A NASA-nak idén jelentősen sikerült kiterjesztenie a demokratikusabb, államok együttműködésén alapuló jövőbeli űrkutatásért létrehozott egyezményét. A The Guardian cikke szerint a 2020-ban bejelentett "Artemis-egyezményeknek" nevezett megállapodást január óta 12 újabb ország írta alá, amivel mára 45-re emelkedett az aláírók száma. A globális űrverseny két jelentős hatalma Kína és Oroszország azonban továbbra sem kíván csatlakozni a világűr-feltérképezésének alapelveit tartalmazó egyezményhez.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a bolygóvédelmi program keretében felbocsátotta a Hera űrszondát. Az űrszonda célja, hogy egy korábbi kísérleti aszteroidaeltérítési teszt sikerességét, körülményeit elemezze - számolt be a Politico.
A NASA Gateway holdi űrállomásának egyik kulcsfontosságú modulja fontos teszteket teljesített, ami jelentős előrelépést jelent az első állandó, Hold körül keringő bázis megvalósulásában. Az űrügynökség bejelentése szerint a Gateway űrállomás fontos szerepet játszik majd az Egyesült Államok Artemis Hold-programjában és a jövőbeli Mars-missziók előkészítésében - írta meg a Futurism.
A NASA ER-2 nagy magasságú repülőjével végzett kutatások új megvilágításba helyezték a trópusi viharok és a gamma-sugárzás kapcsolatát. A tudósok már évtizedekkel ezelőtt megfigyelték, hogy az erős viharok képesek lehetnek gamma hullámhosszú sugárzást generálni, azonban egészen idáig nem tudták a kutatók, hogy pontosan mi okozza a jelenséget. A Nature folyóiratban megjelent új tanulmányok eredményei szerint a nagy viharok többféle módon is képesek sugárzással járó eseményeket létrehozni - számolt be az IFLScience.
Az Intuitive Machines újabb jelentős megbízást kapott a NASA-tól egy robotizált holdmisszió végrehajtására. A houstoni székhelyű vállalat, amely nemrég hajtotta végre az első sikeres magán holdleszállást, 116,9 millió dolláros szerződést kötött az amerikai űrügynökséggel - tudósított a Space.com.
Szimulációk szerint a NASA 2021-ben indult aszteroidaeltérítő küldetése során véletlenül létrehozhatott egy meteorzáport, amely a Marsot és a Földet is elérheti. Az űrben sodródó részecskék a kutatások szerint hét év alatt érhetik el a Földet, azonban várhatóan túl kicsik ahhoz, hogy azok meteorként megfigyelhetőek legyenek - írta meg az IFLScience.
A NASA két űrhajósa, akik júniusban a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) repültek a Boeing Starliner kapszulájával, várhatóan a SpaceX űrhajójával térnek vissza a Földre jövő év elején. Az amerikai űrügynökség szombati közleménye szerint a döntés hátterében a Starliner meghajtórendszerével kapcsolatos problémák állnak, amelyek túl kockázatossá tették volna a legénység hazaszállítását – számolt be a Reuters.
A NASA továbbra is vizsgálja a Boeing űrkapszulájával kapcsolatos problémákat, ami befolyásolja két amerikai űrhajós visszatérését a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. Az űrügynökség szakemberei intenzíven dolgoznak a helyzet elemzésén és a lehetséges megoldásokon. A döntés a visszatérés időpontjáról és módjáról várhatóan a következő napokban születik meg – írta meg a Bloomberg.
A Boeing az utóbbi években számos kudarcot könyvelhetett el a lakossági repülőgépeit érintő meghibásodások miatt. Az idei év egyik leggyakrabban tárgyalt "űr-sztorija", a Boeing Starliner űrkapszula első, embereket is szállító tesztrepülése körül kialakult botrány pedig tovább tépázhatja a vállalatba vetett bizalmat. A kétfős legénység június 5-ei fellövését már alapból majdnem egy éves késlekedés előzte meg, míg az űrhajót érintő meghibásodások miatt az eredetileg 8 napra tervezett küldetést határozatlan időre meghosszabbították. A legfrissebb hírek pedig arról szólnak, a NASA-nak elfogyhatott a türelme és esélyes, hogy végül a SpaceX fogja hazaszállítani az immár 2 hónapja az űrállomáson tartózkodó asztronautákat.
Több mint nyolc hete, pontosan 3 hónapja indult útnak a Boeing Starliner űrhajója, a Kennedy űrközpontból kétfős legénységével a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé. Akkoriban a NASA azt nyilatkozta, hogy az űrhajó legénysége egy hét után érkezik majd vissza a Földre, azonban a többszöri elhalasztás után az űrhajósok még mindig nem térhetett haza. Egyes források szerint benne van a pakliban, hogy a Boeing hibái miatt a NASA Elon Musk vállalatával, a SpaceX-szel hozná haza a fent rekedt legénységet - írta meg az Ars Technica.
A NASA Perseverance marsjárműve olyan sziklát talált a vörös bolygó felszínén, amely a kutatók szerint akár ősi élet jeleit is hordozhatja. A "Cheyava Falls" becenevű szikla évmilliárdokkal ezelőtt élő mikrobákat tarthatott fenn - írja a New Scientist.
Május végén váratlan felfedezés történt a Marson, miután elemi ként találtak a bolygó felszínén. A felfedezés egy véletlennek köszönhető, ugyanis a Curiosity áthajtott egy sziklán, amely összetörött a kerekei alatt - számolt be a HVG.
Július elején mi is beszámoltunk róla, hogy a NASA bejelentése alapján Elon Musk űrtechnológiai vállalata, a SpaceX nyert megbízást a Nemzetközi Űrállomás (ISS) megsemmisítésére. Az amerikai űrügynökség e hét szerdán tartott sajtótájékoztatón ismertette a jövőbeli akció részleteit, amelyekről a New Atlas írt.
Az amerikai űrhivatal (NASA) szerdán a túl magas költségekre hivatkozva bejelentette, hogy törli a VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) holdjáró küldetését.
Véget ért a NASA egyéves szimulációja, amely során négy önkéntes élt 12 hónapon keresztül egy marsi viszonyokat modellező környezetben - számolt be az AP News.
Egy floridai család kártérítési pert indít a NASA ellen, miután az év elején egy űrből érkező tárgy megrongálta otthonukat - számolt be a CBS News.
És mindkettőben nagyban benne van a keze Trumpnak.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
A szlovák hírszerzés szigorúan nyomon követi az eseményeket.
Folyamatosan nő a tilalmat bevezető kórházak száma az országban.
Több vármegyét érint a döntés.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.