Ha megnézzük, mi okozta a bázisidőszakokhoz képest az eredmény javulását, akkor az előző negyedévvel való összehasonlításban a pénzügyi befektetési szolgáltatások eredménye és az osztalék sor mutatja a legnagyobb emelkedést, az egy évvel korábbihoz képest pedig az osztalékbevételek mellett a közel harmadával visszaeső céltartalék-képzés javította az eredményt. A továbbra is rendkívül alacsony hitelezési aktivitás és a szűkülő kamatmarzs miatt ugyanakkor a kamateredmény jelentősen, 8,9%-kal elmarad az egy évvel korábbitól, és nem éri el a 215 milliárd forintot. Igaz, nominálértéken még ez utóbbi is meglehetősen magas szám, hisz minden idők harmadik legmagasabb kamateredményét jelenti.
A bankok nettó bevételein belül az előző negyedévi 19,35%-ról 22,84%-ra nőtt ugyan a nettó díj-és jutalékbevételek aránya, korai lenne még kijelenteni, hogy egyre látványosabban fordulnának a nem hitelezéshez kapcsolódó bevételi források felé, a folyamat meglehetősen fokozatos. Amennyiben pedig a hitelintézetek költséghatékonyságát vizsgáljuk, a nettó kamat- illetve díj- és jutalékeredmény arányában 50,1%-ot tettek ki a negyedév során a működési költségek, ami közel egy százalékponttal alacsonyabb érték az egy negyedévvel korábbinál, viszont magasabb az egy évvel ezelőtti 47,5%-nál, vagyis egy év alatt romlott az ily módon számolt költséghatékonyság.
Kedvezőtlen fejlemény, hogy az első negyedév nagyon alacsony céltartalék-képzése után ismét megugrott a bankok céltartalék-képzése, melynek szoros kapcsolata lehet a nem teljesítő hitelállomány további növekedésével. A 97,4 milliárd forintos negyedéves cél-tartalékképzés azonban így is 32,5%-kal marad el az egy évvel korábbitól. Az akkori magas bázis egy-két nagybank vállalati (illetve külföldi) hitelportfóliója miatt alakult ki, a Portfolio.hu által megkérdezett hitelintézetek reményei szerint hasonlóan magas céltartalék-képzésre idén már nem kell számítani, "csontvázaknak" minősülő nagyobb vállalati hitelügyletek azonban a közeljövőben is előfordulhatnak. Hogy ilyenek a második negyedévben is előfordultak, azt a 90 napon túl nem teljesítő vállalati hitelek arányának jelentős, 10,9%ról 13,6%-ra történt növekedése is mutatja.
A lakossági hitelállomány NPL-rátájának növekedése ezúttal kisebb mértékű volt, azonban itt is jelentős: 10,4%-ról 11,6%-ra emelkedett a 90 napon túl nem teljesítő lakossági hitelek aránya. Ezen túlmenően az újratárgyalt hitelek állományi aránya is nőtt, mégpedig 9,3%-ról 10,3%-ra. A 90 napon belül késedelmes hitelek aránya 16,4%-ról 16,3%-ra csökkent ugyan, a fentiek azt jelentik, hogy a nem szerződés szerint teljesítő lakossági hitelek aránya az előző negyedév végi 36,2% helyett immár 38,2%.
Bár a bankok tőkemegfelelése továbbra is nagyon jó (az egy évvel korábbi 12,56% helyett 13,77% a tőkemegfelelési mutató, melynek mint ismeretes, 8% a minimuma), a bankok hitelezési aktivitása alacsony, melynek a hitelintézetek kockázatkerülésén túl fő oka a rendkívül alacsony hitelkereslet is. A jó tőkemegfeleléshez a kockázatokkal súlyozott eszközérték relatív csökkentése is hozzájárulhatott, egy év alatt ugyanis hiába nőtt 216,7 forintról 219,9 forintra a svájci frank középárfolyama (mely automatikusan növeli a hitelállományt), a bankok vállalati hitelállományának értéke 11%-kal, a lakosságié pedig 6%-kal esett vissza. A nehéz gazdasági körülmények ellenére ugyanakkor a vállalati betétállomány 2%-os visszaesésével szemben a lakossági betétek állománya lényegében stagnált.