Azon befektetők számára, akik nem annyira türelmesek, mint a tőzsdeguru Warren Buffet, akinek időhorizontja valahol 20 év környékén van, rendkívüli fontosságú a rövid távú trendfordulók azonosítása. A Munehisa Homma nevéhez fűződő japán gyertyákon alapuló kereskedési stratégia ebben gyújt hasznos segítséget, hiszen számos olyan gyertya alakzatot azonosíthatunk, amelyek megjelenése nagy valószínűséggel változást hoz a piacon.
Előző japán gyertyával kapcsolatos írásunkban már bemutattuk a japán gyertya elemzés alapjait, illetve beszéltünk a doji és csillag formációk gyakori trendváltó hatásáról. Folytassuk hát a sort, és vegyünk górcső alá még több alakzatot, amelyeket ismerete hozzájárulhat kereskedésünk sikerességéhez. Itt fontos megjegyezni, hogy a különböző trendváltó gyertya formációk jó eséllyel változást hoznak, de ez nem feltétlenül jelent trendfordulót. Mint az "A" ábra mutatja, a fordulós gyertya alakzat megjelenését követően oldalirányú mozgás is kialakulhat a piacon a korrekció előtt, illetve egy rövidke visszaesést követően újra nekiiramodhat az árfolyam, mint azt a "B" ábra jelöli. A "C" ábrán a "klasszikus" forduló látható, mikor is a gyertya alakzat megjelenését követően egyből fordult a rövidtávú trend.
Az árfolyamok mindhárom esetben különbözően alakultak a trendváltó gyertya alakzat megjelenése után, de a befektető időben kapott jelzést a piac pszichológiájának változásáról. Most bemutatásra kerülő gyertya formációk sokféle kereskedési lehetőséget teremthetnek, de alapszabályként elmondható, hogy a meglévő hosszabb távú trenddel szembe ne kereskedjünk. Ez utóbbi estbe a korrekcióra inkább mint jó beszállási lehetőségre célszerű tekinteni.
Kalapács A kalapács gyertya érdekessége, hogy bullish és bearish jelzést is adhat, a piaci környezet függvényében. Eső trendben megjelenve az árcsökkenés végét jelzi, még emelkedő trendben a bikák uralmának végét vetíti előre a gyertya. Az emelkedő trend végét jelző kalapács gyertyát a hanging man (akasztott ember) jelzővel aposztrofálják.
A kalapács és akasztott ember gyertyák felismerését a következő három kritérium segíti: 1. A gyertya teste a napi kereskedési sáv felső részén található, a gyertya színének nincsen jelentősége 2. Az alsó árnyék hossza legalább kétszerese a gyertya testének 3. Felső árnyék nincsen, vagy nagyon kicsi
Fontos, hogy a kalapács gyertyának kizárólag árcsökkenés után megjelenve van trendfordító hatása, még az "akasztott embernek" piaci rally után kell megjelennie. A gyakorlat azt mutatja, hogy a "hanging man" egy igen hosszú emelkedő szakasz után, lehetőleg csúcs közelben működik megbízhatóan még a kalapács már kisebb áresés után is pontos kereskedési jelzéseket ad. A kalapács gyertya nem igényel megerősítést egy emelkedő fehér gyertya személyében, de az "akasztott ember" esetén egy következő fekete gyertyára van szükség, amely lejjebb zár mint az "akasztott ember" teste. A Nasdaq index grafikonja jól mutatja, hogy a kalapács gyertya megjelenését követően fordult a piac, és a bikák kiszorították a medvéket a parkettről.
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!