A Slingshot című sci-fi thriller teljes költségvetése 4,4 milliárd forint, ami a valaha volt legnagyobb filmipari befektetés magyar részről.
Ez alkalommal azonban nem a magyar piacra készül produkció, és nem is csak “idehozták” a munkát Hollywoodból: a film magyar többségi finanszírozással, a világpiacra készül, világsztárokkal, amire még nem volt példa.
A film költségeinek 70%-át finanszírozza a Széchenyi Alapok, a maradék 30%-ot pedig társbefektetőként a Los Angelesi Bluestone Entertainment, Richard Saperstein, a film producerének cége. A Slingshot egy kiélezett sci-fi thriller lesz a főszerepben egy asztronautával, aki a Szaturnusz egy holdja felé tart űrhajójával, de lassan kezdi elveszíteni realitásérzékét, és egyre inkább képtelen megállapítani, hogy mi álom és mi valóság.
Saperstein, aki korábban többek között a New Line Cinema ügyvezető alelnöke volt, producerként olyan sikerek megszületését tette lehetővé, mint a Penge, a Hetedik, a Megtorló vagy a Hancock.
A szereplőgárda is A-listás: a főszereplő asztronautát a 2017-ben legjobb férfi főszerepért Oscar-díjat kapott Casey Affleck játssza, a leginkább talán a Mátrix Morpheusaként ismert Laurence Fishburne űrhajókapitányként tűnik fel benne, a Cannes-i fesztiválon a legjobb színésznőnek választott Emily Beecham pedig a főszereplő barátnőjét alakítja.
A rendező az a svéd-magyar származású Mikael Håfström, akinek szintén nem idegen a thriller műfaja, korábban ő ült a rendezői székben a Kisiklottak, az 1408 és A rítus forgatásán is
A befektetés, amivel világpiacra lép a magyar filmipar
A Slingshot több szempontból is kimagasló és kategóriájában elsőnek mondható hazánkban. A Széchenyi Alapok elképzelése a befektetéssel, hogy a nemzetközi értékesítésen elérhető bevételi potenciált Magyarország rendkívül kedvező filmgyártási adottságaival párosítva tegye sikeressé a filmet.
Varga Mihály gazdaságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes hétfőn személyesen látogatta meg a forgatás helyszínét Etyeken.
A miniszter szerint “a mérföldkőnek számító beruházás nem csak azt jelzi, hogy a filmipar és a gazdaság helyreállt, de történelmi jelentőséggel is bír: Magyarország filmes helyszínből a világszintű produkciókat készítő országok sorába lép.”
Magyarország számára a filmipar kiemelt stratégiai ágazat, a versenyképesség megőrzését és fejlesztését az elmúlt években a kormányzat számos támogatással segítette, különösen, amikor a pandémia alatt nehéz helyzetbe került a szakma.
A forgatás elsősorban az etyeki Korda Filmstúdió műtermében, továbbá külső budapesti helyszíneken zajlik, így például a MÜPA-ban, amely a nemzetközi űrügynökség fogadásának helyszíneként tűnt fel.
A film cselekményének fő helyszínét adó űrhajóbelső szeptembertől épült, ahol a színészek már december óta forgatnak.
Népszerű zsánerbe fektet az alapkezelő
“Jó befektetést világszinten lehet csinálni, mert az itthoni piac kicsi. Ez most így egy másik liga, ami nem csak arról szól, hogy leszerződtetünk egy-két világhírű színészt, itt mindenki profi: színész, rendező, producer és stáb”, tette hozzá Jobbágy Dénes, a Széchenyi Alapok elnök-vezérigazgatója.
A filmet többek között A hatodik érzék, a Mentőexpedíció és az Interstellar inspirálták, Scott Adams eredeti forgatókönyvét Nathan Parker dolgozta át, aki többek között a hasonló témákat feszegető, Hold című sci-fi thriller cselekményét írta.
Ahogy az újabb és újabb technológiai áttörésekkel újra elérhető közelségbe került az űrutazás, miközben magáncégek és ügynökségek aktívan Hold- és Mars-missziókat terveznek, a mozivásznon is egyre nagyobb teret nyernek a hasonló témákkal foglalkozó, nagy költségvetésű filmek.
A cikk megjelenését a Széchenyi Alapok támogatta.
Címlapkép: SZTAA kép szereplői, balról jobbra: Richard Saperstein, Laurence Fishburne, Varga Mihály, Casey Affleck, Mikael Håfström, Jobbágy Dénes
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