
Színes sztorik
A megosztott sztorik között van például az, hogy az 5G hálózat megbízhatóságáról folytatott viták kereszttüzében ő még mindig bízik a drága kis Nokia telefonjában („nem 3310-es, de majdnem”), igaz azt nemcsak az amerikaiak, hanem a franciák is lehallgatták. Ezt onnan tudja, hogy pár éve miután letette a telefont Bill Clinton volt amerikai elnökkel, pár percre rá Jacques Chirac volt francia államfő kérte számon rajta, hogy miért dicsérgeti és nevezi nagyon jó barátjának Clintont.
Az a sztori is benne van a hírlevélben, hogy a kiváló kommunikációs képességekkel rendelkező bolgár miniszterelnök beszéd helyett lerajzolta neki a Déli Áramlat gázvezeték rendszer terveit és következményeit és ez akkora hatással volt rá, hogy a rajzot bekereteztette, felrakatta az irodája falára. A következő időszak tárgyalásain visszautalt rá, amikor egy bolgár delegáció jött hozzá egyeztetni. A rajzot aztán a bolgár sajtóba ki is szivárogtatták.
Juncker egyébként spoilerezett is a ma nyilvánosságra kerülő Eurobarométer felmérésből, hiszen elárulta, hogy történelmi csúcsra emelkedett az euró támogatottsága (ld. alább a számoknál) és az európai roaming díjak levágása után a telefonálás költségeiről is megjelenik ma egy bizottsági anyag.
A Bizottság leköszönő elnöke elárulta azt is, hogy 2017-ben egy találkozón Donald Trump amerikai elnök úgy mutatta be őt a saját feleségének (Melania Trumpnak), hogy ő a 28 európai országot képviseli, azaz mintha ő lenne a 28 állam- és kormányfő vezetője. Juncker inkább bele sem kezdett annak elmagyarázásába, hogy az valójában a másik Donald (Tusk), nem pedig ő. Mivel tehát nem tette helyre Trumpot, ezért a 2018-as fehér házi látogatásakor, amikor az EU és az USA kereskedelmi feszültségét kellett elsimítania (és az EU-ra kivetendő autóvámokat kellett elkerülnie), jól jött Junckernek az, hogy Trump azt hitte róla, ő az EU vezetője.
Az autóvámok kivetésének elkerüléséhez és általában az EU-USA kereskedelmi feszültség enyhüléséhez persze az is kellett, hogy az EU a világ legnagyobb kereskedelmi blokkja és a fehér házi látogatás előtt 1 héttel ütötték nyélbe az EU-Japánnal a kereskedelmi megállapodást. Így Trump megérezte az erőt és ezzel együtt az üzleti lehetőséget és az is engedékenyebbé tette őt, hogy az EU az amerikai szójabab legnagyobb importőre (itt pedig Juncker beajánlott egy nagyobb felvásárlási programot, ami jól jött Trump szavazóbázisának is - a szerk.)
Juncker egyébként nagy szívfájdalmát is elárulta, mégpedig azt, hogy Ciprus újraegyesítését nem tudták még elérni, a britek pedig távozni készülnek, az észak-macedón és albán csatlakozási tárgyalásokat pedig annak ellenére sem indították el, hogy az országok minden feltételt teljesítettek, így szószegést követett el az EU.
Magyarországot érintő sztori nincs a hírlevélben. Juncker azt írta, hogy visszavonul az aktív politikai élettől, de hallatni fogja hangját még európai ügyekben.
Fontos számok, adatok
A fenti színes sztorik mellett rengeteg számot is megosztott az olvasótáborral Juncker, így például azt, hogy:
- Az ő 2014-es hivatalba lépése óta 14 millió új munkahely jött létre az EU-ban és a közösség GDP-je már 25 egymást követő negyedéve nő. 16 új kereskedelmi megállapodást kötöttek, ami további 5 millió új munkahelyet teremthet. 172 ezer fiatal vett részt európai szolidaritási kezdeményezésekben. 4,5 milliárd eurót fektettek be az afrikai partnerségbe és 2020-ig az összes afrikai befektetése az EU-nak 44 milliárd euróra fog nőni.
- Bár sokan panaszkodnak a rengeteg EU-s joganyagra, a Brüsszelből hozott szabályokra, valójában 2014 óta az EU-s joganyag tartalma 83%-kal csökkent.
- A nevét viselő Juncker-terv (Európai Stratégiai Beruházási Terv) 2019. októberéig mintegy 451 milliárd euró befektetést mobilizált EU-s közösségi pénz és magántőke befektetésével együtt. Ennek segítségével több, mint 1 millió európai kkv jut forráshoz. A pontos részletek és országbontás itt érhető el.
- 1987 óta már 10 millió, 2014 óta pedig ebből 4 millió európai fiatal és tudós-tanár-kutató vett részt az Erasmus-programban. A friss magyar adatok itt érhetők el.
- A ma nyilvánosságra kerülő Eurobarometer felmérés szerint az emberek átlagosan 69%-a szeretné szorosabbra fűzni a gazdasági és költségvetési politikák koordinációját. Ez még Olaszországban is 69%, míg Franciaországban 75%. Az eurózóna támogatottsága pedig történelmi csúcsra emelkedett: 76%-ra, és közben az emberek 65%-a mondja azt, hogy saját országának is előnyös az euró.
- A jövőt illetően azért azt is megosztotta, hogy az EU jelenleg a bruttó hozzáadott értéknek még a 25%-át adja világszinten, de ez 10-15 éves távon 15%-ra fog csökkenni és 2030-ban már egyetlen uniós tagállam sem lesz tagja a G7 nevű formációnak.
- Demográfiailag is lefelé tartó trendben van az EU, így az együttműködés, összefogás fontosságát sürgette. Emellett azt is hangsúlyozta, hogy nem kell kitörölni a nemzeti identitásunkat, hanem éppen ellenkezőleg, ápolni kell azt és folyamatosan hangsúlyozni kell a közös értékeinket, valamint az egyéniségünket - azokat a dolgokat, amelyek azzá teszik Európát, ami valójában.
Címlapkép forrása: Thierry Monasse/Corbis via Getty Images

Megvan, ki lehet Szerbia új miniszterelnöke
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Nagyot vágott a Tesla célárán a részvények eddigi egyik leglelkesebb elemzője
Ez már tényleg lejtmenet.
Nagy Márton: szerdán dönt a kormány a bankszámlák költségéről
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?- online előadás kezdő kereskedőknek
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
Törvényjavaslattal mennek neki Trump vámügyi jogköreinek, republikánusok is támogatják
A vámok 60 napon belüli kongresszusi jóváhagyás hiányában hatályukat vesztenék.
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.