Uniós pénzügyi sokk: megháromszorozódhat a szükséges források mennyisége
Uniós források

Uniós pénzügyi sokk: megháromszorozódhat a szükséges források mennyisége

Portfolio
A BNP Paribas friss elemzése szerint az Európai Unió márciusban elfogadott védelmi beruházási tervei történelmi léptékű finanszírozási erőfeszítést igényelnek. Azonban több nehézséget is látnak a megvalósíthatóságban, nagyon túlterhelt lehet a következő közös költségvetés.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

A bank értékelése alapján a két részből álló uniós terv valóban akár 800 milliárd eurót is mozgósíthat. Az első pillér lehetővé teszi, hogy a tagállamok négy éven keresztül évi átlag 1,5%-kal eltérjenek a költségvetési pályájuktól anélkül, hogy túlzottdeficit-eljárást kockáztatnának – ez 650 milliárd eurónyi mozgásteret jelenthet.

Ugyanakkor a BNP megjegyzi, hogy Franciaország jelezte: nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, míg Olaszország és Spanyolország szintén tartózkodó álláspontot képvisel.

A második pillér az Európai Bizottság által létrehozandó „Security Action for Europe” (SAFE) elnevezésű pénzügyi eszköz lenne, amely 150 milliárd eurónyi kötvénykibocsátás révén biztosítana katonai célú hiteleket a tagállamoknak. A BNP számításai szerint, ha ehhez hozzávesszük az energia- és digitális átmenethez szükséges forrásokat – amelyeket a Draghi-jelentés is sürget –,

az éves uniós finanszírozási igény 2028-ig elérheti a 988 milliárd eurót, 2030-ig pedig 825 milliárd euró körül alakulhat.

Az elemzés rámutat: ezek a számok drasztikusan meghaladják az EU eddigi pénzügyi kapacitásait. A 2015 és 2024 közötti időszakban az EU nem pénzügyi szektora – háztartások, vállalatok és állam – évente átlagosan 600 milliárd eurónyi finanszírozást generált.

A BNP szerint a szükséges források előteremtése a következő években a meglévő források megduplázását vagy akár megháromszorozását követelheti meg.

Ez különösen a kötvénypiacokon, valamint a magán- és állami beruházások egyensúlyán keresztül komoly feszültségeket okozhat.

A bank úgy véli, hogy a kihívások csak megfelelő gazdaságpolitikai eszközökkel kezelhetők. A védelmi kiadások hatékonyságát növelheti például egy uniós katonai beszerzési mechanizmus, amely elsősorban az európai védelmi ipart (EDTIB) célozza.

Emellett a BNP javasolja a banki finanszírozásra és értékpapírosításra vonatkozó szabályok ideiglenes, kockázatarányos enyhítését is, amely hozzájárulhatna a beruházási források bővítéséhez – mindaddig, amíg nem áll teljesen készen a Bizottság által márciusban bemutatott Megtakarítási és Beruházási Unió.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet