Üzlet

Külföldön fizetsz a kártyáddal? - Íme a legfontosabb tudnivalók

Portfolio
Minden második magyar, aki külföldre utazik, magával viszi bankkártyáját és használja is azt - derül ki a Mastercard megbízásából elvégzett kutatásból. Összeszedtük, mi mindenre érdemes odafigyelni, ha külföldön használjuk a plasztikunkat.
Külföldi utazásainkon a valutaváltás, vagyis a készpénz egyetlen széles körben elfogadott alternatíváját a bankkártya jelenti, és egy kutatás szerint a magyarok is egyre többen használják a plasztikot a készpénz helyett. A bankkártyával ugyanis folyamatosan nálunk van gyakorlatilag a teljes bankszámlánk, nem kell vastag bukszákban rejtegetett készpénzzel bajlódni.

A Mastercard megbízásából a Free Association Research végzett városi szinten reprezentatív kutatást, mely során többek között a külföldi kártyahasználatról kérdezték meg a magyarokat. Ebből kiderült, hogy a leggyakrabban a bolti vásárlások során fizetünk külföldön kártyával, de az éttermekben is sokszor választjuk a készpénzmentes megoldásokat. A megkérdezettek 28 százaléka ugyan nem használja külföldi utazásai során a bankkártyát, de biztos ami biztos, magával viszi. Így összességében elmondható, hogy a külföldre utazók több mint háromnegyedének zsebében külföldön is ott van a plasztik.

Külföldön fizetsz a kártyáddal? - Íme a legfontosabb tudnivalók
A bankkártyával utazók 65 százaléka szerint fizetéskor és ATM-es pénzfelvétel során egyaránt hasznos lehet a plasztik. Sőt, 46 százalék a készpénz helyett már inkább a bankkártyát viszi magával, hiszen ha kártyával nem is tud fizetni valahol, inkább ATM-ből vesz fel pénzt, mint hogy valutaváltással bajlódjon. A megkérdezettek egyharmada tudta, hogy a POS terminálok használatának többnyire külföldön sincs díja, így nyugodtan fizethetünk bárhol bankkártyával a pihenés során is. A díjmentes belföldi kártyahasználatról ennél jóval többen tudnak, a válaszadók 2/3-a itt már tisztában van ezzel.

Hasznos tanácsok

  • Mielőtt külföldre utazunk, érdemes ellenőrizni a bankkártya lejárati dátumát, nehogy kint derüljön ki, hogy már nem lehet használni a plasztikot.
  • A limitek beállítását szintén érdemes ellenőrizni, mivel előfordulhat, hogy külföldön többet költünk az itthon megszokottnál.
  • A bankunk külföldről hívható ügyfélszolgálati számát is érdemes lehet elmenteni a mobilunkban, hogy könnyen segítséget tudjunk kérni probléma esetén.

Külföldi zárolások

Idén január 13-án lépett életbe az új európai uniós pénzforgalmi irányelv (PSD2), ami több újdonságot is hozott. A külföldi hotelekben, autókölcsönzőknél bevett gyakorat, hogy biztonsági okokból egy előre meghatározott nagyobb összeget zárolnak egy bankkártyán, majd amikor az ügyfél távozik, rendezi a szolgáltató felé fennálló tartozását, ezt követően pedig feloldják a korábban zárolt összeget.

A szabályozás megjelenése előtt előfordult, hogy a szolgáltatók akár hetekkel később oldották fel a zárolt összegeket, pedig az ügyfél távozáskor már rendezte a számláját. A bankok ma már csak akkora összeget zárolhatnak a kártyákon, amekkorát az ügyfél jóváhagyott, majd amikor megérkezik a bankhoz a pontos, ténylegesen fizetendő összegről szóló fizetési kérelem, akkor az el nem költött részre haladéktalanul fel kell oldani a zárolást.

Biztonság

A valutaváltás komoly biztonsági kockázatot jelent, hiszen ha egy bankkártyát veszítünk el, attól még a pénzünk biztonságban marad, míg az eltűnt, ellopott készpénzt jó eséllyel sosem látjuk viszont. Érdemes SMS-értesítést igényelni a kibocsátó banktól minden tranzakcióra, mert így azonnal értesülhet a jogosulatlan használatról. Összességében veszélyeket hordozhat, ha a pihenésre szánt teljes összeget magunknál tartjuk készpénzben, e helyett inkább kártyával fizessünk, ahol lehetséges és csak minimális valutát vigyünk magunkkal.

 

TÁMOGATOTT TARTALOM

A megjelenés támogatója a Mastercard.

Kiszámoló

Új Raiffeisen számlacsomag

Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello számlacsomagja és az alapcsomag, illetve a két, már régebben rosszabbá tett prémium csoma

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
befektetés tőzsde chart getty stock