Palkovics László lemondott a győri egyetem kuratóriumának elnöki tisztjéről – számolt be a Telex. A lépés előzménye, hogy kedden a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a közérdekű vagyonkezelő alapítványok új összeférhetetlenségi szabályait, hogy lezárja az Erasmus-programról szóló vitát az Európai Bizottsággal
Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola, aki a korrupció elleni harc élharcosaként ismert, most magyarázkodásra kényszerül. A Politico által feltárt információk szerint Metsola egy új etikai kódexet vezetett be, amelynek célja a transzparencia növelése, azonban a szabályozás saját magára nem vonatkozott. Metsola férje, Ukko Metsola, a Royal Caribbean Group EU-s lobbistájaként tevékenykedett, miközben felesége olyan környezetvédelmi törvényeket írt alá, amelyeket ő is befolyásolt.
Az EU engedélyezte Diederik Samsom, a Zöld Megállapodás (Green Deal) egykori vezető hivatalnokának, hogy egy gázvezeték-üzemeltetőnél vállaljon munkát, bár szigorú korlátozások mellett. Sokan viszont így is összeférhetetlenségi aggályokat panaszolnak.
Emily O'Reilly európai ombudsman aggodalmát fejezte ki az összeférhetetlenségi szabályok esetleges Európai Bizottság általi megsértése miatt. Azt vizsgálják, hogy sérti az általános előírásokat, ha az uniós végrehajtó testülettől távozó dolgozók később ügyvédi irodáknál helyezkednek el – számolt be a Politico.
Alexandria Ocasio-Cortez és Jamie Raskin demokrata képviselők kedden azt közölték, hogy törvényjavaslatot fognak benyújtani az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságával kapcsolatos fokozott etikai aggályokra válaszul - írja a The Hill. A tervezet szerint a kongresszusi képviselőkre vonatkozó ajándékelfogadási limithez hasonló szabályozást vezetnének be a taláros testület esetében is.
Több tagállam is szigorúbban bánt volna Magyarországgal a jogállamisági eljárásban. Volt olyan ország, amely nem három operatív program 55 százalékát tartotta volna vissza, hanem még az agrártámogatásokat sem fizette volna ki.
Az Erasmus+ program esetében a kormány a pályázati határidő kitolását kérte az oktatási miniszterek múlt pénteki tanácskozásán Brüsszelben. Remélik, hogy addig a közérdekű vagyonkezelő alapítványok jelentette összeférhetetlenségi aggályokat is orvosolni tudják, és az Európai Bizottság visszaengedi Magyarországot a programba.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Erasmus+ oktatási és kutatási program 2021-2027-es végrehajtásáról szóló jelentését, amelyben az EP-képviselők egyebek mellett felszólították a magyar kormányt, hogy haladéktalanul tegyen eleget a jogállamiság elvének – tájékoztatott az uniós parlament kedden.
A kínai értékpapír-felügyelet új szabályok bevezetését szorgalmazza a befektetési alapok kereskedési jutalékának csökkentése és az érdekellentétek kezelése érdekében.
Az Egyesült Királyság a brexit után is visszaléphet a Horizont Európa kutatási programba, miután sikerült megállapodni arról, hogy a brit költségvetés pontosan milyen pénzügyi hozzájárulásokat fizessen. Eközben Magyarország esetében a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek továbbra sem köthetnek szerződéseket.
Iliana Ivanova, az Európai Bizottság oktatásért, kutatásért, innovációért, kultúráért és ifjúságért felelős bolgár biztosjelöltje keddi EP-meghallgatásán a magyar kormánnyal fennálló Erasmus- és Horizont-programokat érintő vitáról is kérdéseket kapott. Ivanova hangsúlyozta a szabályok és előírások betartásának fontosságát, és kijelentette, hogy bár kész együttműködni a magyar kormánnyal, végső soron az ő felelősségük az ügy megoldása.
Az Integritás Hatóság (IH) több szerződést is kötött már megalakulása óta, de azokat nem adták ki a portál megkeresésére. Az Átlátszó.hu kérdésére az új korrupcióellenes állami szervezet azt viszont közölte, hogy nem kértek több ajánlatot, hanem erőforráshiány miatt egy-egy szereplőt bíztak meg. Az IH esetében a kormánytól az Európai Bizottság még további feladatok tisztázását várja el, hogy kiszabaduljanak Magyarország helyreállítási forrásai, de egyelőre ezeket még nem teljesítették. Frissítés: végül közérdekű adatigénylésre az IH elküldte a szerkesztőségnek a szerződéseket.
Július közepéig kellene dűlőre jutni az Európai Bizottságnak és a magyar kormánynak a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi szabályairól, hogy az Erasmus-programból ne essenek ki a magyar egyetemi hallgatók, de a határidőhöz közeledve sincs még megállapodás a felek között. A Portfolio értesülése szerint a kuratóriumi tagok kiválasztásáról szóló utolsó magyar ajánlatról egyeztet az Orbán Viktor vezette kabinet Brüsszellel.
Telefon egyeztetett a héten Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Erasmus- és Horizont-programok ügyében. A magyar kormány május végén küldte el első törvénytervezetét Brüsszelbe, de még mindig várnak egy változtatást Budapestről. A határidő viszont egyre szorosabb, ami könnyen boríthatja az eredeti terveket.
A kormány szerda estig megküldte az Európai Bizottságnak a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségéről szóló jogszabálytervezetet. A Portfolio úgy értesült, hogy a Brüsszel óta már régen várt normaszöveget el is kezdték értékelni, kormányzati forrásokból azt tudtuk meg, hogy az eddig ismerthez képest több pozíciót is kizárnak a kuratóriumi tagságból. Johannes Hahn biztos korábban azt ígérte, hogy a lehető leggyorsabban véleményt mondanak a tervezetről, hogy az Erasmus- és Horizont-programokba minél hamarabb bekapcsolódhassanak a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek.
Eltávolították posztjáról Szekszárd fideszes polgármesterét, Ács Rezsőt, miután a város képviselő-testülete összeférhetetlenséget állapított meg a tevékenységével kapcsolatban - számolt be a Telex.
Újrahasznosító-központot akarnak létesíteni.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Az ukrajnai háború fejleményei miatt hívták össze a testületet.
Kim Jongbok vezérezredes Kim Dzsongun közeli bizalmasa.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.