Nagy várakozás övezte a magyar ESG törvény részletszabályainak megalkotását a vállalati és a szakértői oldal felől egyaránt. Ahogy a törvény, úgy a rendeletek kapcsán is általános elvárás volt, hogy a fenntarthatósági átvilágításról szóló uniós jogalkotás élesítése előtt a magyar vállalkozásoknak egy olyan felkészülési időszakot biztosítson a jogalkotó, ami a magyar vállalatok ESG szempontú megfelelésének támogatásával erősíti a gazdaság versenyképességét, illetve megerősíti a hazai szakértői tudásbázist is.
Az augusztusban napvilágot látott 6 rendelet olyan részletszabályokat tartalmaz, amik széleskörű egyeztetések során születtek, és az ESG törvény céljának megfelelően a hazai gazdaság érdekeit szolgálják - mondta el az előadás során Molnár Csaba Gábor, ESG vezető, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága.
A hat részletszabály:
- 244/2024. (VIII.8.) Kormányrendelet, ESG tanácsadókat oktató intézmények akkreditációs követelményei
- 30/2024. (VIII.8.) NGM rendelet, ESG tanácsadókat oktató intézmények akkreditációs eljárási szabályai
- 29/2024. (VIII.8.) NGM rendelet, ESG tanácsadók akkreditációs követelményei
- 11/2024. (VIII.8.) SZTFH rendelet, ESG tanácsadók akkreditációs eljárási szabályai
- 12/2024. (VIII. 15.) SZTFH rendelet, ESG beszámoló, ESG szoftver és ESG minősítő nyilvántartási szabályai
- 13/2024. (VIII. 15.) SZTFH rendelet átvilágítási kötelezettségek, ESG beszámoló és ESG kérdőív követelményei
Az ESG vezető arról is beszámolt, hogy a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségekről, az ESG beszámolóról és az itthon alkalmazható ESG kérdőívről szóló SZTFH rendelet szabadságot ad a kockázatkezelési rendszer, a belső felelősségvállalási stratégia, a kockázatelemzések, megelőzési és korrekciós intézkedések, illetve a beszállítói átvilágítások gyakorlati alkalmazásában.
Az ESG kérdőív észszerű határt szab az adatigénylések mértékével és mélységével kapcsolatban, amit területi és méret szerinti szűkítések is egyszerűsítenek. A hazai beszállítói ESG átvilágítás során alkalmazott kérdőív észszerűsíti az adatszolgálatás tartalmát, hiszen a hazai cégeknek egy szűkített adatkör tekintetében kell tudniuk nyilatkozni működésükről, vállalati politikáikról és jövőbeli terveikről, célkitűzéseikről.
Az ESG kérdőív összesen 151 kérdést tartalmaz, amit területi- és méret szerinti szűkítéssel lehet alkalmazni, tehát például egy magyar mikrovállalkozásnak maximum 51 kérdés tehető fel.
Az SZTFH az adatkéréseket magyarázatokkal, útmutatókkal, illetve az összetettebb kérdések megválaszolását az ESG Kalkulátorral segíti.
Az ESG törvény és a hozzá kapcsolódó új részletszabályok a minőségi szakértői kapcsolatok kialakítását is támogatja a képzések és az akkreditációs követelményrendszerek szabályozásával. Így a hazai vállalatok a jövőben olyan ESG tanácsadók közül választhatnak, akik a komplex ESG megfelelésben is képzettek és rendelkeznek megfelelő minőségű és mennyiségű referenciával.
Címlapkép forrása: Berecz Valter / Portfolio