszámú, 4600 bolt zárt be Magyarországon, főként az árstop és a csökkenő vásárlóerő miatt - közölte az RTL Hiradó.
Sokan figyelmeztettek, hogy felerősödhet a kiskereskedelmi egységek bezárása, miután a vállalkozásoknak egyre nagyobb terhekkel kell szembenézni, miközben a vásárlóerő zsugorodik. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most közzétett adatai alapján elképesztő zuhanást látunk: tavaly 4500-zal csökkent a kiskereskedelmi egységek száma.
Több mint 5 évtized után már nem élelmiszerbolt fog működni a dunaújvárosi Dózsa György úton önállóan álló üzletben.
Úgy tűnik, hogy a Fény utcai piac idén kikecmereghet szorult helyzetéből és véget érhet az a rossz sorozat, amely némi penészes kolbásszal, a környék átépítésével és munkaerőhiánnyal kezdődött. A terveket azonban az infláció és a magyarok romló életkörülményei még átírhatják.
A tavalyi év első felében több mint 2000 kiskereskedelmi egység zárt be a hivatalos adatok alapján, az év második felében minden bizonnyal legalább ugyanennyi bolt húzta le a rolót. A problémák ma már akkorák, hogy már nemcsak kisboltok vannak bajban, hanem már Príma üzlet is zárt be.
Az élelmiszerár-stop kivezetésére kéri a kormányt a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ), mivel szerintük az intézkedés nem érte el a célját, a veszteségek pedig nem tarthatóak április 30-ig. Ahogyan korábban beszámoltunk, a kormány december 28-i rendelete miatt lehetetlen helyzettel szembesülnek a boltosok, és főként a kisboltok, a családi vállalkozások kerültek még nehezebb helyzetbe. A kisvállalkozások nem tudnak olyan eszközökkel élni, mint a nagy kereskedelmi láncok, így a magas inflációs várakozások mellett 2023-ban is folytatódhatnak a boltbezárások, ami lapunk elemzője, Hornyák József szerint 2022-ben a négyezer esetet is elérhette. A Portfolio egyik forrása nemrég úgy nyilatkozott: minél később tervezik kivezetni az árstopot, annál nagyobb lesz az árrobbanás a beszerzési árak folyamatos emelkedése miatt, hacsak nem omlik össze az árstopos piac a kivezetés előtt.
A Portfolio korábbi információval összhangban a kormány meghosszabbította az élelmiszerár-stopot, április 30-ig. Emellett nagyobb ellenőrzéseket tervez a kormány az érintett termékek mennyiségei esetén. Cikkünkben értékeljük a kormány döntését, és azt is bemutatjuk, mi várható ezek után a boltokban.
Március 8-ától, azaz mától élnek a pénteken kihirdetett újabb korlátozó intézkedések, amivel a kormány célja a járvány lassítása és a kórházi ellátórendszer túlcsordulásának megelőzése. Összefoglaljuk még egyszer, hogy a következő néhány hétben hogyan írják át életünket a szigorúbb védelmi szabályok, amelyek még az utolsó pillanatban is változtak. Egyúttal felvillantjuk, hogy egyáltalán mikor jöhet változás a döntésekben.
A hétvégén óriási tömegjelenetek alakultak ki bizonyos üzletek előtt (főleg bútoráruház láncok, műszaki cikkeket árusító üzletek esetében), miután az emberek megrohamozták ezeket a boltokat, mert március 8-ától legalább 2 hétre bezárnak. Most az ITM államtitkára nyugtatott meg mindenkit.
Teljes a felfordulás a retail piacon: a bérlők érdekvédelmi szervezete a forgalomkiesés miatt egységes állami beavatkozást és a bérbeadóktól könnyítéseket szeretne, miközben a tulajdonosok mindenkinél az egyedi megállapodásokat részesítik előnyben, abból fakadóan, hogy mindenkit más mértékben - akár erősebb forgalommal - érintettek a járvány miatt hozott intézkedések.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség felmérése szerint november 11-én, szerdán zökkenőmentesen sikerült az üzletekek átállása a 19 órás zárásra. A kijárási tilalom miatt ugyanis ez az az időpont, ameddig nyitva lehetnek a boltok. A koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések miatt azonban van olyan jelenség, amihez egyre inkább hozzá kell szokniuk a vásárlóknak.
Az üzletek este 7 órakor bezárnak a szerdai naptól Orbán Viktor hétfői bejelentése szerint. Lényeges következmény, hogy a vásárlásra fordítható időkeret így csökken. Laptársunk, a Pénzcentrum a bejelentés lehetséges hatásait mutatta be cikkében.
Szigorú korlátozó intézkedéseket jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök ma délelőtt Facebookon. A döntések a következők:
Szabálytalanul viselte a maszkot egy budapesti, XX. kerületi élelmiszerbolt öt alkalmazottja, ezért a rendőrség 3 napra bezáratta az üzletet - erősítette meg az MTI információját az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője kedd este.
Balesetek történtek, a forgalom torlódásáról jött jelentés.
Budapesten adták ki, nagyobb mennyiségű hó jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?