Donald Trump amerikai elnök továbbra is elkötelezett a NATO 5. cikkelye mellett és részt vesz a júniusi hágai NATO-csúcstalálkozón - jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter pénteken Brüsszelben.
Kitelepült a dániai Skrydstrup légibázisra a Magyar Honvédség öt JAS-39 Gripen repülője. A vadászgépek a Ramstein Flag 2025 többnemzeti repülő harcászati gyakorlaton vesznek részt, amelyet Hollandia, Németország és Dánia légtereiben tartanak április 11-ig - közölte a Honvédelmi Minisztérium szerdán az MTI-vel.
Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.
A NATO főtitkára, Mark Rutte egyértelművé tette: a szövetség teljes erejével válaszolna, ha Oroszország bármely NATO-tagállamot megtámadna - írta a Sky News.
Svédország a GDP 3,5 százalékára kívánja növelni védelmi kiadásait 2030-ra, ami a korábban tervezettnél nagyobb és gyorsabb emelkedést jelent - jelentette be Ulf Kristersson miniszterelnök szerdán Stockholmban sajtótájékoztatón.
A nyugati katonai tárgyalások középpontjában az Ukrajnának nyújtandó támogatási terv részletei állnak - jelentette ki Keir Starmer brit miniszterelnök. A megbeszélések célja, hogy gyors reagálásra legyenek képesek egy esetleges Kijev és Moszkva közötti békemegállapodás esetén - írja a Reuters.
A Pentagon jelentős költségcsökkentés végrehajtását tervezi az amerikai hadsereg felső vezetésében, így megszüntethetnek és összevonhatnak egyes parancsnokságokat - írta meg a CNN. Az NBC közben arról számolt be, hogy az Egyesült Államok feladhatja a NATO európai műveleteinek legfelsőbb szintű felügyeletét is.
Oroszország a béketárgyalások során garanciákat követel arra vonatkozóan, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja és megőrzi semlegességét - jelentette a BBC.
Az online propaganda kampányokon túl egészen közvetlen formái is vannak az orosz hibridhadviselésnek. Egyre gyakoribbak az úgynevezett "eldobható ügynökök", akik lényegében aprópénzért vállalnak be akár egészen súlyos bűncselekményeket is.
A NATO főtitkára, Mark Rutte sürgette az Európai Unió vezetőit, hogy javítsanak kapcsolataikon Törökországgal, mivel az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump kivonulás az európai biztonsági rendszerből arra kényszeríti a kontinens fővárosait, hogy átgondolják szövetségeiket – számolt be a Financial Times.
A német hírszerzés vezetője szerint Oroszország a közeljövőben tesztelheti a NATO kollektív védelmi rendszerét, és ez a veszély még nagyobb lehet, ha az ukrajnai háború hamarabb véget ér - jelentette az Ukrajinszka Pravda.
Mark Rutte a Welt am Sonntagnak adott interjújában arra figyelmeztetett: Európának fokoznia kell a védelmi termelését.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke figyelmeztetett arra, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem biztosítaná automatikusan a kívánt biztonsági garanciákat, sőt, komoly kockázatokat is hordozhat. Az Euronews The Europe Conversation című műsorában adott interjújában kifejtette, hogy Ukrajna jelenlegi helyzetében nem alkalmas sem a NATO-, sem a teljes jogú EU-tagságra, helyette korlátozott uniós csatlakozást javasolt. Juncker emellett Donald Trump amerikai elnököt is helyre tette.
Donald Trump jelentős változtatásokat fontolgat az Egyesült Államok NATO-szerepvállalásában; felmerült egy olyan ötlet is a részéről, mely szerint csak azoknak az országoknak nyújtana katonai segítséget ellenséges támadás esetén, amelyek átlépik legalább a 2%-os GDP-arányos védelmi kiadási küszöböt - tudta meg a NBC News.
Mondhatni teljesen kiárazódtak a gyors és tartós ukrajnai békével kapcsolatos várakozások a piacokról, a pénteki Zelenszkij-Trump konfliktus, illetve az Európai Unió és az amerikaik konfliktushoz való nem éppen egységes hozzáállása miatt. Az események hatására drasztikus lépések jönnek Európában, az első bejelentések és tervezetek pedig már napvilágot is láttak. Főszerepben a fegyverkezés.
Akik aktívan követik az amerikai közéletet, már megszokhatták, hogy a Tesla és Space X-vezér Elon Musk minimum meredek kijelentéseket szokott tenni az általa birtokolt X (korábban Twitter) platformon. Itt van a milliárdos újabb kiváló ötlete: az USA-nak ki kéne lépnie a NATO-ból.
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Május 23-ig várnak választ.
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
Begyorsultak a célárvágások..
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.