A 2004-2006-os években Csehországnak sikerült lehívnia az összes számára elérhető támogatási összeget, míg a 2007-2013-as időszakban a rendelkezésére álló 700 milliárd koronából négy százalék az uniós kasszában maradt.
A cseh gazdasági elemzők hosszú távon elégedetlenek az uniós támogatások felhasználásával. Azt állítják, hogy gyakran felesleges helyi projekteket finanszíroznak a hosszú távú gazdasági növekedést bebiztosító projektek helyett. A pénzek felhasználásakor több korrupciógyanús esetre is felhívta a figyelmet a sajtó.
A 2014-2020-as költségvetési időszakban 610 milliárd korona áll Csehország rendelkezésére az EU-ban, a 2021-2027-es időszakban pedig várhatóan mintegy 512 milliárd korona lesz az uniós támogatás összege.
Amint egy tavaly december eleji elemzésünkben rámutattunk: addig nettó 42 milliárd eurónyi EU-forrást kapott Magyarország 14,5 év alatt az uniós büdzséből. Azóta ez már 45 milliárd euró körül lehet, hiszen tavaly év végén hirtelen bő 3 milliárd eurónyi átutalás történt meg, míg az EU-s kasszába befizetés (évi kb. 1 milliárd euró) nem ennyire koncentráltan történik.
Érdemes egyébként egy most megjelent átfogó felmérés eredményére is emlékeztetni, miszerint a magyaroknak "csak" az 58 százaléka gondolja azt, hogy a 2004-es EU-csatlakozás óta eltelt időszakban több pénzt kapott az ország az EU-tól, mint amennyit befizetett a közös kasszába. Ezzel ellentétes véleményen mindössze 9 százaléknyian vannak, míg minden ötödik válaszadó (20%) szerint kiegyensúlyozott a mérleg.
A felmérés szerint egyébként a magyaroknak leggyakrabban az EU-pénzek jutnak eszükbe, ha az Európai Unióra gondolnak és toronymagasan ezt a területet tartják az uniós tagság legnagyobb előnyének, de közben csaknem háromnegyedük szerint a pénzek jelentős részét ellopják.
Címlapkép forrása: JOE KLAMAR / AFP