Üzlet

Megremegett az olajpiac - Évek óta csalhatnak a cégek az olajárral?

A nemzetközi bankrendszert megrázó, tavalyi LIBOR-botrányhoz hasonló fenyegeti az olajpiacot, miután az Európai Bizottság versenyfelügyeleti szerve vizsgálatot indított amiatt, mert gyanúja szerint több nagyobb olajtársaság összejátszva torzított adatokat közölt a világ vezető olajpiaci referenciaár közlőjéhez. A hatóságok több országban tartottak előre be nem jelentett házkutatásokat, a feltételezett visszaélésben érintett több szupemajor és a világ vezető olajpiaci árjegyzője is, de egy magyarországi etanolgyártó neve is bekerült a nemzetközi sajtóba az ügy kapcsán.
Milyen ügyben indított eljárást az Európai Bizottság?

Az EB egyelőre nem nevesítette a megindított eljárást, azonban keddi közleményben megerősítette, hogy előre be nem jelentett házkutatásokat tartott több olyan társaságnál is, amelyek aktívak a kőolaj, a finomított olajtermékek és bioüzemanyagok piacán, illetve az ezekhez kapcsolatható szolgáltatások területén.

A nemzetközi sajtóban nem sokkal később már nevesítve is megjelentek a vizsgálat alá vont társaságok, a meglepetésszerűen megjelenő bizottsági tisztségviselők a brit-holland Shell, a brit BP és a norvég Statoil több irodáját vonták zár alá, illetve ugyancsak kiszálltak a Platts adatszolgáltató társaság londoni irodájába is.

A Reuters később arról számolt be, hogy az olasz Eni olajtársaságtól szintén kértek be adatokat a versenyügyi ellenőrök, de a társaságot nem vonták vizsgálat alá. A francia Total úgy nyilatkozott, hogy irodáit nem keresték fel a hatóságok. A vezető kereskedőházak, mint a Glencore, a Vitol, a Trafigura, a Gunvor vagy Mercuria szintén úgy tájékoztattak, hogy nem keresték meg őket az üggyel összefüggésben.

Az EB álláspontja szerint a vizsgálat alá vont olajtársaságok összejátszhattak egymással, és torzított adatokat szolgáltathattak a Platts számára, amiből fakadóan tudatosan eltéríthették a piacon általánosan elfogadott - Platts által publikált - referenciaárakat, illetve felmerült annak lehetősége is, hogy számos piaci szereplőtől megvonták annak lehetőségét, hogy adataikkal közreműködjenek a benchmark ár képzésében.

A Bizottság álláspontja szerint még a kisebb torzítások is érdemi hatással lehetnek a nyersolaj, a finomított olajtermékek és a bioüzemanyagok árára, ami által károsulhatnak a végfogyasztók. Lapinformációk szerint a feltételezett manipulált adatközlése akár már 2002 óta folyamatosan jelen lehet, ugyanis ekkor vezette be a Platts Európában a most vizsgálat alá vont ár-meghatározási rendszerét.

Mi az a Platts?

A Platts a világ meghatározó energia- és nyersanyagpiaci adatszolgáltatója, amely már az 1900-as évek eleje óta foglalkozik olajpiaci adatok gyűjtésével, feldolgozásával és referenciaárak publikálásával. A társaság a McGraw-Hill média és pénzügyi csoport tagja, amely magában foglalja a Standard & Poor's hitelminősítőt is.

A Platts által publikált áradatokra a világ számos pontján tekintenek referenciaként, így megtalálhatók rövid és hosszú távú kereskedelmi/ellátási szerződésekben, a kiskereskedelmi árakat meghatározó jogszabályokban, alkalmazzák őket a különböző járadékok meghatározásánál, de a készletek értékét is rendszerint a Platts által közölt árak alapján határozzák meg. A társaság által közölt referenciaárak Magyarországon például jelen vannak a földgázárak képzésében, de a MOL által meghatározott üzemanyagárak is követik a Platts árjelzéseit.

A Platts olyannyira beágyazódott a nemzetközi energiapiacba, hogy rendszeres támadások érik amiatt, hogy már-már túlzott hatalommal és befolyással bír az árak meghatározásában. Miközben az energiatársaságok rendszeresen támadják a szolgáltatót, mert az nem engedi be őket az árképzési rendszerébe, addig a Platts többnyire azzal védekezik, hogy nagyon szigorú iránymutatásokkal és minőségi feltételekkel dolgozik, aminek sok esetben nem felelnek meg a potenciális adatközlő vállalatok (piaci szereplők).

