A nevében nagyon hasonló másik program már jó ideje fut
A készülő programmal kapcsolatos hír a hivatalos uniós pályázati oldalon már tavaly júliusban megjelent, majd a kiírást idén év elején módosították, azóta pedig felállt a tőkeprogram lebonyolításának intézményrendszere. Ezután jött ma az államtitkári bejelentés a program indulásáról.
Érdemes megjegyezni a névhasonlóság miatt, hogy Digitális Jólét Programnak nemcsak tőkeprogramja, hanem hitelprogramja is létezik, amely szintén 7,5 milliárd forintos keretösszegű és szintén digitális termék- és szolgáltatás-fejlesztést céloz. Utóbbi már jó ideje elérhető a visszatérítendő uniós pénzügyi eszközök elosztásával foglalkozó MFB Pontokon, és a részletei itt érhetők el. A felhívásra a kkv-k és a startupok pályázhatnak, amelyek maximum hétéves futamidőre igényelhetnek 5 és 200 millió forint közötti, kamatmentes hitelt.
A támogatott projektkereső adatbázis szerint egyébként utóbbi lehetőségből egyelőre 2 cég kapott kedvezményes hitelt:
- A G-SMT Hungary Eletronikai Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. 145 millió forintnyi hitelt kapott a Kalocsán megvalósítandó fejlesztéséhez idén nyáron.
- A OK-TAT-60 Oktatást Szervező és Szolgáltató Kft. közel 26 millió forintnyi hitelt kapott Hatvanban megvalósítandó projektjéhez.
Mit kell tudni az új tőkeprogramról?
A ma bejelentett tőkeprogramba elsősorban nem informatikai cégek jelentkezését várják, hanem olyan vállalkozásokét, amelyek a versenyképességüket erősítő digitális fejlesztéseket szeretnének megvalósítani
– hívta fel a figyelmet Schanda Tamás.
Azoknak a kkv-knak és startupoknak érdemes pályázniuk, amelyeknek céljai illeszkednek a Digitális jólét program stratégiai céljaihoz, a digitális infrastruktúra, a digitális kompetenciák és a digitális gazdaság fejlesztéséhez, valamint a digitális állam megteremtéséhez – tette hozzá az államtitkár. A részletekről tájékozódni és a regisztrálni a https://toke.digitalisjoletprogram.hu oldalon lehet.
Solymár Károly Balázs, az ITM helyettes államtitkára elmondta:
a tőkeprogramra a közép-magyarországi régión kívüli vállalkozások jelentkezhetnek, a befektetés időtartama 2 és 7 év közötti, a befektető 50 százaléknál nem szerez nagyobb részesedést.
Solymár Károly Balázs a Digitális jólét tőkeprogram részleteiről szólva elmondta: a tőkebefektetés jó lehetőséget jelent azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknek tőkehelyzete nem teszi lehetővé a szükséges fejlesztéseket. A jelentkezők bármilyen területen dolgozhatnak, a legfontosabb, hogy magas növekedési potenciállal rendelkezzenek.
A pályázók első lépésként előminősítésen mennek át, amit három független szakértő végez el. A program lebonyolítására közbeszerzésen választották ki a pénzügyi közvetítőt, az MKB csoporthoz tartozó Solus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-t. A program 2023. december 31-ig tart - közölte a helyettes államtitkár.
Schanda Tamás hangsúlyozta: Magyarország erős az informatikai és telekommunikációs infrastruktúrák kiépítettségében. Az internetet a lakosság 76 százaléka használja, a magyar vállalkozásoknak azonban az uniós átlaghoz képest csak kis hányada, 14 százaléka oszt meg információkat magáról és termékeiről, szolgáltatásairól elektronikus formában. Emellett az e-kereskedelemben is lemaradásban vannak a kisvállalkozások - jelezte.
Schanda Tamás kitért arra is, hogy elkészült a 2019-2030 közötti időszakra vonatkozó kkv-stratégia, amely elérhető a kormányzati portálon.
Az államtitkár kiemelte: csak 2019-2020-ban több mint 175 milliárd forint áll a kkv-k rendelkezésére, és 2020-ban emellett további 26,3 milliárd forint lesz elérhető technológiafejlesztésre és tudásátadásra.
Címlapkép forrása: SOL STOCK LTD, Getty Images