Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása, amelyben egy témát jártunk körbe részletesebben: azt, hogy az eddigi amerikai előválasztási eredményből – amely Ron De Santis visszalépését hozta Donald Trump javára – milyen következtetéseket vonhatunk le a későbbi választásra nézve? Egyáltalán miben lehet más Trump második ciklusa, ha bizalmat kap a választóktól? Vendégünk volt Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos munkatársa.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist augusztus 9-i adása. A mai műsorban egy témánk volt: július végén megszavazta az izraeli törvényhozás az igazságügyi rendszert átalakító reformcsomag első részét. A teljes tervezet alapjaiban változtatná meg a kormány és a bíróságok közötti hatalmi egyensúlyt. Az országot soha nem látott tüntetéshullám sújtja, az izraeli fizetőeszköz gyengül, és nem nagyon körvonalazódik megoldás sem. A témáról Novák Attila történészt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Goldziher Ignác Zsidó Történeti és Kulturális Kutatóintézet tudományos munkatársát kéreztük.
Oroszország már a kilencvenes években sem értette, hogy a NATO miért marad meg, és minek bővül tovább, amikor azt a megbukott Szovjetunió ellen hozták létre. Ukrajna szerepe ráadásul mind a Nyugat, mind pedig az oroszok szemében felértékelődött: úgy vélték, akié az ország, azé a teljes posztszovjet térség. Végül az is hozzájárult ahhoz, hogy Ukrajnát politikailag elvesztette Oroszország, hogy az országban igazi Nyugat-ellenes politikai erő nem volt, oroszellenes viszont annál inkább – egyebek mellett erről beszélt a Portfolio Checklist keddi adásában Deák András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa. A két ünnep között podcast sorozatunk nem napi hírek elemzésével foglalkozik, hanem az év kulcsfolyamatait értékeli vezető gazdasági, tudományos szakértők segítségével. A keddi műsor témája az volt, hogy miképpen változott Oroszország nemzetközi helyzete 2022-ben, ennek megértéséhez pedig arról is szó volt, hogy hogyan alakult a Nyugat és Oroszország viszonya a kilencvenes évek eleje óta.
Oroszország agressziót követett el Ukrajna ellen, így pedig más országok legálisan, akár katonai erővel is segíthetik a megtámadott országot, anélkül, hogy azt kockáztatnák, agressziót követnek el Oroszországgal szemben – egyebek mellett erről beszélt Varga Réka egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának dékánja a Portfolio Checklist szombati különkiadásában, mely a 150. napja tartó ukrajnai háborúval foglalkozott.
Rendhagyó, szombati adással jelentkezik a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastje. A mai műsor egyetlen témája a 150. napja tartó orosz-ukrán háború. Az adás első vendége Sz. Bíró Zoltán történész, akivel más témák mellett a konfliktus történelmi hátteréről, az ukrán-orosz viszonyról, valamint arról beszéltünk, hogy milyen hatással lehet a háború Oroszországra és Vlagyimir Putyin megítélésére. Az adás második részében Resperger István ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője volt a vendégünk, akit leginkább a konfliktus katonai aspektusairól kérdeztünk, valamint arról, hogy milyen szakaszokra osztható eddig a háború, milyenek Ukrajna kilátásai, és hogy kulturálisan milyen attitűd-különbségek fedezhetők fel az orosz és az ukrán hadsereg között. A mai adás harmadik vendége volt Varga Réka egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának dékánja. A nemzetközi jogászt egyebek mellett arról kérdeztük, hogy hol tartanak azok a nemzetközi bírósági eljárások, melyeket a háborúval kapcsolatosan indítottak, és hogy miképpen nézhet majd ki a háború utáni felelősségre vonás.
Hamarosan jön a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének csütörtöki adása. A mai műsor első részében az Oroszországgal szemben a napokban több szervezet és politikus által megfogalmazott népirtásvád kapcsán fog Tóth Norbert, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának tanszékvezető egyetemi docense beszélni arról, hogy a nemzetközi jogban mit hívnak népirtásnak, hogy minden tömeggyilkosság népirtás-e, és hogy miképpen lehet a tetteseket felelősségre vonni. Az adás második részében Nagy Viktorral, a Portfolio részvény rovatának vezető elemzőjével fogunk beszélni, aki beszámol a hét két nagy tőkepiaci eseményéről, az OTP Bank illetve a Magyar Telekom közgyűléseiről. Utóbbi egyébként a magyar tőzsdei közgyűlések kontextusában rég nem látott izgalmakat hozott, a kisbefektetők ugyanis több mindent sérelmeztek a cég javadalmazási- és osztalékpolitikájával kapcsolatban, mely elégedetlenségüknek már a közgyűlés előtt, és magán a közgyűlésen is hangot adtak.
Már meghallgatható a Checklist, a Portfolio munkanapokon jelentkező napi podcastjének bónusz epizódja. Ebben az adásban Varga Réka nemzetközi jogász egyetemi docenssel, a Nemzetközi Vöröskereszt korábbi munkatársával készített interjúnkat mutatjuk be. A beszélgetésben - részben, de nem kizárólag az orosz-ukrán háború kontextusában -, körbejártuk azt a nemzetközi jogi környezetet, mely meghatározza a háborúzás nemzetközileg elfogadott szabályait. Az interjúban szóba került, hogy milyen célpontokat lehet egy háborúban legálisan megtámadni, és hogy miképpen válhat egy lakóépület vagy akár egy kórház is legitim katonai támadás célpontjává. Beszéltünk arról, hogy pontosan mi az a háborús bűn, hogyan lehet valakit felelősségre vonni érte, és hogy a közelmúlt mely történelmi példái alapján nem lehet kizárni, hogy egyszer Vladimir Putyin is Hágában találja magát. A beszélgetésből, melyet március 25-én rögzítettünk, már bemutattunk rövidebb részleteket a Portfolio Checklist adásaiban, most viszont már elérhető a teljes interjú, rengeteg még be nem mutatott résszel.
Alapesetben nem kell attól tartani, ha egy weboldal a sütik között engedélyt kér az eszközön tárolt információk tárolására vagy elérésére – mondta el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetője, írja az Infostart.
Az NKE GVKI november 12-i konferenciájának része volt a magyar turizmus szakembereivel folytatott beszélgetés. Aki ezt végighallgatta, annak horrorisztikus élményben lehetett része még úgy is, hogy tisztában volt azzal, hogy az ágazatot súlyosan érintette a mostani válság - írja beszámolójában a Ludovika Egyetemi Kiadó blogja.
Átadták a Ludovika Szárnyépületet a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a műemléki védelem alatt álló építmény közvetlenül a főépület mellett helyezkedik el és oktatási, továbbképzési funkciókat fog ellátni - szerepel a Magyar Építők cikkében.
24 órás hackathont, azaz ötletversenyt rendezett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Design Terminal. A ,,Jövő egyeteme hackathonon” az egyetemi közösségi terek, valamint az egyetemen belüli információcsere fejlesztése témakörében dolgoztak ki innovatív megoldásokat az egyetem hallgatói.
A következő években is folytatódik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Campusának fejlesztése, bővítése - mondta az MTI-nek adott interjújában az NKE rektora, aki szerint akkor lesz még erősebb az egyetem, ha az egyetem minden kara a Ludovikára tud költözni. Erről már folynak a szakmai egyeztetések, a megvalósítás lehetőségéről a jövő év közepe táján születhet kormánydöntés.
Továbbtanulásra adta a fejét Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Az először a Figyelő által közzétett információk szerint nem kell majd feltétlenül órákra járnia - noha egy normális PhD-képzés itthon legalább háromévnyi tanulással, doktori szigorlattal és disszertációval jár. A Portfolio keresése szerint kifejezetten egyedi jelenség a világban, hogy egy jegybankelnök a tisztsége mellett végezzen doktori képzést. Az pedig csak hab a tortán, hogy az MNB egyik alapítványának a kuratóriumi tagja lehet a témavezetője.
Pleschinger Gyulát váltja.
Megjöttek az előrejelzések.
Hatalmas vállalást tett a kormány az édesanyák felé.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
Kínai munkakultúra és megfigyelő állam testközelből.