Újabb durva lépés - csak a másik irányba
Míg tavaly havonta 150-200 milliárddal vágtáztak itthon a pályázati kifizetések, Brüsszelből csak akadozott az utólagos átutalás az elhúzódó elszámolási viták miatt, így augusztus végére rekord méretűre duzzadt itthon a pénzforgalmi államháztartási hiány. Ezt látva és a viták további elhúzódására számítva a kormány szeptember elején több tízezer pályázó számára hozott váratlanul kemény lépést: egyik napról a másikra durván levágta a nyertes pályázatokhoz kapcsolódó különböző előleg kifizetések mértékét és egyéb szigorító lépéseket is tett. Ezekkel az volt a célja, hogy fékezze a költségvetési hiány halmozódásának ütemét, amíg el nem rendeződnek a széleskörű elszámolási viták Brüsszellel.Most viszont másik irányú durva lépések látszanak a szerdai kormányzati közlemény alapján, hiszen
az ősszel 50%-ról 30%-ra vágott szállítói előlegek mértékét bizonyos esetekben akár 100%-ra is visszaemelik augusztus 8-tól, más esetekben pedig 50%-os lesz az ezen dátum után alkalmazható mérték és a néhány százmilliós pályázatoknál ezek tényleg sokat segíthetnek.
Jöhetnek a brüsszeli milliárdok, lazít a kormány
Az újabb radikális, a pályázók számára bizonyára nagyon kedvező döntések mögött az húzódhat meg, hogy amint rámutattunk: megállapodás küszöbén áll a magyar kormány az Európai Bizottsággal a régóta húzódó elszámolási vitákban (állítólag akár 40-80 milliárdos bírsággal is megúszhatja az ügyhalmazt), így belátható közelségbe került az, hogy ismét nagy összegű átutalások jöjjenek Brüsszelből. Ez azt jelentené, hogy az eddig problémás TOP-ban, KEHOP-ban és IKOP-ban is beadhatja az éves elszámolásokat, így azokban akár több milliárd eurónyi kifizetés is megtörténhet.Mivel ez az akár több milliárd eurós átutalás jócskán javítani fogja az államháztartás egyébként is kedvező helyzetét, így mindezt előre felismerve a kormány újra bőkezűbben osztogatni kezdi majd a szállítói előlegeket és egyéb a pályázók számára kedvező lépéseket is tesz.
A mai hivatalos kormányzati közlemény 14 fajta, önálló uniós hitelt kínáló, vagy kombinált finanszírozást ígérő gazdaságfejlesztési pályázatot érint, így együttesen elméletileg akár több tízezer korábbi és későbbi nyertes pályázóra is kihathat. A gyakorlatban nyilván azokat érinti, akik még most hajtják végre a projektjüket (vagy pályázati döntésre várnak, illetve még be sem adták a támogatási kérelmüket) és a szállítói szerződéseknél a megemelt előleg kifizetéssel tudnak élni.
Nyilván az alábbi változások nemcsak a szállítói előlegen keresztül, hanem egyéb területeken is kedvezően érintik a pályázók tömegét.
Mik a konkrét változások?
A közlemény szerint az Európai Uniós forrásból finanszírozott önálló és kombinált hitelprogramok Eljárási Rendje dokumentációjában az alábbi főbb módosítások történtek:- Eszközbeszerzés esetén szállítói előleg folyósítás 100%-os mértékig történő emelése 150 millió Ft hitelösszegig.
- Önálló termékek esetén új típusú előleg igénybevételének lehetősége a szoft jellegű költségek vonatkozásában az alábbi feltételekkel: a) 50%-os mértékben 150 millió Ft hitelösszegig, b) 25%-os mértékben 150 millió Ft hitelösszeg felett, de maximum 250 millió Ft értékben.
- Utófinanszírozás mértékének 100%-ra történő emelése az állami támogatási szabályok és egyéb jogszabályok betartása mellett.
- Ingó zálogbejegyzés(ek) meglétének folyósítási feltétellé tétele (szerződéskötési feltétel helyett)
- Alanyi ÁFA mentes vagy tárgyi adómentes tevékenység esetén az ingóság bruttó ára képzi a fedezetértékelés alapját.
- Szerződéskötési, illetve folyósítási feltételek módosítása a fentiekkel összefüggésben.
- Kölcsönszerződés módosításra vonatkozó elvárások változása.
- Egyéb apróbb pontosítások.
A fenti szabályváltozásokról kiadott egy külön értelmező közleményt is az uniós hitel- és kombinált hitelprogramokat összefogó Magyar Fejlesztési Bank, amelyet ebben a cikkünkben írtunk meg külön: Címlapkép és kép forrása: MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs