A második alkalommal meghirdetett Green Awards pályázatunk során azon jelentkezőket vártuk, akik büszkék a vállalat tevékenységére, eddigi eredményeire, egy adott programjára vagy innovációjára. Összesen 5 kategóriában érkeztek a legfenntarthatóbb kezdeményezések:
- Az Év Zöld Nagyvállalata
- Az Év Zöld Kkv-ja
- Az Év Zöld Innovációja
- Az Év Zöld Befektetése
- Az Év Jó Ügye
A díj mögött álló főtámogató az MBH Bank volt, Szege György, a bank ESG és fenntarthatósági vezetője a díjazás kapcsán elmondta, hogy:
A zsűri tagjainak, ahogy az előző években is, úgy idén is rendkívül nehéz dolga volt, mivel számtalan jobbnál jobb pályázat érkezett. A választás nehézségét az jelentette, hogy minden egyes pályázat más-más témában közelíti meg a fenntarthatóság fogalmát, tehát nem volt két azonos pályázat, ezért az lett volna a legjobb, ha mindegyiket támogatjuk, ezzel is ösztönözve a kezdeményezéseket és megismertetve azok a nagyközönséggel.
"A zsűritagokat is abban az értelemben osztotta meg a sok, kiváló pályázat, hogy voltak kategóriák, ahol minimális szavazattal nyert egyik vagy másik versenyző. Ez is azt bizonyította, hogy nehéz volt a döntés. A beérkezett pályázatok között sok olyan volt, ami az energiahatékonyságot, megtakarítást célozta vagy korunk egyik legfontosabb problémájára, a vízvédelemre hívta fel a figyelmet. Összességében idén is jelentős számú pályázat érkezett be és öröm volt egy szűkebb körben megvitatni, hogy kit, miért helyezünk előtérbe” - tette hozzá a vezető.
Zsűrizés, kiválasztás
A jelentkezési időszak lezárultát követően minden kategóriában a legjobb 3 vállalat kiválasztásának a folyamata zajlott,
így összesen 15 pályázati anyag maradt versenyben.
Ők lesznek azok, akik közül a Sustainable World konferencia előtt a szakmai zsűri a nyerteseket is kiválasztja, majd a konferencia délutánján, a Green Awards díjátadó keretében a győzteseket is kihirdetjük.
"A 2023-as Green Awards díjra érkezett pályázatok száma is azt mutatja, hogy a fenntarthatóság kérdése kiemelten foglalkoztatja a vállalatokat mérettől és tevékenységi körtől függetlenül. Mind az öt kategóriában voltak olyan szakmailag kiemelkedő, környezetvédelmi és társadalmi szempontból is hasznos pályaművek, amelyek mögött tetten érhető volt a befektetett munka és a fenntarthatóságot, mint mérvadó szempontot figyelembe vevő hosszú távú, tudatos pénzügyi döntés is - mondta el Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője.
A kiválasztásnál szempont volt, hogy a vállalások már teljesült programokra, ne ígéretekre vonatkozzanak. Ahogy az is, hogy az adott projekt a szűkebb vagy tágabb közösségek vagy a környezet védelme szempontból mennyire hasznos, illetve az ötlet maga mennyire implementálható akár szélesebb alkalmazási körben is.
"Azok, akik végül a shortlistbe kerültek, majd aztán kategóriagyőztesként elnyerték a zsűri szavazatát is, mindannyian előremutató, inspiráló úttörői a hazai fenntarthatósági gyakorlatnak. Külön öröm, hogy mindezen vállalatok köre méretüket, profiljukat, hátterüket tekintve is kifejezetten színes, ezáltal még több érintett szervezetet inspirálhatnak a fenntarthatósági vállalások elindításában" - tette hozzá.
A zsűri tagjai
- ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója, a BCSDH elnöke
- Mécs Imre, Solar Markt Csoport elnöke
- Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője
- Sávoly-Hatta Anita, a PwC Magyarország partnere
- Szege György, az MBH Bank ESG és Fenntarthatóság vezetője
- Ürge-Vorsatz Diána, fizikus, klímakutató
Sávoly-Hatta Anita, a PwC Hungary partnere elmondta, hogy izgatottan várják az idei Green Awards díjátadót, hiszen rendkívül változatos pályázatok érkeztek:
"A fenntarthatóság iránt elkötelezett vállalatként a PwC nem csak saját működését illetően törekszik felelős működésre, de szakértelmünkkel a piac valamennyi szereplőjét erre ösztönözzük és ebben segítjük.
A pályázatok értékelésekor az adott projekt környezeti hasznosságán túl kiemelt figyelmet fordítottunk a társadalmi elérés mértékére és a már elért eredményekre.
"Egyúttal azt is vizsgáltuk, hogy milyen további megvalósítási lehetőségeket rejt, hogy még szélesebb körű hatást eredményezzen. Értelemszerűen nehéz volt összehasonlítani a különböző szektorokból érkező megoldásokat, de a hosszú távú fenntarthatóság, mint vezérelv segített bennünket a nyertesek kiválasztásában - mondta el Sávoly-Hatta Anita, a PwC Hungary partnere.
Díjátadó, konferencia és a legjobbak közé jutott vállalatok
A Sustainable World konferencián szeptember 12-én összesen 8 szekcióban olyan témákkal foglalkozunk, mint a zöld gazdaság, a zöld finanszírozás, az ESG gyakorlatok, a megújuló energia, a zöld infrastuktúra, a greenwashing nélküli marketingkommunikáció, a zöld agrárium és a jövőbemutató vállalati megoldások.
A több, mint 60 előadóval zajló szakmai programot követően rendezzük meg a Green Awards díjátadót, ahol a shortlistesek, illetve a közülük kiválasztott győzteseket bemutatjuk, illetve átadjuk a díjakat.
Az idei év shortlistesei, akik közül a nyerteseket kiválasztotta a zsűri:
- Az Év Zöld Nagyvállalata: Audi Hungaria, Szegedi Vízmű, Tesco-Global Áruházak
- Az Év Zöld Kkv-ja: Equinox International Kft., Irota EcoLodge, Szelence Ipari Megoldások Kft.
- Az Év Zöld Innovációja: Agroloop Hungary Kft., E-Flag Kft., Magyar Földgáztároló - Akvamarin projekt
- Az Év Zöld Befektetése: Greenstic Europe, Lehel Radiátorgyár cégcsoport, Lurdix Kft. - Zoldhirek
- Az Év Jó Ügye: Diageo - CALL-Action, Hifl ylabs és Microcomp - Celo platform, K&H - Hűsítő ligetek program
A Portfolio Csoport nevében gratulálunk a legjobbak közé jutott vállalatoknak.
FRISSÍTÉS: a nyertesekről ebben a cikkben számoltunk be:
Címlapkép forrása: Sergey Isaev via Getty Images