Nagy Viktor

Nagy Viktor

Vezető elemző

Cikkeinek a száma: 933
Szólásszabadság, demokrácia, párbeszéd? Persze, az is, de másra készül Musk: jön az X

Szólásszabadság, demokrácia, párbeszéd? Persze, az is, de másra készül Musk: jön az X

44 milliárd dollárt, vagyis több mint 18 ezermilliárd forintnyi pénzt költött el Elon Musk és néhány befektetőtársa a Twitterre, két és félszer több pénzt, mint amennyit most az összes magyar tőzsdei cég ér, OTP-vel, Mollal, Richterrel, szőröstül-bőröstül. Musk azt állítja, hogy azért vásárolta meg a Twittert, mert az egészséges párbeszéd a civilizációnk jövője szempontjából fontos, ugyanis nagy a veszélye annak, hogy a közösségi média szélsőjobboldali és szélsőbaloldali részekre szakad szét, amelyek még több gyűlöletet generálnak és megosztják a társadalmat. Azért tettem, hogy megpróbáljak segíteni az emberiségen, amit szeretek – mondta Musk, ami akár igaz is lehet, de nehéz elképzelni, hogy a világ leggazdagabb embere, aki egész életében pénzcsinálással foglalkozott, most hirtelen kihagyná az egyenletből az üzletet. Vélhetően most is pénzcsinálásról van szó, a terv az lehet, hogy elkészítsék a világ Ázsián kívüli részének szóló mindenegyben szuperappot, egy olyan platformot, ami a felhasználók minden online igényét kielégíti, és amit akár több mint egymilliárd ember használhat majd.

Őrült fordulat a tőzsdéken, évek óta nem láttunk ilyet - Mi történik?

Őrült fordulat a tőzsdéken, évek óta nem láttunk ilyet - Mi történik?

A tegnapi gyalázatos amerikai inflációs adat megjelenése után annak rendje és módja szerint megütötték a tőzsdéket, ami azonban azután jött, arra kevesen számítottak, akkora fordulat következett, amit évek óta nem láttunk. A tőzsdék szárnyaltak, a dollár gyengült, és még a forint is tudott erősödni. Mutatjuk az okokat.

Eljött a nagy nap, olyan adat érkezik, amibe beleremeghetnek a tőzsdék

Eljött a nagy nap, olyan adat érkezik, amibe beleremeghetnek a tőzsdék

Ma jön ki az amerikai inflációs adat, ami könnyen meghatározhatja a részvény-, kötvény- és devizapiacok mozgását a következő hetekben, az adatközlés utáni órákban pedig főként az amerikai részvény- és a dollárpiacon hozhat heves csapkodásokat. A piaci szereplők azért figyelik kiemelten a fogyasztói árindex alakulását, mert ezen keresztül következtetnek arra, hogy az amerikai jegybank milyen intenzíven és meddig emeli a jegybanki alapkamatot. Röviden összefoglalva, ha a vártnál magasabb az amerikai infláció, akkor nagy esés, ha alacsonyabb, akkor pedig emelkedés jöhet a tőzsdéken.

Kisütött a nap a tőzsdéken - Most érdemes beszállni?

Kisütött a nap a tőzsdéken - Most érdemes beszállni?

Nyár eleje-közepe óta nem látott emelkedés zajlik az amerikai és az európai tőzsdéken, de az ázsiai részvénypiacokon is javult a hangulat, első ránézésre a semmiből jött ez a (szerintünk átmeneti) fordulat a tőzsdéken, azonban okokat bőven tudunk mögé tenni. Adódik a kérdés, hogy érdemes-e már beszállni? Az elmúlt napokban kialakult túladottságból rövid távon jöhet nagyobb felpattanás, bátrabbak mehetnek ezzel, egyelőre viszont nagyobb esélyt adunk annak, hogy csak egy újabb medve piaci ralit látunk, nagyobb téteket csak akkor tennénk, ha megtörne az év eleje óta tartó csökkenő trend.

Mikor jön a tőzsdéken a nagy leolvadás? Közel lehetünk, de van itt még valami

Mikor jön a tőzsdéken a nagy leolvadás? Közel lehetünk, de van itt még valami

Nem szép, ami a világ tőzsdéin történik, az energiaválság, az ukrajnai háború, az elszálló infláció, a jegybanki szigorítások egyre mélyebbre nyomják a részvényárfolyamokat, sok esetben olyan technikai kép alakult ki a grafikonokon, amibe nem nehéz belelátni egy gyors és nagy esést. Ezek azonban jellemzően nem akkor szoktak megtörténni, amikor nagyon pesszimisták a befektetők. Most pedig azok.

