Ez azt jelenti, hogy az elmúlt félévi "alibizés", egy helyben toporgás után, félve attól, hogy a 2021-2027-es uniós költségvetés késve fog elindulni, most elkötelezték magukat az állam- és kormányfők egy új menetrend mellett. A mostani döntés azt tartalmazza, hogy Donald Tusk tanácsi elnök utolsó EU-csúcsán, a finn elnökség alatt, összehoz egy intenzív véleménycserét, hogy ezzel előkészítse az év végéig megszülető nagy költségvetési alkut, azaz a keretszámokról, belső szerkezetről szóló megegyezést. Ennek megszületése év végéig tényleg alapvető fontosságú lenne, hiszen a keretszámok (tagállami borítékok, egyéb tételek) meghatározása a lényeg, az egyes részterületeken a jogalkotási előreszaladás (ami az EP-ben zajlik) tartalom nélküli sietséget jelent.
Amint egy minapi európai bizottsági anyag levezette: ha év végéig nem sikerül megállapodni a 2021-2027-es keretszámokról, akkor 2021 elején egyszerűen nem tud elindulni az új uniós büdzsé, és így fejlesztési projektek tízezrei indulhatnak később, azaz reálgazdasági áldozata lesz a késlekedésnek, ahogy azt a 2014-2020-as ciklus elején is láthattuk.
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.