Az Európai Bizottság előzetes auditjelentése már májusban is azt állapította meg, hogy mivel Babis kormányfőként alakítója is az EU-s költségvetési szabályrendszernek és (otthoni) forráselosztásnak, de közben haszonélvezője is a pénzeknek, így ez összeférhetetlen. Akkoriban Babis Csehország és a cseh érdekek elleni támadásnak, az állam destabilizációjára irányuló kísérletnek minősítette a Bizottság előzetes jelentését.
Múlt pénteken, november 29-én aztán a végső auditjelentést is elküldte a Bizottság angolul a cseh hatóságoknak – írja a Respekt és ha majd ennek cseh változata is megérkezik, akkor onnantól két hónapja van válaszolni a hatóságoknak.
Az előzetes jelentésben az volt – amit most megerősített a végleges jelentés -, hogy az Agrofert Holding például tavaly 82 millió eurónyi EU-támogatáshoz jutott (mintegy 27 milliárd forint), miközben Babis miniszterelnök volt és így 17,6 millió eurónyi támogatás (közel 6 milliárd forint) visszafizetésére tettek javaslatot az auditorok.
Babis akkoriban számos alkalommal elmondta, hogy „semmit sem fogunk visszafizetni”, most pedig a Politico lapnak küldött állásfoglalásában azt hangsúlyozta: abszurd a Bizottság érvelése az összeférhetetlenségről, mert azzal egy érvényes cseh szabályozást bírál. Ezzel Babis arra utalt, hogy amikor miniszterelnökké választották, 2017 elején egy cseh törvénykiegészítés alapján vagyonkezelésbe adta a cégeit és ezzel igyekezett kivédeni az összeférhetetlenség vádját, miszerint kormányfőként alakítója az EU-s pénzosztásnak és egyúttal haszonélvezője is.
A Transparency International és más szervezetek ugyanis azt állítják, hogy bár a vagyonkezelői struktúrán keresztül Babis tényleg nem napi szintű irányítója a holding működésének, de valójában ő az alapítója és 100%-os végső haszonélvezője az Agrofert eredményének, így tehát igenis fennáll még ezzel a cseh törvénnyel együtt is az összeférhetetlenség.
Babis szerint abszurd lenne ez a brüsszeli megállapítás, és a jelentés megtámadását ígéri, de közben az Európai Bíróság elé kerülhet az egész ügy. A Politico korábbi híre szerint ugyanis egy cseh bíró Babist szeretné "eltiltani" az Európai Tanácsban attól, hogy az EU-költségvetésről tárgyalhasson a többi állami vezetővel.
Az ügy tehát a cseh belpolitikán és a Bizottsággal folytatott szembenálláson túlmutat, mert a bíró állásfoglalást kért az Európai Bíróságtól abban a kérdésben, hogy
az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács hogyan járjon el Babissal és minden más állami vezetővel szemben, amikor az EU-s költségvetésről folytatnak tárgyalásokat.
A bíró azt kéri, hogy ez az állásfoglalás még a december közepi EU-csúcs előtt szülessen meg. Érdemes azonban megjegyezni: nem valószínű, hogy az akkori ülésen már megszületne a döntés a 2021-2027-es uniós költségvetés végső kereteiről. Legutóbb egyébként éppen tegnap jött arról hír, hogy az EU soros elnöki tisztségét vivő finnek milyen költségvetési javaslatot fogalmaztak meg és az hogyan érintené a legnagyobb befizető németeket:
Címlapkép forrása: Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images