Megütötték az OTP-t, ez már egyre csúnyább

Megütötték az OTP-t, ez már egyre csúnyább

Az augusztusi nagy ralival egyre közelebb került az OTP árfolyama a 10 ezer forinthoz, de ahelyett, hogy folytatódott volna az emelkedés, több hullámban lefordulás jött, az augusztusi csúcsról már 15 százalékot esett az árfolyam, ráadásul tegnap egy technikai alakzatból is kiesett, ami nem sok jót jelent. Ma éppen veszik az OTP-t, és ha folytatódik a mai felpattanás, akkor tud ez még jól kinézni, és a bank részvényeinek az árazása alacsony, de nincs kizárva, hogy még alacsonyabb legyen.

Amikor a kormány ajtóstul ront be a házba, aztán köszön és egyeztet

Amikor a kormány ajtóstul ront be a házba, aztán köszön és egyeztet

Covid-járvány, ukrajnai háború, energiaválság, elszálló infláció, csak néhány téma, ami mozgatta a tőzsdéket az elmúlt hónapokban. A turbulenciák, a volatilitás általában élénkíti a tőkepiaci kereskedést, ebből profitálnak világszerte a befektetési szolgáltatók, nem volt ez másként Magyarországon sem, a szolgáltatók bevételei és profitja is meredeken emelkedett. A kormány itt is illetéket vetett ki, amiről persze a szokásos menetrend szerint előzetesen nem egyeztetett a szektor vállalataival, sikerült is egy sok szempontból nehezen értelmezhető, és versenysemlegesnek nem nevezhető jogszabályt létrehozni. Pozitívum viszont, hogy a jogszabály megjelenése óta van egyeztetés a politika és a szektor között, és már történtek is érdemi változások a vonatkozó jogszabályban.

Már csak egy lépésre van az OTP a történelmi bankvásárlástól

Már csak egy lépésre van az OTP a történelmi bankvásárlástól

Tavaly májusban jelentette be az OTP, hogy a bank adásvételi megállapodást írt alá az Apollo Global Management leányvállalatai által menedzselt befektetési alapok 80 százalékos és az EBRD 20 százalékos tulajdonában álló szlovén nagybank, a Nova KBM 100 százalékos részesedésének megvásárlásáról. A szlovén bank megvásárlása az OTP Csoport történetének eddigi legjelentősebb akvizíciója lenne, amelynek eredményeképpen Szlovéniában is piacvezetővé válna a bankcsoport. A bejelentéskor azt lehetett tudni, hogy a tranzakció pénzügyi lezárására a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzését követően várhatóan az idei második negyedévben kerülhet sor. Az RTV Slovenia azt írja (közben a hír a szlovén hírügynökség és a szlovén jegybank oldalán is lejött), hogy az OTP már csak egy lépésre van a Nova KBM átvételétől, a közös európai bankfelügyelettől engedélyt kapott a Nova KBM átvételére, ezzel szinte minden szükséges engedélyt beszerzett a felvásárláshoz, már csak a szlovén versenyhivatal (AVK) engedélye hiányzik, ami a következő napokban várható.

Amikor a Hungaroringen körözöl a legmenőbb Porschékkel, és nem a 911 a legnagyobb meglepetés

Amikor a Hungaroringen körözöl a legmenőbb Porschékkel, és nem a 911 a legnagyobb meglepetés

Ragyogó napsütés, Hungaroring, 4,4 kilométer, körönként 14 kanyar, 8 vad Porsche-modell, a feladat pedig az, hogy nézzük meg, mit tudnak ezek az autók, milyen gyorsan mennek a célegyenesben, hogy támasztanak be a kanyarokban, hogy hörögnek, mennyit tudunk kiautózni belőlük. Hamilton abszolút pályacsúcsa nem forgott veszélyben, de toltuk nekik, ahogy lehetett, és kiderült, hogy gyakorlatilag minden Porsche jól érzi magát a versenypályán, függetlenül attól, hogy mondjuk családi kombinak vagy SUV-nak van álcázva, a 911 gén mindegyikben ott van. És hogy pont nem egy 911-es volt a legnagyobb élmény, és még csak nem is a legnagyobb meglepetés? A miért majd kiderül a cikkből, amiben a 8-ból a 4 legemlékezetesebbet mutatom be.

Újra veszteséges lett a magyar Vodafone, amit éppen felvásárolni készül a 4iG és a magyar állam

Újra veszteséges lett a magyar Vodafone, amit éppen felvásárolni készül a 4iG és a magyar állam

Múlt hét elején érkezett a bombahír, hogy a 4iG és a magyar állam felvásárolná a Vodafone Magyarországot. A tranzakció részleteiről, a magyar Vodafone piaci pozíciójáról és a tranzakció árazásáról már írtunk, most pedig megérkeztek a Vodafone Magyarország legfrissebb, 2021-es pénzügyi évről szóló számai is, ezekből kiderült, hogy zsinórban második éve veszteséges volt a vállalat.

Nemcsak nagyra nő, de alaposan át is alakul a 4iG

Nemcsak nagyra nő, de alaposan át is alakul a 4iG

Újra bődületes növekedésről számolt be a most megjelent második negyedéves gyorsjelentésében a 4iG, de a teljes képhez hozzátartozik, hogy olyan ütemben vásárol fel a cég vállalatokat, hogy az előző évhez viszonyított összehasonlításnak nem sok értelme van. Hat hónap alatt 122 milliárd forint bevételt, 31 milliárd forint EBITDA-t termelt a cég, úgy, hogy több, időközben felvásárolt vállalat számai csak március-áprilistól kerültek be a csoport kimutatásaiba. Közben nem csak növekedés, de erőteljes transzformáció is zajlik, a vállalatcsoport bevételeinek már több mint 70 százalékát a távközlés adja, a Vodafone Magyarország esetleges felvásárlásával pedig még inkább eltolódhatnak erre az arányok. A növekedés persze nincs ingyen, a 4iG adóssága is hatalmasra nőtt, és ebben még nincs benne az, amit a magyar Vodafone-ra kellene költeni.

Soha nem volt még ennyivel drágább a gázolaj, mint a benzin Magyarországon - Mi folyik itt?

Soha nem volt még ennyivel drágább a gázolaj, mint a benzin Magyarországon - Mi folyik itt?

Szerdán újabb 30 forinttal drágulhat a gázolaj literje, amivel akkora különbség alakul ki a benzinhez képest, amekkora korábban még soha sem volt: ötödével lesz drágább a gázolaj, a különbözet literenként több mint 130 forint lesz. Az elmúlt években is jellemző volt az, hogy a nyaralások végeztével, az őszhöz közeledve egyre drágább lett a gázolaj a benzinhez képest, de ekkora ugrás korábban soha sem történt. A folyamatok mögött nemcsak hazai, hanem nemzetközi trendek is vannak.

Tényleg dupla áron vesszük meg a Vodafone-t?

Tényleg dupla áron vesszük meg a Vodafone-t?

"Vonzó ajánlatot kaptunk a Vodafone Magyarországért, amelyet a Vodafone részvényesei érdekében állt elfogadni", nyilatkozta az anyacég arra a kérdésre, hogy miért adná el a Vodafone a magyar cégét. A kijelentés alapján gyanús, hogy inkább az eladó, és nem a vevő járt jobban a deallel, persze a motivációk igencsak eltérőek. Megnéztük, hogy igaz-e az, hogy dupla áron veszi meg a 4iG és a magyar állam, vagyis a magyar adófizető a magyar Vodafone-t. A válasz igen és nem.

Mit kapnak a magyar adófizetők és a 4iG részvényesei 715 milliárd forintért?

Mit kapnak a magyar adófizetők és a 4iG részvényesei 715 milliárd forintért?

715 milliárd forintért a 4iG és a magyar állam megvásárolná a Vodafone magyar operációját. Hogy mit kapnak a magyar adófizetők és a 4iG részvényesei ezért a pénzért? Egy jó minőségű hálózattal rendelkező, országos lefedettséggel, lakossági, vállalati és állami szolgáltatásokat nyújtó vállalatot, ami a fontosabb szegmensekben önmagában is második számú szereplő a magyar piacon, a 4iG Csoport más eszközeivel kombinálva pedig bizonyos piacokon akár piacvezető is lehet.

