A magyar populáció több mint 1 százaléka gyulladásos ízületi betegségben - mint a reumatoid artritisz (RA), bizonyos autoimmun betegségek, köszvény - szenved. Ezek a kórképek részben az életminőséget rontják, mivel kisebb-nagyobb mértékű mozgáskorlátozottságot okoznak, részben a gyakori szív-érrendszeri szövődmények miatt, megfelelő kezelés hiányában, a várható élettartamot tíz évvel csökkenthetik.
A népesség 20-30 százaléka kopásos ízületi betegségben, csontritkulásban (osteoporosisban), illetve valamilyen lágyrész reumatizmusban szenved. Ezek a betegségek szintén rontják az életminőséget, ráadásul az osteoporosis miatt idősebb korban gyakran bekövetkező combnyaktörés az esetek 25 százalékában 1 éven belül halálozással járhat, és a betegek 30 százaléka a felépülése ellenére állandó gondozásra szorul.
Fiatalokat is érintheti
Gyakoriságuknál fogva a mozgásszervi panaszok népbetegségnek számítanak, és nem csak az idősebb korosztályt érintik. Elég egy rossz mozdulat vagy ügyetlen emelés ahhoz, hogy az ember heveny gerincfájdalmat érezzen, akár fiatalon is.A többnyire ülő életmódot folytató, 30-50 évesek körében a deréktáji, lumbális gerincfájdalom a leggyakoribb panasz. A lumbágó mellett az isiász, más néven ülőideg-zsába és a porckorong kopással összefüggő problémák is korán, már 20 éves kor felett megjelenhetnek
- sorolja dr. Kiss Csaba reumatológus a korosztályra jellemző mozgásszervi panaszokat.A gyógymód fontos eleme a normális testsúly elérése és megtartása, valamint a gerincoszlopot stabilizáló, teherbíró mély hátizom megerősítése, ez gyógytornával, úszással jól karbantartható, illetve személyi edző irányításával fejleszthető. A szakorvos szerint veszélyeztetettnek tekinthetők a mozgásszegény életmódot folytató, elhízott fiatalok, ezért ezek a tanácsok az ő esetükben a mozgásszervi panaszok megelőzését szolgálhatnák.
Komplex gyógymód
A gerinc rossz terheléséből bekövetkező panaszok esetén segíthet a pihenés, de ha 2-3 napi szenvedés után nem szűnik a fájdalom, jobb orvoshoz fordulni, aki megfelelő terápiát írhat elő, vagy további kivizsgálást kezdeményezhet, ha az alkalmazott gyógymód nem hozza meg a kívánt eredményt. A fájdalmat okozhatják kopásos gerincbetegségek, porckorong kopás, porckorong sérv, illetve kisízületi kopás, amely a gerinc nyaki, háti, lumbális (ágyéki) vagy keresztcsonti szakaszát érinti.A reumatológusok arra törekednek, hogy elkerülhető legyen a sebészi beavatkozás. Jól megválasztott, komplex terápiával, a fájdalomcsillapítás mellett gyógytornával, fizioterápiával rendszerint megszűntethető a panasz - mondja dr. Kiss Csaba. De ha nem csökken a fájdalom, és újabb tünetként széklet- és vizelettartási zavar jelentkezik, lábzsibbadást, gyengeséget vagy bénulást tapasztal a beteg, akkor nem halasztható az idegsebészi megoldás, teszi hozzá a szakorvos.
Egérbaj és teniszkönyök
A lágyrész reumatizmusok közé tartoznak az izmok, ínhüvelyek, szalagok, nyáktömlők betegségei. Legismertebb formája az ínhüvelygyulladás, amely egykor a gépírónők tipikus betegségének számított, a mai billentyűzet kevésbé viseli meg a kezet. A számítógép használat nyomán új tünetként jelentkezett "egérbaj" a hüvelyk- és mutatóujj túlterheléséből adódó panasz, amely a kéz kisízületeit érinti.A különféle nyáktömlő gyulladások (bursitis), rendszerint a váll, könyök, térd, csípő területén okoznak panaszokat.
A túlerőltetés következtében kialakuló teniszkönyök vagy golfkönyök sem feltétlenül a sportolókat veszélyezteti, csavaró mozgástól, gépeléstől, kerítésmázolástól is létrejöhet ez a fájdalmas állapot. Ezekkel a panaszokkal érdemes mielőbb reumatológus szakorvoshoz fordulni, mert jól kezelhetők.
Jó tudni
- Idősebb korban a gyakoribbá váló gerincproblémák mellett kopásos ízületi panaszok, illetve csontritkulás miatt keresik fel a reumatológust. Jellemző a térd- és a csípőízületi fájdalom.
- 30-50 éves korban megnő a sokízületi gyulladás kockázata, amely megfelelő kezelés nélkül 2-3 év alatt kerekesszékbe kényszerítheti a beteget.