Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) és a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) közötti feszültség tovább fokozódik egy visszavont uniós pályázat miatt. Az MFOI vezetője, Petri Bernadett miniszteri biztos szerint az EIT saját ellenőrző jelentésében is összeférhetetlenséget állapított meg a bírálati folyamatban, míg az uniós intézmény határozottan visszautasítja a korrupciós vádakat. A magyar fél viszont úgy látja, hogy a pályázat törlésén túl az uniós szervezet nem tett további lépéseket, valamint nem kommunikált transzparensen az ügyben.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Culture & Creativity egyik pályázati kiírásának visszavonása vitát váltott ki, amelyben a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) aggályokat fogalmazott meg a döntés hátterével kapcsolatban, valamint a magyar fél korrupciós vádakat is megfogalmazott. Az uniós szerv viszont a Portfolio-nak cáfolta és visszautasította a felmerült vádakat.
Petri Bernadett miniszteri biztos vizsgálatot kezdeményezett az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnél (EIT) egy uniós pályázat ügyében, amelynek lebonyolítása körül visszásságok merültek fel. A közvetlen uniós források koordinálásáért felelős biztos azt szeretné tisztázni, miért vonták vissza a támogatási kiírást, miután a pályázati folyamat már lezárult, és a nyerteseket értesítették. Frissítés: Portfolio-nak küldött válaszában határozottan cáfolja a megfogalmazott vádakat az EIT.
Georgia állam fellebbviteli bírósága csütörtökön úgy határozott, összeférhetetlenségre hivatkozva eltávolítja Fani Willis kerületi ügyészt a Donald Trump megválasztott amerikai elnök ellen indított büntetőjogi eljárás éléről, amely újabb jogi győzelmet jelent a republikánus zászlóvivő számára - írja az Axios.
Az átláthatósági szabályok hiánya, a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknál egyes testületek jogszabály alóli kivonása miatt nem kerülhetnek vissza a modellváltott egyetemek az Erasmus- és Horizon-programokba – derül ki az Európai Bizottság által kiadott döntést megindokoló határozatából.
Az Európai Bizottság hétfői döntése értelmében a magyar kormány legutóbbi jogszabály-módosításai nem oldották meg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaival kapcsolatos összeférhetetlenségi aggályokat. A Bizottság így továbbra sem engedi vissza a modellváltott egyetemeket az Erasmus- és Horizon-programokba - írtuk meg tegnap. Ma Bóka János EU-ügyi miniszter ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy egyelőre részleteiben tanulmányozzák a bizottsági választ - számolt be a Telex.
Az Európai Bizottság hétfői döntése értelmében a magyar kormány legutóbbi jogszabály-módosításai nem oldották meg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaival kapcsolatos összeférhetetlenségi aggályokat. A Bizottság így továbbra sem engedi vissza a modellváltott egyetemeket az Erasmus- és Horizon-programokba. A Portfolio bizottsági tisztviselőktől úgy értesült, hogy problémásnak tartják, hogy az elfogadott jogszabály nem egyetemesen vonatkozik az érintett alapítványokra. Lapunknak cáfolták a kormány korábbi állítását, hogy ne lettek volna egyeztetések az összeférhetetlenségi szabályokról.
Az Európai Bizottság ma határozatot fogadott el Magyarországgal kapcsolatban az uniós költségvetés általános feltételrendszere keretében. A határozat megállapítja, hogy a Bizottságnak 2024. december 2-án bejelentett magyar jogszabály nem kezeli megfelelő módon az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat - derül ki a Bizottság hétfői közleményéből.
Tovább húzódik a magyar kormány és az Európai Unió közötti vita a közérdekű vagyonkezelő alapítványok átláthatóságáról és a felfüggesztett uniós források feloldásáról. Miközben Brüsszel a korábban elvárt szigorúbb szabályok betartását hiányolja, a magyar fél optimista a legutóbbi törvénymódosításokkal kapcsolatban. Az idő szorít, de a magyar kormány végre megfelelő önértékeléssel kiküldi a törvényt, hogy az Erasmus- és Horizont-programokba visszakerüljenek a magyar modellváltott egyetemek és intézmények. Kedden ráadásul a hetes cikk szerinti eljárást is leporolták német kezdeményezésre az EU Tanácsban.
Az Európai Bizottság még nem kapott hivatalos értesítést a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat érintő törvénymódosításról, noha a magyar kormány állítása szerint a változtatások összhangban vannak a brüsszeli elvárásokkal. Hankó Balázs szerint a döntés Brüsszel kezében van, ám a dokumentáció hiánya miatt az EB nem tud lépéseket tenni – számolt be a Népszava.
Az Integritás Hatóság örömmel fogadja a törvénymódosítást, amely ismét lehetővé teszi, hogy minden magyar diák részt vehessen az Erasmus-programban, a munkatársaink pedig mindent megtesznek, hogy ennek az új törvényi kötelezettségnek is megfeleljenek – értékelte Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke azt a hétfőn elfogadott törvénymódosítást, amely szerint az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagjainak vagyonnyilatkozatait a Hatóság felügyeli majd.
Palkovics László lemondott a győri egyetem kuratóriumának elnöki tisztjéről – számolt be a Telex. A lépés előzménye, hogy kedden a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a közérdekű vagyonkezelő alapítványok új összeférhetetlenségi szabályait, hogy lezárja az Erasmus-programról szóló vitát az Európai Bizottsággal
Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola, aki a korrupció elleni harc élharcosaként ismert, most magyarázkodásra kényszerül. A Politico által feltárt információk szerint Metsola egy új etikai kódexet vezetett be, amelynek célja a transzparencia növelése, azonban a szabályozás saját magára nem vonatkozott. Metsola férje, Ukko Metsola, a Royal Caribbean Group EU-s lobbistájaként tevékenykedett, miközben felesége olyan környezetvédelmi törvényeket írt alá, amelyeket ő is befolyásolt.
Az EU engedélyezte Diederik Samsom, a Zöld Megállapodás (Green Deal) egykori vezető hivatalnokának, hogy egy gázvezeték-üzemeltetőnél vállaljon munkát, bár szigorú korlátozások mellett. Sokan viszont így is összeférhetetlenségi aggályokat panaszolnak.
Emily O'Reilly európai ombudsman aggodalmát fejezte ki az összeférhetetlenségi szabályok esetleges Európai Bizottság általi megsértése miatt. Azt vizsgálják, hogy sérti az általános előírásokat, ha az uniós végrehajtó testülettől távozó dolgozók később ügyvédi irodáknál helyezkednek el – számolt be a Politico.
Alexandria Ocasio-Cortez és Jamie Raskin demokrata képviselők kedden azt közölték, hogy törvényjavaslatot fognak benyújtani az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságával kapcsolatos fokozott etikai aggályokra válaszul - írja a The Hill. A tervezet szerint a kongresszusi képviselőkre vonatkozó ajándékelfogadási limithez hasonló szabályozást vezetnének be a taláros testület esetében is.
A neheze még csak most jön.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
António Costa szerint meghatározó pillanatot élünk.
A Vatikán szerint a szentatya még mindig kritikus állapotban van.
Erre lehet számítani.
Itt van az ukrán vezető álláspontja.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.