Varga Péter: valószínűleg a Porsche marad az utolsó autó, aminek még lesz kormánya

Varga Péter: valószínűleg a Porsche marad az utolsó autó, aminek még lesz kormánya

Az igazán nagy változások az autók dizájnjában nem feltétlenül kívül, hanem az autó belterében történnek, ráadásul, ha jön az önvezetés, és egy doboz magától el tud menni A-ból B-be, lehet elkezdeni vitatkozni arról, hogy kell-e még hozzá egy emocionális dizájn, egyáltalán ennyi elem rá, vagy pedig az autó inkább egy funkcionális objektum lesz, ami elviszi az utasait haza, mondja Varga Péter, a Porsche vezető dizájnere, aki szerint az önvezetés még messze van, de ha jön is, valószínűleg a Porsche marad utolsó autó, amelyiknek lesz még kormánya. Varga Péterrel a Porsche Creative Talks rendezvény keretében egy háttérbeszélgetésen többek között az autótervezés összetettségéről, az autódizájn változásáról, az elektromos autók dizájnmódosító hatásáról beszélgettünk, de az is kiderült, hogy mi az autóipar egyik legkomplikáltabb eleme, van-e esélye egy magyar dizájnernek bekerülni a csapatába, és hogy melyik a vezető tervező kedvenc Porschéje.

A háború árnyékában rekordprofitot szállítottak a magyar cégek

A háború árnyékában rekordprofitot szállítottak a magyar cégek

Az ukrajnai háború ellenére, vagy mint ahogy a Molnál látjuk, pont azért, korábban soha nem látott mértékű összesített profitot értek el a magyar blue chipek a második negyedévben, ehhez kellett a Mol és a Richter új rekordja, de a körülményekhez képest az OTP is egészen jól teljesített. A negyedév sztárja egyértelműen a Mol volt, a közel 250 milliárd forint profit bődületes új rekord, működött az olcsó orosz olaj, a vállalat több mint hatszor akkora profitot ért el, mint a 2006 óta eltelt időszak átlaga, és egymaga szállította a blue chipek összesített eredményének 60 százalékát. A cégek menedzsmentje a turbulens külső környezet ellenére relatíve optimista, az OTP, a Richter és a Magyar Telekom vezetése megerősítette a korábban közzétett előrejelzéseket, a Molnál viszont az erős első félév után még optimistább lett a menedzsment.

Bivalyerős az OTP, itt vannak az új rekordok

Bivalyerős az OTP, itt vannak az új rekordok

Soha nem volt még olyan magas bevétele, működési eredménye vagy korrigált profitja az OTP-nek, mint az idei második negyedévben. Ehhez persze kellettek az elmúlt években végrehajtott akvizíciók is, de organikusan is szépen nő a bank, a teljesítő hitelállomány már közel 18 ezermilliárd forint, amin egyre többet keres az OTP, mivel most már a magasabb kamatkörnyezet is el kezdte éreztetni a hatását. Az ukrán és az orosz leánybank is nyereséges lett, az OTP mindkét operációt tovább működteti, igaz, utóbbival kapcsolatban minden opciót mérlegelnek, akár az orosz bank eladását is. A menedzsment az erős első félév után nem változtatott a korábban kitűzött célokon, a hitelállomány két számjegyű növekedését, a marzsok stabilizálódását, az orosz banktól nyereséget, és összességében európai viszonylatban kiemelkedő megtérülést várnak a bankcsoporttól.

Működik az olcsó orosz olaj - Itt a félbilliós eredmény a Molnál

Működik az olcsó orosz olaj - Itt a félbilliós eredmény a Molnál

484 milliárd forint, ekkora eredményt szállított a Mol egy negyedév alatt, ez duplája az egy évvel korábbinak, és közel háromszorosa annak, amit a cég (szó szerint) békeidőben tud. Hogy mi kellett a bődületes új rekordhoz? Elsősorban az, hogy a Mol még mindig hozzájut az olcsó orosz olajhoz, miközben a világpiaci olaj- és gázár elszállt, a cég pedig termékei nagy részét magas áron tudja értékesíteni, emiatt korábban soha nem látott szintre tágultak ki az árrések. Még úgy is nagyon jól megy a Molnak, hogy a szabályozott kis- és nagykereskedelmi árak és az extraprofit adó negatívan hat. Az első félév erős számait látva a menedzsment optimistább lett, a korábbinál magasabb eredménnyel és pénzárammal számolnak.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Csatába indult az elit Viharhadtest – Most aztán komoly ellenfélre talált Ukrajna?
Ricardo

A szabadság irodalma

Változások az Ellenpropaganda oldalon; remek könyvek előkészületben; négy Rothbard cikk a fordításomban.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.