Visszafordíthatóvá tenné az EU-tagság folyamatát Macron
Uniós források

Visszafordíthatóvá tenné az EU-tagság folyamatát Macron

Portfolio
|
MTI
Miután októberben dán és holland támogatással megvétózta Észak-Macedónia és Albánia EU-csatlakozási tárgyalásai megindítását a Franciaország, ma nyilvánosságra hozott egy 2,5 oldalas vitaindító anyagot arról, hogy 7 lépésben hogyan reformálná meg az EU-csatlakozás folyamatát. Mindez egyúttal azt is jelentené, hogy a különböző uniós forrásokhoz is fokozatosan férhetne csak hozzá a csatlakozni vágyó tagállam: legelőbb az Erasmus és K+F+I forrásokhoz, majd az ötödik lépcsőfok teljesítésével a felzárkóztatási és agrártámogatásokhoz.

Mi a reform lényege?

Ebben új elemként visszafordíthatóvá tenné a tagság felé haladást Emmanuel Macron francia elnök és csapata arra az esetre, ha távolodna a tagjelölt ország az uniós sztenderdektől, de közben anyagi motivációkat is beépítenének az egyes lépcsőfokoknál ahhoz, hogy érdekelt legyen az adott állam a konvergenciára – derül ki a Politico által megszerzett anyagból.

A 2,5 oldalas szöveges vitaindítóhoz egy másfél oldalas táblázat is társul, utóbbi részletezi, hogy a 7 lépés hogyan épülne egymásra és az egyes fázisokban pontosan milyen feltételeket kellene teljesíteni a tagjelöltnek és cserébe milyen uniós mechanizmusokhoz férhetne hozzá.

Amélie de Montchalin európai ügyekért felelős francia miniszter ismertette a tervezetet, amelynek értelmében hét szakaszra osztanák és visszafordíthatóvá tennék a folyamatot. A belépésre készülő országok az egyes fázisok teljesítése után azonnal részt vehetnének a vonatkozó közösségi szakpolitikákban, és eközben támogatásokat is kaphatnának a közösségtől, ami komoly ösztönzőt jelentene ezen elképzelések szerint, de ezért cserébe szigorúbb reformokat is írnának elő. Az egységes piachoz való hozzáférés és a szabad munkaerő-áramlás engedélyezése az utolsó etapban történhetne meg - foglalja össze az MTI.

Fontos elem, hogy minden új szakasz megnyitásának feltétele lenne a "folyamatos és visszafordíthatatlan" előrehaladás a jogállamiság terén. A teljes jogú tagság pedig csak akkor lenne elnyerhető, ha a kérdéses ország eleget tenne a kitűzött politikai, gazdasági és szociális konvergenciacéloknak.

A francia javaslatról egyébként az eredeti tervekkel ellentétben végül nem folytattak vitát a tagállamok szakminisztereinek mai brüsszeli tanácsülésén, mivel a soros finn EU-elnökség nem vette napirendre a kérdést. Montchalin ettől függetlenül arról számolt be, hogy az ügyben a dán és a holland álláspont "rendkívül közel" van a franciához. Kiemelte, hogy a nyugat-balkáni államok történelmileg, kulturálisan és földrajzilag is Európához tartoznak, de a csatlakozáshoz szükséges átalakulásuk folyamata túl lassú.

Jelenleg az EU-hoz csatlakozni szándékozó országoknak harmincöt tárgyalási fejezetet kell áttekinteniük, és megállapodásra kell jutniuk abban, hogy milyen módon és ütemezésben veszik át, építik be saját nemzeti jogrendjükbe az egyes területeken addig született európai uniós joganyagot.

A francia vétó után jött az új terv

Éles bírálatokat váltott ki, hogy Franciaország - Dánia és Hollandia támogatásával - októberben megakadályozta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Albániával és Észak-Macedóniával, annak ellenére, hogy a két ország teljesítette annak korábban előírt feltételeit.

Egyesek szerint a bemutatott reformjavaslatok csak az elutasítás utólagos igazolására szolgálnak, s Párizs valójában ellenzi az EU további bővítését, legalábbis a belátható jövőben. Névtelenséget kérő francia tisztségviselők ezt határozottan tagadták, ahogy azt a Politicónak nyilatkozva is kifejtették.

Hat tagállam máris csatlakozott

Hat tagállam - Ausztria, Csehország, Lengyelország, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia - külügyminisztere eközben levelet küldött az Európai Bizottság elnökének, amelyben támogatásukról biztosították a csatlakozási folyamat reformját, azt kérve, hogy a brüsszeli testület január végéig álljon elő javaslatokkal erre vonatkozólag. Emellett ugyanakkor leszögezték azt is: jövő év márciusában meg kell kezdeni a tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával. Brüsszeli források szerint a levelet utólag más EU-tagországok is alá fogják írni - jegyzi meg az MTI.

Készen állunk a változtatásra, de ez nem vezethet valamifajta halogató taktikához. Biztosítani akarjuk, hogy jövő évben mindenképpen jóváhagyják a csatlakozási tárgyalások megindítását

- mondta Alexander Schallenberg, az osztrák külügyi tárca vezetője.

Címlapkép forrása: Chesnot/Getty Images

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brüsszel az adókedvezmények eltörlését javasolja, pénzt kell adni az embereknek
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Európai Unió Magyarország zászló stock