Magyar vonatkozása is van az ügynek

A történetnek magyar érdekeltsége is van, ugyanis a Dunaföldváron tavaly átadott amerikai-ír érdekeltségű etanolgyárat üzemeltető Pannonia Ethanol elsőként vállalta névvel, hogy megkereste az Európai Bizottságot a Plattsszel kapcsolatos negatív tapasztalatai miatt. A társaság a Reuternsek nyilatkozva elmondta, hogy azért kereste meg az EB-t, mert tavaly áprilisban jelezte a Platts felé, hogy szeretne bekapcsolódni a referenciaár-képzésbe, azonban az adatszolgáltató folyamatosan újabb és újabb adatigényléssel élt velük szemben, és nem adott egyértelmű iránymutatás az átvilágítási procedúrájával összefüggésben. Az etanolgyártó meglátása szerint a Platts viselkedése nagyon furcsa volt, ezért fordultak az Európai Bizottsághoz, amely meghallgatta panaszukat.

A Pannnonia Ethanol - amely évi 220 millió liter bioüzemanyagot szállít be az európai piacra - jelezte, hogy rendszeresen érékesít a Platts által közölt árszintek alatt. Hozzátették, társaságuk vélhetően egy kisebb elemét képzi a Bizottság átfogó vizsgálatának, de tapasztalatik relevánsak lehetnek a Platts működésére vonatkozóan.

Lehetséges következmények

Minden, a vizsgálatba bevont társaság jelezte, hogy együttműködik a vizsgálódó hatóságokkal, a CNBC pedig tegnap azt közölte, hogy a hatóságok szakemberei továbbra is jelen vannak még sszámos kedden vizsgálat alá vont irodában.

A Bloomberg a hét közepén készített egy kisebb felmérést olajkereskedők és -elemzők körében. A megkérdezettek 62%-a úgy vélte, hogy továbbra is a Platts által alkalmazott ún. "MOC-módszer" nyújtja leghitelesebb árakat a piac számára.

A megkérdezett elemzők közül többen arra hívták fel a figyelmet, hogy hatalmas problémát okozna a Platts árjegyzéseinek eltűnése a piacról, de volt olyan megkérdezett is, aki szerint az eljárás komoly reputációs problémát jelent a Platts számára, amelynek a jövőben várhatóan érdemben módisítania kell majd a referenciaár-képzési metodikáján.

A LIBOR bankközi kamatlábbal kapcsolatos manipulációs botrányt követően az Egyesült Királyságban ugyan elfogadtak egy olyan jogszabályt, ami hasonló eseteket bűncselekményekké minősít, de a helyi hatóságok közlése szerint az nem terjed ki az olajpiaci referenciaárakra, így a felmerült gyanú beigazolódása esetén ilyen jellegű jogi következménnyel nem kellene szembesülniük a csalást elkövető olajtársasági alkalmazottaknak, de az Európai Bizottság bizonyosan jelentős méretű bírságot vetne ki a tisztességtelennek talált társaságokra. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a Platts rendszerét valóban éveken keresztül képesek voltak kijátszani a nagyobb olajtársaságok, akkor az érdemben befolyásolhatja a Platts olajpiaci pozícióját, és arra kényszerítheti a társaságot, hogy vizsgálja felül jelenlegi ár-meghatározási gyakorlatát.
Holdblog

Fegyverkezik a világ

Működött a fenyegetés. 2021-ben a harminckét NATO-tag közül csak öt állam volt hajlandó teljesíteni a GDP-arányosan kétszázalékos védelmi büdzsét, amit a szövetség előír. Ma ez... The

Holdblog

Köpködős lány a tőkepiacon

December 4.-én indított $HAWK token az egyik legjobb példája annak, hogy mennyire befolyásolhatják a véleményvezérek, influencerek a mindennapi döntéseinket, legyen annak pozitív vagy negatív

Holdblog

Cash is king! (feat. Zsiday)

Fejhallgatóval, feministákkal és ciklustetővel kezdjük az évet, amelyben már Viktortól is elhatárolódunk, viszont Kanada felőlünk maradhat szuverén. Jó szórakozást! Milyen platformokon tal

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Lengyelország olyan dolgot tesz az EU-ban, amire még nem volt példa

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Ez is érdekelhet
GettyImages-523155194-árfolyam-befektetés-gazdaság-kereskedés-pénzügy-piac-részvény-részvényárfolyam-tőkepiac-tőzsde