A NASA elbocsátotta vezető tudósát és több munkatársát Donald Trump elnök utasítására, ami újabb csapást jelent az amerikai klímakutatásra. Az intézkedés egyelőre 23 embert érint, de a szóvivő szerint további leépítések várhatók - közölte a Phys.org.
A NASA jelentős szervezeti átalakításokat hajt végre Donald Trump elnöki rendelete nyomán, amely több részleg bezárását és létszámcsökkentést eredményez az űrügynökségnél. - közölte a space.com.
Látványos felvételek örökítették meg a tegnapi nyolcadik rakétatesztje során a légkörben megsemmisülő SpaceX Starship űrhajót. Az Elon Musk által vezetett űrvállalat legnagyobb rakétarendszerének ez már zsinórban a második olyan tesztje, amely során a felszállást és a hordozórakétáról való leválást követően darabjaira hullik az jármű második fokozata.
A NASA tudósai az élet alapvető alkotóelemeit fedezték fel a Bennu aszteroida felszínéről gyűjtött mintákban. Az 500 méter átmérőjű objektum felszínéről 2023-ban sikerült a kutatóknak kőzeteket hazahozniuk, amelyekben most a DNS és az RNS építőköveiként szolgáló mind az öt nukleobázist, valamint a földi fehérjéket alkotó aminosavak döntő többségét is felfedezték. A szakemberek szerint azonban a kőzetekben talált aminosavak szerkezeti felépítésüket tekintve egy fontos tényezőben mások, mint a Földön élő organizmusokban megtalálható ugyanilyen molekulák - számolt be a kutatásról készült összefoglalójában a Nature.
Minden korábbinál jobban megközelítette a Napot kedden az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Parker nevű űrszondája, ráadásul nagyobb sebességgel, mint amilyenre eddig bármely más, ember alkotta eszköz képes volt.
A NASA SpaceX-szel közös Crew-8 küldetésének űrhajósai több kihívással szembesültek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltött idő alatt, legutóbbi hírek szerint pedig a legénység egyik tagja kórházba került a földet érést követően, ahol egy éjszakáig bent is tartották. Az egészségügyi ellenőrzések persze nem meglepőek az űrhajósok hazatérése után, azonban legtöbbször az egészségügyi problémákról nyilvánosan is beszámolnak, jelenleg viszont az asztronauták és a NASA nem árul el semmit az esettel kapcsolatban - írta meg az Ars Technica.
Hónapokig tartó felfüggesztés után 2025-ben újra űrsétárára kerülhet sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután az űrruhák hibája miatt júniusban beszüntettek minden olyan tevékenységet, amelyhez az asztronutáknak el kell hagynia az állomást - írta meg a Gizmodo a Space.com riportja alapján.
A NASA-nak idén jelentősen sikerült kiterjesztenie a demokratikusabb, államok együttműködésén alapuló jövőbeli űrkutatásért létrehozott egyezményét. A The Guardian cikke szerint a 2020-ban bejelentett "Artemis-egyezményeknek" nevezett megállapodást január óta 12 újabb ország írta alá, amivel mára 45-re emelkedett az aláírók száma. A globális űrverseny két jelentős hatalma Kína és Oroszország azonban továbbra sem kíván csatlakozni a világűr-feltérképezésének alapelveit tartalmazó egyezményhez.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a bolygóvédelmi program keretében felbocsátotta a Hera űrszondát. Az űrszonda célja, hogy egy korábbi kísérleti aszteroidaeltérítési teszt sikerességét, körülményeit elemezze - számolt be a Politico.
A NASA Gateway holdi űrállomásának egyik kulcsfontosságú modulja fontos teszteket teljesített, ami jelentős előrelépést jelent az első állandó, Hold körül keringő bázis megvalósulásában. Az űrügynökség bejelentése szerint a Gateway űrállomás fontos szerepet játszik majd az Egyesült Államok Artemis Hold-programjában és a jövőbeli Mars-missziók előkészítésében - írta meg a Futurism.
A NASA ER-2 nagy magasságú repülőjével végzett kutatások új megvilágításba helyezték a trópusi viharok és a gamma-sugárzás kapcsolatát. A tudósok már évtizedekkel ezelőtt megfigyelték, hogy az erős viharok képesek lehetnek gamma hullámhosszú sugárzást generálni, azonban egészen idáig nem tudták a kutatók, hogy pontosan mi okozza a jelenséget. A Nature folyóiratban megjelent új tanulmányok eredményei szerint a nagy viharok többféle módon is képesek sugárzással járó eseményeket létrehozni - számolt be az IFLScience.
Az Intuitive Machines újabb jelentős megbízást kapott a NASA-tól egy robotizált holdmisszió végrehajtására. A houstoni székhelyű vállalat, amely nemrég hajtotta végre az első sikeres magán holdleszállást, 116,9 millió dolláros szerződést kötött az amerikai űrügynökséggel - tudósított a Space.com.
Szimulációk szerint a NASA 2021-ben indult aszteroidaeltérítő küldetése során véletlenül létrehozhatott egy meteorzáport, amely a Marsot és a Földet is elérheti. Az űrben sodródó részecskék a kutatások szerint hét év alatt érhetik el a Földet, azonban várhatóan túl kicsik ahhoz, hogy azok meteorként megfigyelhetőek legyenek - írta meg az IFLScience.
A NASA két űrhajósa, akik júniusban a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) repültek a Boeing Starliner kapszulájával, várhatóan a SpaceX űrhajójával térnek vissza a Földre jövő év elején. Az amerikai űrügynökség szombati közleménye szerint a döntés hátterében a Starliner meghajtórendszerével kapcsolatos problémák állnak, amelyek túl kockázatossá tették volna a legénység hazaszállítását – számolt be a Reuters.
A NASA továbbra is vizsgálja a Boeing űrkapszulájával kapcsolatos problémákat, ami befolyásolja két amerikai űrhajós visszatérését a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. Az űrügynökség szakemberei intenzíven dolgoznak a helyzet elemzésén és a lehetséges megoldásokon. A döntés a visszatérés időpontjáról és módjáról várhatóan a következő napokban születik meg – írta meg a Bloomberg.
A Boeing az utóbbi években számos kudarcot könyvelhetett el a lakossági repülőgépeit érintő meghibásodások miatt. Az idei év egyik leggyakrabban tárgyalt "űr-sztorija", a Boeing Starliner űrkapszula első, embereket is szállító tesztrepülése körül kialakult botrány pedig tovább tépázhatja a vállalatba vetett bizalmat. A kétfős legénység június 5-ei fellövését már alapból majdnem egy éves késlekedés előzte meg, míg az űrhajót érintő meghibásodások miatt az eredetileg 8 napra tervezett küldetést határozatlan időre meghosszabbították. A legfrissebb hírek pedig arról szólnak, a NASA-nak elfogyhatott a türelme és esélyes, hogy végül a SpaceX fogja hazaszállítani az immár 2 hónapja az űrállomáson tartózkodó asztronautákat.
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Teljesen feleslegesen vállalta a kockázatot Moszkva.
Súlyos következményei lesznek Trump vámpolitikájának.
Akár nagy bajba is kerülhet a létfontosságú fegyver utánpótlása.
Reméli, ilyen irányban hatnak majd a tárgyalások.
Jeruzsálem ismét kivizsgálja az esetet.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.