Mostanra nagyjából 1,5 millióra tehető hazánkban azoknak a száma, akik félretesznek idősebb korukra, amire azért van szükség, mert a nyugdíjak összege általában jelentősen elmarad a bérektől. Ez a különbség pedig évről évre növekszik; az átlagnyugdíj tavaly 208 ezer forint volt Magyarországon. Különösen érintett csoport például a vállalkozóké, akik az alacsonyabb társadalombiztosítási járulék fizetés miatt várhatóan alacsony állami nyugdíjra lesznek jogosultak.
Vagyis úgy lehet készülni, hogy az első nyugdíj jóval alacsonyabb lesz az utolsó fizetésnél, éppen ezért az állami nyugdíjat szinte mindenki számára érdemes kiegészíteni más megtakarításokkal is, hogy ugyanazt az életszínvonalat fenn tudjuk tartani a nyugdíjas évek alatt is.
Create your own user feedback surveyAkik úgy döntenek, hogy szeretnék bebiztosítani az időskori anyagi helyzetüket, alapvetően három megtakarítási lehetőség közül választhatnak.
Jelenleg a magyar állam három különböző nyugdíj-előtakarékossági formát: a nyugdíjbiztosítást, az önkéntes nyugdíjpénztárt és a nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ-t) támogatja.
A három kategória jellemzői eltérőek lehetnek, azonban egymással kombinálhatóak, ezért minden esetben egyedileg érdemes megvizsgálni, hogy mi a legjobb választás az adóvisszatérítés optimalizálásának figyelembevétele mellett.
Ezekben a konstrukciókban az a közös, hogy a megtakarítók minden befizetésük után 20%-os SZJA-jóváírásra jogosultak (feltéve, hogy fizetnek személyi jövedelemadót).
500 000-750 000 forint befizetésével évente 100 000-150 000 forintra lehet szert tenni.
Az adóvisszatérítés egy átlagos ügyfél számára így több millió forintnak megfelelő pénzügyi előnyt is jelenthet a teljes futamidő során.
Ön szerint fontos bebiztosítani az időskori anyagi helyzetünket? Töltse ki a kérdőívet!
A legnagyobb tagsággal az önkéntes nyugdíjpénztárak rendelkeznek: több mint 1 millió embernek van ilyen típusú megtakarítása. A legtöbb új megtakarító azonban a nyugdíjbiztosításokat keresi: mostanra több mint 400 ezer ember kötött nyugdíjbiztosítást, és habár a létszámuk minden évben dinamikusan növekszik, ez a szám továbbra is alacsonynak számít.
Mikor kezdjünk el gondoskodni az időskori megélhetésünkről?
A takarékoskodást érdemes minél hamarabb, akár fiatal korban elkezdeni: egyrészt a kamatos kamat jobban kifejtheti jótékony hatását, másrészt a szükséges befizetések is jóval több hónapra oszlanak szét.
A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Portfolio-n megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2024. szeptember 16. és október 3. között várjuk.
Köszönjük, hogy válaszaival segíti a kutatásunkat!
A cikk megjelenését a MBH Bank támogatja.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