A vérellátási zavart okozhatja egy vérrög, amely elzárja az akadály mögötti terület vérellátását, vagy egy megrepedt ér miatt kialakuló agyvérzés. Az agyi érkatasztrófák többségét érelzáródás okozza. Mind a két drámai esemény hasonló tünetekkel jár, mert érinti a központi idegrendszer működését: hirtelen fellépő féloldali végtagbénulás, hirtelen bekövetkező beszéd- és látászavar (például kettőslátás, látótér-kiesés, látásvesztés), továbbá egyensúlyzavar, a térérzékelés elvesztése. Ezek a tünetek felléphetnek együttesen, vagy külön-külön, lehetnek átmeneti és maradandó jellegűek egyaránt, de könnyen felismerhető, egyértelműen eldönthető, hogy azonnali segítségre van szükség.
Kérje meg a beteget, hogy
1. Mosolyogjon. Intő jel, ha arcának egyik fele ernyedt, bénult, nem mozdul.
2. Emelje fel mindkét karját előre, mellmagaságba. Intő jel, ha egyik karja lehanyatlik, és nem képes felemelni.
3. Ismételjen meg egy egyszerű mondatot. Intő jel, ha a szavak összefolynak, ha helytelenül ismétel, vagy nem talál egyes kifejezéseket.
A stroke bekövetkeztével percenként közel 2 millió idegsejt pusztul el és 10 kilométernyi idegpálya semmisül meg. Ezért fontos, hogy a beteg minél előbb kórházba, lehetőleg speciálisan felkészült stroke ambulanciára kerüljön, mert a szélütést követően 3 órán belül fel kell oldani a vérellátási akadályt. Minél előbb kezelik a beteget, annál több esélye van a túlélésre és annál kevesebb maradandó károsodás várható.
Ha a tünetek egyértelműek voltak, de néhány perc múlva elmúltak, a beteg átmeneti keringészavart (TIA) élt át. Ez is nyomós ok arra, hogy mentőt hívjanak, stroke gyanújával, mert nagy a kockázata annak, hogy egy súlyosabb vérellátási zavar bármikor bekövetkezhet.
A stroke megelőzése érdekében:
- ellenőrizze a vérnyomását (a célérték 140/90 Hgmm alatt van), a vércukor- és vérzsírszintjét (LDL, HDL kolesztein, triglicerid),
- ellenőriztesse a szívműködését, a pitvarfibrilláció kockázatot jelenthet, de kezelhető rendellenesség,
- kontrollálja a testsúlyát, napi program legyen a mozgás, mellőzze a dohányzást, mérsékelje az alkoholfogyasztást,
- a stressz csökkentése érdekében érdemes megtanulni és gyakorolni egy stresszoldó módszert: jógát, meditációt, autogén tréninget.